Forum

Diskleri nasil kull...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Diskleri nasil kullanabilirim

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
408 Görüntüleme
(@selimatmaca)
Gönderiler: 242
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar bende bir adet 2003 SBS var ve bu server kasasinin onunde  disk cekmeceleri var, bunlardan sanirim 4 tanesinde disk var ama kullanilmiyorlar. Her neyse ben bu diskleri networkumdeki kullanicilara acmak ve kullandirmak istiyorum ama bunlari servera bile nasil gostermem gerektigini bilemiyorum. Ne tur adimlar izlemem gerekiyor, yardimci olursaniz cok sevinirim.

Gönderildi : 05/10/2008 02:47

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Bu server şu an aktif olarak çalışır durumda mı?

Gönderildi : 05/10/2008 03:14

(@selimatmaca)
Reputable Member
Konu başlatıcı

evet calisir durumda, bu serverda msSQL, exchange ve active directory calismakta. Az evvel RAID 5 nasil konfigure edilir tarzinda bir seyler okudum ama inanin nerden baslamak gerektigini bilemiyorum. Tavsiyeleriniz benim icin cok onemli. Benim su ana kadar anladigimi dusundugum seyler;

PCI slotunda sanirim bir SCSI Controller bulunmakta(kasayi henuz hic acma sansim olmadi)

Bu scsi controllera benim harddiskler bagli veya  baglanmali

Ayrica bu harddiskler ayni boyutlarda olmali

ve ben RAID 5 arrayi ayarlamak icin bilgisayar acilirken bios a benzer menuleri kullanarak RAID 5 i ayarlamaliyim.

Daha sonrasinda hard disklerimi kullanicilara share yaparak acabilirim.

Bunlar dogru adimlar mi acaba?

Gönderildi : 05/10/2008 05:00

(@selimatmaca)
Reputable Member
Konu başlatıcı

sanirim bu tur bir uygulamayi uzerinde hic bir isletim sistemi olmayan bir serverda yapmak gerekiyor. 🙁

Az once sizin bir makalenizi okudum bu konu ile ilgili

Gönderildi : 05/10/2008 05:17

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Merhaba,

Sistem aktif çalışıyor, peki siz o disklerin kullanılmadığı kanısına nasıl varıyorsunuz?

Disk yuvalarının üzerindeki led ler yanıyor mu? Kaç tane disk yuvası var ve kaçında led yanıyor, server-disk management konsolundan baktığınızda kaç adet fiziksel disk var ve boyutu nedir?

Eğer server ı kapatamıyor iseniz controller karta uygun (server ın seri numarasındanda bulunabilir) yönetim yazılımını indirerek grafik arayüzden yapılandırmanızı görebilirsiniz.

Server  kapatıp disk yuvasından diski çıkardığınızda diskleri görebiliyor musunuz?

( Bu arada diskleri çıkaracak olursanız, dikkat edin sıra numaraları değişmesin, eğer değiştirirseniz data gider. )

Gönderildi : 05/10/2008 13:29

(@selimatmaca)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Disk yuvalarindaki yesil ledler yanip sonuyorlar. Toplam 4 adet disk takili durumda 3 tanesi yesil olarak yanip sonuyor 1 tanesinde hic isik yok. Aslinda gecen gun ben o yanmayani cikarip ayni eski yerine takmistim belkide o yuzden calismiyor.

Disk Managementtan baktigimda 2 adet C ve E Diskleri goruyorum.

C nin boyutu 100.09GB               icerigi = windows ve diger program dosyalari

E nin boyutu 149.05GB               icerigi = icinde backup adinda bir klasor var. Klasorde 1 tane zip dosyasi var, birde BAK uzantili bir dosya.

Ayrica kasayi actim bunlardan baska disk yok iceride ama maalesef bunlardan biri calismiyor, ne yapmak gerekir acaba

Gönderildi : 06/10/2008 12:13

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Demekki 3 disk kullanılıyormuş 🙂

Eğer garantisi devam ediyorsa bozuk diski verin servise yenisini alın.

Gönderildi : 07/10/2008 00:51

(@selimatmaca)
Reputable Member
Konu başlatıcı

isigi yanmiyorsa bozukmu demektir, cunku ben bu isigi yanmayani cikarmistim gecen gun belkide o yuzden yanmiyor olamaz mi

Gönderildi : 07/10/2008 15:10

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Çıkarmadan önce led yanıyor ise yerine tam olarak oturtamamış olabilirsiniz. Ya da cihaz çalıştığı esnada bu disk çıkarıldı ise zarar görmüş olabilir.

Kesin bilgi için Controller loglarına bakmak gerekir.

Gönderildi : 07/10/2008 16:13

Paylaş: