Forum

Uygun soğutma siste...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Uygun soğutma sistemli bilgisayar

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
461 Görüntüleme
(@metinsurat)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

50 cm genislik 45 cm derinlik 170 cm boyunda bir tahta dolap dusunelim.

Bunun icinde günde 7 saat hiç kapanmadan çalışabilecek bir mini desktop düşünüyoruz.
Temel özellikler
en az core i5 işlemci
en az 4GB ram
en az 250 Gb SSD disk
gbit network
ses mikrofon yuvası
vga çıkışı projeksiyon bağlantısı için
HDMI veya display port monitor bağlantısı için(vga ve hdmi aynı anda sorunsuz çalışacağını umuyorum)

Gün içinde zaman zaman dolabın kapağı açılıp ders sırasında havalanma imkanı olacak.
Fakat en kötü senaryoya göre düşünerek(dolabın hep kapalı olacağını varsayarak)
bilgisayarı pasif soğutmalı mı, aktif soğutmalı mı
seçelim karar veremedik.

Benzer senaryo yaşayan , tecrübe eden arkadaşlardan marka model tavsiyesi alabilir miyiz?

Alternatif olarak aptal terminal tarzı merkezi bir sunucuya bağlanarak yazılımları sunucu üzerinden
çalıştırabilecek ürünler var mı bilmiyorum,
MS Office yazılımları, Windows Media Player tarzı programlar, Internet Browser çalışacak.
Böyle bir sistem tecrübesi olan varsa yine tavsiye alabilir miyim?

Teşekkürler

Gönderildi : 03/05/2016 22:47

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4330
Co-Helper

En başta ahşap uygulama şıklık, tasarım dışında soğutma ve taşıyıcı sistem için doğru seçim değildir. Isı geçirgenliği düşük taşıyıcılığı yüksektir. En başta kapak açık kapalı olacak gibi kabuller yanlış derim soğutma için hava akımı, tüneli şart derim. Pasif soğutma ortam şartlarına göre belirleyici olur devasa block da kullanılsa ortam şartları uygun değilse hava transferi yoksa tdp limitlerine yaklaşılabilir. Su, likit soğutma da dahi radyatörlerin hava transferine ihtiyacını dikkat önünde tutmak yeterli olur sanıyorum. Özel çalışmalarda doğru olan olabildiğince sessiz şekilde sunucu ve workstation'larda ki gibi hava koridoru oluşturmaktır sunucular bunu kanal oluşturan plastik parçalar ile yapıyor mukavva kullanılabilir misal. İlla ahşap olacaksa da malzemenin cinsi iyi seçilmeli ve iç yalıtım malzemesi uygulanırsa verimlilik artar. Bu tip konulara donanım forumlarından uygulayanların konularına bakarsanız daha iyi olur.

Diğer aradığınız Thin, Thinclient sistemler oluyor forumda ve makalelerde epey bahsi var.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/05/2016 14:37

Paylaş: