Forum

Elektirik Kesintisi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Elektirik Kesintisi Sonrası Bilgisayarım Başlamıyor

15 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
12.8 K Görüntüleme
(@ErcanAraz)
Gönderiler: 31
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamun Aleyküm;

Ofisimizde UPS bulunmamaktadır. Aniden elektirik kesildi ve 30 saniye sonra jenaratör devreye girdi.

Ofisteki 3 bilgisayarın 2 tanesi problemsiz şekilde yeniden açılarak işlemleri sürdürüldü.

Fakat Hp Pro i3 masaüstü bilgisayarı açmak istediğimizde hp logosunu görüyoruz ve ilerisine devam etmiyor. Logoda ekran kalıyor. Başlarken bilgisayardan bip sesleri gelmiyor arıza sesi gibi sesler duyulmuyor. Klavye ve mause elektrik geliyor fakat hiç bir etkisi yok logolu ekranda.

Bir kaç kere yeniden başlatmamın ardından bilgisayarın özelliklerini gösteren dos ekranı açıldı ve "Lütfen esc basın başlangıç menüsü için" diye ingilizce uyarı geldi fakat esc basmama rağmen birşey olmadı. Bu ekran yalnızca bir defa geldi daha gelmiyor.

Çözüm olarak yaptıklarım;

• Bios pili değiştirmek
  • Ram çıkartıp takmak
  • Hard diski çıkartıp takmak
  • Tüm güç unsurlarını çıkartıp bekleyip geri takmak
  • İşlemci, anakart vs. güç kablolarını çıkartıp takma

Evet değerli ÇözümPark takipçileri önerileriniz nelerdir şimdiden teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 06/01/2016 19:02

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

HDD bağlantısını anakarttan kesip bilgisayarınızı açın. Hard disk yok uyarısı alırsanız hdd yüzünden açılmıyor. Diğer yaygın sorun ise power supply nin bozulması. Bu durumda power supply değiştirip deneyin.

Gönderildi : 06/01/2016 19:09

(@ErcanAraz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

HDD bağlantısını anakarttan kesip bilgisayarınızı açın. Hard disk yok uyarısı alırsanız hdd yüzünden açılmıyor. Diğer yaygın sorun ise power supply nin bozulması. Bu durumda power supply değiştirip deneyin.

Harddiski anakarttan çekip çalıştırdım. Hiç bir değişiklik yok. Ayrıca "power supply" den dolayı olsa bilgisayar açılır mıydı? Kasa çalışıyor, ışıklar yanıyor, ekrana görüntü geliyor fakat yalnızca hp logosu bulunuyor.

Gönderildi : 06/01/2016 19:16

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Elektrik kesinti ve voltaj dalgalanmalarından dolayı olabilir. Daha önce başıma geldiği için önerdim. Power supply de oluşan bu tür dalgalanmalardan dolayı yeterli akımı üretememesi sebebiyle tüm bileşenleri çalıştıramayabiliyor. Bu yüzden yedeğinizde varsa deneyin.

Gönderildi : 06/01/2016 19:21

(@ErcanAraz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Elektrik kesinti ve voltaj dalgalanmalarından dolayı olabilir. Daha önce başıma geldiği için önerdim. Power supply de oluşan bu tür dalgalanmalardan dolayı yeterli akımı üretememesi sebebiyle tüm bileşenleri çalıştıramayabiliyor. Bu yüzden yedeğinizde varsa deneyin.

Anladım, farklı bir bilgisayardan alıp takabilirim ancak buda uzun sürer. Dolayısıyla en son deneyeceğim söylediğiniz yöntemi.

Bunlar dışında ne olabilir başka olasılıklarda var mıdır?

Gönderildi : 06/01/2016 19:35

(@ErcanAraz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gelişme;

Değerli arkadaşlar, daha önce söylediklerim aynen mevcut iken bilgisayarı açık unutmuştum.

Yaklaşık 4 saat sonra geldiğimde kullanıcı adı ve şifre ekranım gelmiş bulunmaktaydı.

İşim olması hasebiyle mause ile kapat düğmesine basıp kapattım.

Bu sabah tekrar bilgisayarı açtım düzelmiştir umuduyla fakat şunu keşfettim.

Bilgisayar başladığı dakikadan itibaren 20. dk dos ekranına erişiyor 40. dk Windows başlıyor ekranına erişiyor 60. dk kullanıcı adı şifre ekranına erişiyor fakat klavye mause çalışmıyor 80. dk'da da klavye mause devreye girecek diye tahmin ediyorum.

Dolayısıyla; bilgisayar 1 buçuk saatte açılıyor. Şuan oturumu açamasamda ağ üzerinden dosyalara ulaşabildiğim gibi uzak masaüstünden bilgisayarı kontrol edebiliyorum.

Sizce problem nedir ne yapmam gerekiyor.

Gönderildi : 07/01/2016 13:51

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Mümkünse bir bios update yapın derim.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/01/2016 15:33

(@ErcanAraz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mümkünse bir bios update yapın derim.

Bios update yapmak isterim bunun için öğrenebileceğim "düzgün" bir kaynak linkini verir misiniz?

Çünkü, Bios'u güncellerken yapacağım hatalar daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bunun için "düzgün" vurgusu yaptım.

Çok teşekkürler yardımlarınız için. Farklı bir önerisi olan yorum bırakabilir.

Gönderildi : 07/01/2016 17:28

(@www-rizasahan-com)
_

Hp ürünlerde direkt olarak Bios update dosyasını indirip kurup çalıştırabiliyorsunuz. Sadece biosta şifre varsa size kurulum öncesi şifre soruyor. Sonrasında biraz eproma yazma zamanı geçiyor ve restart ediyor.
https://www.youtube.com/watch?v=4zBaU3ZwcCY

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/01/2016 17:59

(@ErcanAraz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hp ürünlerde direkt olarak Bios update dosyasını indirip kurup çalıştırabiliyorsunuz. Sadece biosta şifre varsa size kurulum öncesi şifre soruyor. Sonrasında biraz eproma yazma zamanı geçiyor ve restart ediyor.

Dediğiniz şekilde bilhassa videoda gösterilen şekilde BIOS'u güncelleyip elde edeceğim sonucu sizlerle paylaşacağım. Teşekkürler.

Farklı önerileri olanlar yorum bırakabilirler.

Gönderildi : 07/01/2016 19:04

(@www-rizasahan-com)
_

Biz teşekkür ederiz.
Saygılarımla.

Gönderildi : 07/01/2016 19:20

(@ErcanAraz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bu şekilde BIOS'u güncelleyecektim. Fakat mevcut sürümüm 8.17 iken sitede indirilebilecek sürümler 8.12, 8.14 yani benimki daha güncel olduğundan bu işlemi yapmadım. Dolayısıyla problemimiz BIOS'u güncellemekle giderilemeyecek.

Şimdi ne yapmalıyım peki?

Gönderildi : 07/01/2016 21:35

(@ErcanAraz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çözüldü:

Evet, değerli ÇözümPark ve elektirik kesintisi sonrası uzun süre bilgisayarı açılamayan kişiler.

Ayrıntılı Çözüm: Elektrik kesildiği için bilgisayarın BIOS pilini çıkartmıştım ve takmıştım. Bu olası bir problemi düşünen bilgisayarın BIOS'un ayarlarını sıfırlamasına sebep olmuş. Peki çözüm BIOS ayarlarını düzeltmekte neresine düzelteceğiz? diyenler. Bilgisayar 1 buçuk saatte açıldığı için bilgisayarın başında bekleyip sürekli f10, f2 veya delete tuşuna basmak işkence olabilir. Ama çareniz kalmazsa BIOS'a ulaşmak için bu yöntemi denemelisiniz. Ancak problemimiz şuymuş BIOS sıfırlanınca bilgisayarıma takılı 3 adet sata, 2 adet usb hard disklerin hepsini teker teker tarayıp hangisiyle bilgisayarı başlatması gerektiğina karar veriyormuş, yani boot edecek disk arıyor, en son 1 buçuk saat sonra C diskimi bulup bilgisayarı açıyor. Dolayısıyla işletim sisteminin kurulduğu disk hariç bütün hard diskleri çıkarttım. Ardından 30 saniyede bilgisayarım açıldı ve BIOS'u rahat rahat ayarlayarak direk C diskini görüp başlaması için komut verdim.

Kısa Çözüm: Sistemin kurulduğu disk hariç tüm hard diskleri sökün (usb disklerde dahil) bilgisayarınız hızlı açılacak. Ardından BIOS'u açın ve orada bilgisayar başlarken direk sistemin kurulu olduğu diskten boot etmesini sağlayın ve diğer hard disklerinizi takın probleminiz çözülür.

Diğer yorum ve öneriler için çok teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 08/01/2016 13:26

(@www-rizasahan-com)
_

Geçmiş olsun diyelim o halde 🙂

Gönderildi : 10/01/2016 16:49

(@canislamoglu)
Gönderiler: 142
Estimable Member

ilginç ama yararlı bilgi 🙂

Gönderildi : 10/01/2016 19:29

Paylaş: