Forum

SYSPREP sonrası oto...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SYSPREP sonrası otomatik driver tanıtma

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
737 Görüntüleme
(@beytullahozkan)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Farklı donanımlara sahip bilgisayarlar üzerinde kullanmak üzere Sysprep kullanarak ortak bir image hazırladım. Bu image yüklendikten sonra Windows XP bulabildiklerini buluyor. Ama şöyle bir şey yapmak istiyorum. Image ın içerisine bir driver arşivi koymak ve tüm donanımların buradan otomatik tanıtılmasını istiyorum. Bunu nasıl sağlayabilirim.

Bir başka konu da şu. Diyelim ki bir driver arşivi buldum. Tüm inf dosyalarını tek bir klasörde topladım. Ancak farklı donanımların aynı ismi taşıyan inf dosyaları mutlaka olacaktır. Aynı isimde olanlara da farklı isimler verdim. Windows driver ı ararken inf dosyasının içine mi bakıyor. Yani ismi değiştirdiğim için tanımayacak mı yoksa tanımayacak mı?

Herkese kolay gelsin. Teşekkür ederim.

Beytullah ÖZKAN

Gönderildi : 05/03/2009 15:15

(@RustemGencler)
Active Member

sysprep de farklı donanım driverlarını ve pnp formatı haricinde unsigned driverlar dahil, image içine atmak mümkün.

default olarak oluşan sysprep.inf dosyasının en üst satırına aşağıdaki satırları kopyalayın,

SetupMgrTag

[Unattended]

DriverSigningPolicy=Ignore

InstallFilesPath=C:\Sysprep\i386

OemPnpDriversPath=Drivers\NIC;Drivers\AUDIO;Drivers\VIDEO

OEMPreinstall=Yes

UpdateInstalledDrivers=Yes

TargetPath=\WINDOWS

Default da C sürücüsü altında oluşan, C:\Sysprep\i386 kalsörü altına manuel olarakaşağıdaki gibi bir klasör dizini oluşturun.

C:\sysprep\i386\$oem$\$1\Drivers\ 

Drivers klasörü altına NIC, AUDIO ve VIDEO olarak üç ana klasör yaratıp farklı donanım ve unsigned driverların dosyalarını kopyalayın.

Mevcut Klasör dizini yukarıdaki gibi varsayıp, Windows 'un drivera ait inf dosyalarını bulabilmesi için,

HKEY LOCAL MACHINE - SOFTWARE - MICROSOFT - WINDOWS - CURRENT VERSION altındaki DevicePath değerini aşağıdaki gibi değişmemiz gerekir..

%SystemRoot%\inf;C:\sysprep\i386\$oem$\$1\Drivers\NIC;C:\sysprep\i386\$oem$\$1\Drivers\AUDIO;C:\sysprep\i386\$oem$\$1\Drivers\VIDEO şeklinde değişiklik yapılır. (inf deki drivers altındaki klasör adlarının büyük harf ve küçük harfini göz ardı etmeyin!!!)

Umarım bu yazdıklarım işine yarar.

Kolay Gelsin...

Gönderildi : 05/03/2009 16:57

(@beytullahozkan)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda deneyip sonucunu bildireceğim.

Kolay gelsin

Gönderildi : 06/03/2009 12:32

Paylaş: