Forum

ECC destekli RAM yo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ECC destekli RAM yok ise durum ne olur ?

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
3,058 Görüntüleme
(@elmirasuleymanova)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, ECC destekli RAM yok ise, bilgisayar bir hata ile karşılaştığında bu durum karşısında bu hata sistem tarafından donanım ya da yazılım tarafından tespit edilebilmekte midir ?

Böyle bir hata yazılımsal olarak düzeltilebilmekte midir ? Bildiğim kadarıyla ECC destekli RAM lerde tek bitten kaynaklanan hatalar sanırım düzeltilebilmekte, 2 bitten kaynaklanna hatalar ise sanırım sadece tespit edilebilmektedir... ECC RAM yok ise karşılaşılan durum hakkında bilgi paylaşabilirseniz, şükranlarımı sunarım.

Gönderildi : 22/05/2017 22:01

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Bilgisayar bir işlem yapmak istediğine önce komutu işlemcinin L1 sonra L2 hafızalarına sorar orda yoksa diğer arabirimlere başvuruyor. Bu aşamada bit değerlerinde değişiklik olabiliyor. ECC remler bu değişikliklerden ötürü oluşacak sorunu engelliyor. ECC rem olmazsa bu işlemi tekrarlama yoluna gidiyor. Buda işlemlerimizi hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlıyor. ECC remler sunucular da ve iş istasyonlarında tercih edilen rem türleridir.

Bir program yazarak bunun önüne geçilebilinir mi. Programcı arkadaşlar ile tartışılabilinir. Böyle bir imkan olsa dahi ECC rem kadar verimli olacağıda tartışılacak bir mevzu. Nasıl yazılım yardımı ile Overclock yaparak işlemci, rem, ekran kartı gibi arabirimleri performansı üzerinde çalışmaya zorlayabiliyoruz. Çoğu zaman aşırı yüklenmeden dolayı sürücülerin yanmasıyla sonuçlanan vakalarıda arkasından getiriyor. 

Sorunuzun cevabını bende merakla bekliyorum.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 23/05/2017 18:51

(@elmirasuleymanova)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bilgisayar bir işlem yapmak istediğine önce komutu işlemcinin L1 sonra L2 hafızalarına sorar orda yoksa diğer arabirimlere başvuruyor. Bu aşamada bit değerlerinde değişiklik olabiliyor. ECC remler bu değişikliklerden ötürü oluşacak sorunu engelliyor. ECC rem olmazsa bu işlemi tekrarlama yoluna gidiyor. Buda işlemlerimizi hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlıyor. ECC remler sunucular da ve iş istasyonlarında tercih edilen rem türleridir.

Bir program yazarak bunun önüne geçilebilinir mi. Programcı arkadaşlar ile tartışılabilinir. Böyle bir imkan olsa dahi ECC rem kadar verimli olacağıda tartışılacak bir mevzu. Nasıl yazılım yardımı ile Overclock yaparak işlemci, rem, ekran kartı gibi arabirimleri performansı üzerinde çalışmaya zorlayabiliyoruz. Çoğu zaman aşırı yüklenmeden dolayı sürücülerin yanmasıyla sonuçlanan vakalarıda arkasından getiriyor. 

Sorunuzun cevabını bende merakla bekliyorum.

Merhaba. Teşekkür ederim iletiniz için.

Aslında windows da böyle bir yazılımsal tedbir var mı ? Çünkü kıdemli bir programcı dışında yazılabilecek bir program olmayacaktır bu. Bir nevi, ECC Ram i simüle edecek bir system / driver programı olması gerekiyor. ECC Ram 9 bit. Yani normal bir ramden 1 bit fazla değer tutuyor. Bu bit doğrulamada kullanılıyor. Bu demek oluyor ki, 8 GB lık bir Ram için artı 1 GB lık doğrulama alanına gereksinim olduğunu gösteriyor. 4 GB Ram ise, artı 512 MB bellek demek.

Norton gibi, Eset gibi, windows ile entegre çalışabilecek bir program olmalı ki, sistemde olup biten tüm işlemleri doğrulayabilsin. Şöyle bir haber okudum, i3 serisi ev işlemcilerinde garip bir şekilde ECC desteği varmış ama i5 ve i7 de yokmuş. i3 de sözde ECC desteği olmasına karşın ECC anakartları ve ECC ram üzerinde kullanılmıyormuş. Neden böyle spesifik birşey geliştirmişler anlamadım açıkçası.

Ama sanırım ECC RAM olmayan bilgisayarlardaki hatalar sanırım windows tarafından tespit edilemiyor galiba. Çünkü hiçbir bilgiye ulaşamadım internette.

Gönderildi : 24/05/2017 05:58

Paylaş: