Forum

Profesyonel Ekran K...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Profesyonel Ekran Kartı ve Xeon

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
474 Görüntüleme
(@koraysoner)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Profesyonel olarak animasyon, grafik, mimari çizimler ile uğraşıyorum. Bu doğrultuda PNY nVIDIA Quadro FX3700 512MB 256BIT GDDR3 PCI-E X16 ekran kartı alacağım.

Profesyonel ekran kartlarının tam kapasite kullanılabilmesi için Xeon sistemlere gereksinim duyduğuna, Xeon sistemlerde tam verimli çalıştığına dair duyumlar aldım. Haliyle geri adım atıp sizlere danışmak istedim. Çünkü eğer gerçekten böyle bir durum söz konusuysa, işlemcisi anakartı kasaya kadar sistemin baştan yapılandırılması gerekecek.

Toplayacağım sistem dökümü ise,
ASUS Maximus Formula - Core Quad İşlemci - Cooler Master SE-335-KWN1 Kasa - OCZ Reaper 2 GB DDR2 x 4

Açıkçası ekran kartına 2500 YTL verdikten sonra özelliklerini kullanamamak gibi bir lüksüm olmadığı için uzmanlardan ve meslek sahiplerinden yardım istiyorum.

Gönderildi : 02/04/2009 13:21

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Merhabalar

Uyumluluk sürecinde kararınız çok önemli ürünü alacağınız yerden çok hardware support nitelikli sitelerden performans testlerini inceleyiniz genellikle çoğu ürünün parça test'leri mevcuttur.

Şayet  2500 TL gibi bir mebla veriyorsunuz ona göre diğer companent'lerinde iyi potansiyel içinde olması gereklidir.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 02/04/2009 19:21

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

bir otomotiv yan sanayi firmasında tasarım yapmak için bir pc istenmişti bizden. bu firmadaki tasarım milimetrik tasarımlardır. çok hassas işlemler yapılıyordu. bizim teknik arkadaşımız da oraya Asusun veya ati chipsetli pahalı bir modelini vermişti ancak öyle işlemci Xeon falan olacak diye bir yorum almadık.

RAM,CPU ve diskleri üst seviyede tutmaya özen göstermiştik.

hala kullanıyorlardır muhtemelen.

ancak araştırmada fayda var tabiki.

kolay gelsin

Gönderildi : 02/04/2009 19:28

(@koraysoner)
Active Member
Konu başlatıcı

Benim de şahsi düşüncem, Xeon işlemci şartının zorunlu kılınmadığı yönünde. Zorunlu kılınmıyor ancak ürünün resmi tanıtım sayfasında öneriliyor olduğunu üzülerek gördüm.

Ürün testleri ile ilgili de araştırmalarım oldu ve gerçekten de özellikle Nvidia' nın satışa çıkartmış olduğu FX serisinin tam performans, kapasite çalışarak stabil bir şekilde işlem yapması için Pentium 4 Extreme yukarısı/Intel Xeon ya da AMD Opteron seçenekleri sunulmuş. Açıkçası "çalışmaz demiyoruz çalışır ancak parçaların uyumluluğu, stabilite ve performansta farklar alırsın" diyorlar ve bunu da test sonuçları ile söylüyorlar.

FX3700 ekran kartı ile iki ayrı konfigürasyonda gerçekleştirdikleri render testinin sonuçları özetle şöyle;

- kaliteli bir Asus anakart-4 çekirdekli bir Intel işlemci ve 8 GB RAM
- Xeon anakart-iki adet çift çekirdekli Xeon işlemci ve aynı model 8 GB RAM

Birinci konfigürasyondaki render işlemi yaklaşık 2 saate yakın sürerken, ikincisinde yarım saate yakın bir sürede tamamlanıyor. En nihayetinde iki konfigürasyon arasındaki fiyat farkını göz önünde bulundurursak bunu alalade bir fark olarak değerlendirebilir miyiz bilemiyorum. Birinci sistemi 3500-4000 TL aralığında toplarken, Xeon sistem 6000 TL-den aşağıya inmiyor. Ancak ilerleyen seneleri grafik-render-CAD-animasyon vesaire açısından değerlendirmeye kalkarsak, Xeon sistemin sunduğu 100lerce GB bellek desteği ve 4 işlemciye kadar yuva desteği gibi artıları da hafife almamak gerekiyor. Yanı sıra bu tür detaylar, fazlasıyla profesyonel kullanıcıları ilgilendirecek ihtimaller dahilindedir.

Açıkçası karar vermek biraz zor.

İlginiz için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 02/04/2009 20:09

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Bu tip ekran kartlarını genellikle HP XW Serisi (4600, 6600, 8600 vb.) workstation ları ile beraber veriyoruz. Toplama yerine stabil bir ws almanızı öneririm.

Gönderildi : 02/04/2009 20:11

(@koraysoner)
Active Member
Konu başlatıcı

Değerlendirme yaptığım zaman evet stabil bir sistem alma fikri daha baskın çıkıyor. Teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 02/04/2009 20:37

(@MuratISIKOGULLARI)
Gönderiler: 118
Estimable Member

Merhabalar, bu tür (render v.b.) işlemler için size önerebileceğim anakart Intel'in s5000xvn serisi anakartıdır, zaten bu anakartla işe giriştiğinizde 3000 doları gözden çıkarmanız lazım (ekran kartı hariç) bunada işlemci olarak E5430'u gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Kendiniz toplayacaksanız dikkat etmeniz gereken anakart  işlemci uyumluluğudur, intel'in sitesinde bile belirtilse siz yinede kullanan birine sormadan uyumlu olduğu belirtilen işlemciyi almayın ve bu sistemi topladıktan sonra kesinlikle bios güncelleştirmesi yapmanız gerekmektedir aksi taktirde kasa fanı deli gibi çalışıyor ve sistem pek stabil olmuyor. Tabiki hazır ws almak daha mantıklı özellikle Hp'den almak çok mantıklı ama Snc düşünürseniz aynı ürüne daha fazla para verip Hp'den almanızı tavsiye ederim. Son zamanlarda teknik desteğe anormal önem vermeye başladılar. Sorunum olduğunu söylemeye çekiniyorum 🙂 o kadar ilgili ve alakalılar. (Kötü anlamda yazmadım çok kaliteli hizmet veriyorlar) İyi akşamlar.

Geçen gün topladığım sistem ve mükemmel çalışıyor.

İşlemci : Intel Quad-Core Xeon E5430 Active-1U

Anakart : S5000XVNSATAR / SER MBD INTEL VERNONIA SATA

Kasa : SC5299WS (SC5299-E WS) / SER CHASIS INTEL PILOT POINT IV WS (Sevmememe rahmen bu kasa çünkü intel intel intel 🙂

http://www.intel.com/Products/Workstation/Motherboards/S5000XVN/S5000XVN-overview.htm

Gönderildi : 03/04/2009 02:20

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Render yapılacağını okumamıştım, eğer render gibi işler yapılacaksa hiç düşünmeden mac e yönelmelisiniz. kurgu programında mac versiyonunu alır kullanırsınız.

Gönderildi : 03/04/2009 13:05

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Geri bildirim için teşekkürler.

Mac 'e geri dönüş yapmanız an meselesi olabilir.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 09/04/2009 16:35

Paylaş: