Forum

SAS Disk Kullanımı

Bildirimler
Hepsini Temizle

SAS Disk Kullanımı

10 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,027 Görüntüleme
(@okancecen)
Gönderiler: 128
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Fujitsu Primergy RX300 S5 bir sunucumuz var. Sunucu local service panel üzerinde HDD uyarı ışığı yanmaktadır. Sanırsam SAS disklerden biri arızalandı. Fakat tüm disk ışıkları veri alışverişi olduğuna dair yeşil ışığı yanmakta ve sunucu işletim sisteni sağlıklı bir şekilde çalışmaktadır.

sunucu üzerinde şuanda 5 tane 10k lık disk bulunmaktadır. Öncelikli sorun yeni bir disk alıp makina çalışken diskleri tek tek söküp yeni aldığımı taksam sıkıntı olur mu yani arızayı nasıl tesbit edebilir. Sanıyorum Raid 5 çalışıyor veya nasıl raid çalışıyor nasıl öğrenebilir.

Yardımlarınızı rica edeirm. 

Gönderildi : 15/06/2015 17:13

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

sunucunun raid controller kartının bios'una girerseniz orada disklerin durum bilgisini alabilirsiniz.

Gönderildi : 16/06/2015 01:08

(@okancecen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Mumin Bey Merhaba,

System Managementten Loglara baktım aşağıdaki bilgiler yazıyor diskler ilgili raid yapısını falan bulamadım.

Event Source : SMS

Event Description :  HD on SAS controller 0 Enclosure 0 Slot 3 prefail

Acaba burda ne demek istiyor. 

Gönderildi : 16/06/2015 15:03

(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Okan Bey Merhaba, Sunucunuzun üstünde takılı 3. disk yuvasındaki disk bozuk görünüyor.

Gönderildi : 17/06/2015 20:13

(@okancecen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Semih Bey teşekkürler.

Diskler 0-1-2-3-4 diye sıra ile gidiyor.

Dediğiniz diski değiştirdik Raid 5 olduğundan direk makina çalışırken çıkardım yenisini taktım.

Makina kendi otomatik ayarları yapıp çalışacak mıdır yoksa herhangi birşey yapmamız gerekiyor mu acaba. 

Gönderildi : 19/06/2015 20:57

(@mahmutbike)
Gönderiler: 114
Estimable Member

Merhabalar bir soru da benim olacaktı.

Peki bu 3 diskli raid5 yapıda  1 disk arıza verdi ertesi gün fark ettik server güncelleme yapıp restart ederse tekrar açılır mı?

Saygılarımla. 

Gönderildi : 15/07/2015 14:47

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Okan Bey Merhaba;

Herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Disk otomatik olarak raid yapınıza dahil olacak ve verilerin bir kısmını kopyalayacaktır. Kopyalama ve yapıya dahil olma işlemi biraz uzun sürebilir. Gözlemlemeniz yeterlidir. 

Gönderildi : 15/07/2015 18:35

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Mahmut Bey Merhaba,

Raid 5 yapısında disk toleransı iki disktir. Aynı anda iki disk bozulmadığı sürece sisteminiz sorunsuz çalışmaya devam eder. Yani restart etseniz de etmeseniz de sorun yok ama en kısa sürede arızalı disk yenisi ile değiştirilmelidir. Aksi durumda bir disk daha giderse veri kaybı yaşanır. 

Gönderildi : 15/07/2015 18:36

(@okancecen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Oğuzhan Bey,

Yardımınız için teşekkürler.

Dediğiniz gibi diskimiz arızalı çıktı aynısından dışardan satın aldık sunucu çalışırken diski çıkartıp yenisini taktım fakat,

şuanda disk ışığı yeşil olarak devamlı bir şekilde yanmaktadır. Ve uzun süre geçti hala ışık sönmedi.

Gönderildi : 15/07/2015 19:46

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

diğer diskler ile kendisini eşitliyor yani teknik olarak ifade etmek gerekir ise raid rebuild işlemi gerçekleştiriyor

http://support.ts.fujitsu.com/download/ShowFiles.asp

adresinden sunucu modelinize ve işletim sisteminize uygun serverview raid management yazılımını indirip sunucunuza kurarak 

rebuild yuzdesini ve durumunu gorebilirsiniz.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 16/07/2015 02:55

Paylaş: