Forum

Server tavsiyesine ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server tavsiyesine ihtiyacım var

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
460 Görüntüleme
(@iLYASBAYRAM)
Gönderiler: 165
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yeni bir sunucu almayı planlıyoruz. Sunucu üzerinde 3 kişi muhasebe programlarını(GO 3, Bordro Plus) ve SQL Express'i çalıştırılacak. Domain yapısı olacak. Sunucu toplamda yaklaşık 10 kişiye hizmet verecek. Muhasebe ve SQL!in performaslı olması için SSD'mi tercih edilmeli yoksa SAS'mı?

Gönderildi : 21/07/2016 12:36

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

giriş seviyesi sunucular işinizi görecektir.

database'in tututalacağı alanı, ssd üzerinde konumlandırmanız veriminiz arttırır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/07/2016 12:49

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Hp DL serisi veya Dell PowerEdge serisi temel sunucu alabilirsiniz. IBM ve farklı markalara bulaşmayın.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/07/2016 18:15

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba

HP destegi ile birinci tercihiniz olsun uzun vadeli yatirim icin min. DL380 serisine bakabilirsiniz.

Database sunucularini SSD uzerinde calistirmaniz ekstra performans olacaktir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/07/2016 19:08

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

HP DL20 Gen9 nasıldır? Kiralama ve satın alma arasında karar veremedim.

https://www.sadecehosting.com/dedicated-sunucu-kiralama.php

Gönderildi : 22/07/2016 22:03

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

HP destegi ile birinci tercihiniz olsun uzun vadeli yatirim icin min. DL380 serisine bakabilirsiniz.

Database sunucularini SSD uzerinde calistirmaniz ekstra performans olacaktir.

HP DL20 Gen9 nasıldır? Kiralama ve satın alma arasında karar veremedim.

https://www.sadecehosting.com/dedicated-sunucu-kiralama.php

Gönderildi : 22/07/2016 22:04

(@turancoskun)
Üye

merhaba,

kiralama yapıyorsanız eğer, hangi üreticiden daha çok, dc'nin tercih ettiği markaya yönelmeniz daha doğru olur.

hosting firması, anlaşmalı donanım üreticisinin yedek parçalarını direk stoğunda tuttuğundan, herhangi bir arıza direk müdehale edebiliyor.

tabi bu durum tüm firmaları kapsamıyor..

kiralama için radore tarafınada bakabilirsiniz,  http://www.radore.com/dedicated-server-sunucu-kiralama

kiralayacağınız sunucuda mutlaka raid yapısını oluşturun, aksi halde veri kaybı yaşayabilirsiniz. 

Gönderildi : 23/07/2016 13:15

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

giriş seviyesi sunucular işinizi görecektir.

database'in tututalacağı alanı, ssd üzerinde konumlandırmanız veriminiz arttırır.

Merhaba Turan Bey,

Tower kasa sunucular yeterli olur mu? Hp veya Dell düşünüyorum. HP'nin ML serisi, Dell'in T serisi.

http://www.hpsunucu.com/Kampanya-Sunucular--TOWER-,LA_379-2.html#labels=379-2

http://www.dellsunucu.com/Kampanya-Tower-Sunucular,LA_5652-2.html#labels=5652-2

Gönderildi : 05/08/2016 23:15

(@turancoskun)
Üye

merhaba,

sanırım on prem. tarafına döndünüz.

giriş seviyesi tower sunucularda, dell ve hp farketmeksizin satın alabilirsiniz.

raid5 desteği olan tower modelleri tercih edilebilir.

Gönderildi : 05/08/2016 23:36

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

sanırım on prem. tarafına döndünüz.

giriş seviyesi tower sunucularda, dell ve hp farketmeksizin satın alabilirsiniz.

raid5 desteği olan tower modelleri tercih edilebilir.

Merhaba Turan Bey,

Son soru :)Perofmans ve uzun ömür açısından 10K/15K sas mı tercih etmeliyim yoksa Samsung 850 Pro 2x256 SSD'mi?

Kullanıcılar sunucuya uak masaüstü ile bağlanmıyo, network üzerinden çalıştırıyorlar uygulamayı. (SQL ile entegre muhasebe uygulaması)

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 26/08/2016 22:22

(@turancoskun)
Üye

merhaba,

yüksek kapasite disk alanlarına ihtiyacınız yok ve garanti sürecinde üreticinin disk noktasında yaratacağı sorunlar önemli değil derseniz, ssd kullanmanızı tavsiye ederim.

uzun süredir projelerimde ssd disk kullanıyorum, garantiye gönderdiğim veya kapasite sorunu hariç, değiştirmek zorunda kaldığım disk olmadı.

tercihiniz rack tipi sunucular olur ise, sas + ssd diskler kullanmanız daha doğru olacaktır.

Gönderildi : 27/08/2016 02:30

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

yüksek kapasite disk alanlarına ihtiyacınız yok ve garanti sürecinde üreticinin disk noktasında yaratacağı sorunlar önemli değil derseniz, ssd kullanmanızı tavsiye ederim.

uzun süredir projelerimde ssd disk kullanıyorum, garantiye gönderdiğim veya kapasite sorunu hariç, değiştirmek zorunda kaldığım disk olmadı.

tercihiniz rack tipi sunucular olur ise, sas + ssd diskler kullanmanız daha doğru olacaktır.

HP' de durum nasıl. Yani SSD'li sunucuya garanti desteği sağlıyormu? Sağlamıyorsa arıza halinde nasıl çözüm üretiyorsunuz. 

Gönderildi : 30/08/2016 20:37

Paylaş: