Forum

Pc açılışta ik...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pc açılışta iki işletim sistemini görmüyor ne yapabilirim.

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
4,269 Görüntüleme
(@mehmethanifi)
Gönderiler: 457
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Asus Transformer tx201l bilgisayarım üzerinde win 8 yüklü. Bunun yanına linux mint kurdum. kurulum bittiğinde restart edince win 8 işletim sistemi ile açıldı. Win 8 veya linux mint seçenekleri çıkmadı.

Bios tarafında yapmam gereken bir ayar var mıdır? işletim sistemi üzerinde ki başlat kurtarma seçeneklerinde de windows 8 görünüyor sadece diğer işletim sistemi görünmüyor.

yüklemiş olduğum işletim sisteminde sorun olduğunu düşündüm. Win 7 yükledim. pc açılışta default olarak win 8 de açtı kendini . hiç bir şekilde ikinci bir işletim  sistemini göstermiyor. Asus teknik servisi aradım durum ile ilgili destek istedim ama kendileri yardımcı olamadılar maalesef.

bios tarafında secure boot control disable

boot tarafonda launch CSM Enable durumda

boot options proorites seçeneğinde boot option #1  windows boot manage [PO: HGST HTS54XXX] olarak seçili. 

Boot option #1 altında ki diğer seçenek ise disable.

durumu disable ye alınca da pc işletim sisetmin görmediği için hiç açılmıyor bios ekranına düşünüyor. 

iki işletim sistemi seçeneği görüntüsü ilk açılışta neden gelmez acaba.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 22/04/2015 12:28

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Bilgisayarıma sağ tıklayarak Sistem Özelliklerine gidin Gelişmiş sekmesinden Başlangıç ve Kurtarma seçeneklerindeki Ayarlara tıklayın ve sistem özellikleri tabında Varsayılan işletim sistemi seçeneklerini kontrol edin orada windows 7 'yi görüyormu  ayrıca İşletim sistemleri listesini gösterme süresini 30 saniye olarak ayarlayıp kaydederek bilgisayarınızı yeniden başlatın. 

Eğer yüklemede problem yoksa bu şekilde diğer sistemlerin listesini getirmesi gerekiyor.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 22/04/2015 12:49

(@mehmethanifi)
Gönderiler: 457
Prominent Member
Konu başlatıcı

Ziya Bey Merhaba,

Dediğiniz işlemi yapmıştım. o bölümde tek işletim sistemi görünmektedir.  

Gönderildi : 22/04/2015 13:17

Paylaş: