Forum

donanımsal bir soru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

donanımsal bir sorun ama çözülemiyor...

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
428 Görüntüleme
(@serkancan)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

slm arkadaşlar ve forum yönetimi ....

öncelik herkese hayırlı ramazanlar ...

şimdi benim bilgisayar sorunu anlatayım. benim bilgisayar toplama pcdir. v... computerdan aldıgım parçaları orada teknik servis tarafından toplama pc yaptırdım. ancak herşey güzel giderken mavi ekran çeşitli hatalar almaya başladım. dedim ki virüs herhalde format atıyım dedim. ancak format atmama izin vermeyen bir mavi ekran hatası bu .. kasayı aldım gittim teknik servise ve onlara 10 gün sonra kasamın hatasının giderildiğini söyleyerek geri verdi ancak sistemi tekrar kurarken yeniden mavi ekran hatası aldım ve şimdi ne yapacagımı bilmiyorum .yardım edermisiniz?

mavi ekran hatası

IRQL not less or equal

Gönderildi : 18/09/2008 19:16

(@muratguclu)
Gönderiler: 1164
Noble Member

Merhaba,

Ram lerle ilgili bir sorun gibi gözüküyor.  Ram leri test etmenizi öneririn.

Gönderildi : 18/09/2008 19:19

(@serkancan)
Active Member
Konu başlatıcı

teşekkürler denemekte yarar var..

Gönderildi : 18/09/2008 19:38

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Mavi ekrandaki hatayı tam olarak yazsanız daha iyi olurdu ama teknik bir arıza olduğu belli. Bilgisayarda bu arızayı verme olasılığı yüksek olan parçalar CPU , Ram ve HDD.  CPUarızalı olsa ya  makineyi kitler yada reset atar; HDD hatası herzaman aynı yerde ve aynı dosyada görülür; Ram hatası farkli zamanlarda ve farkli dosyalarda görülür. Bence ilk olarak başka bir cd ile kurulum yapmaya çalışın hatta mümkünse SP olmasın. Gene hata ile karşılaşırsanız 2-3 defa kurulum yapmaya çalışın ve hataları not edin bakalım nerelerde ve nasıl hatalar veriyorlar.

STOP 0x00000050 PAGE_FAULT_IN_NON_PAGED_AREA bu hata ile karşılaşırsanız

* Bilgisayarınızdaki RAM ler bozuk olabilir
    * RAM yapılandırması XP ile uyumsuz olabilir

Gönderildi : 18/09/2008 20:10

(@serkancan)
Active Member
Konu başlatıcı

yorumun için teşekkürler ..

bu hatayla da karşılaşmıştık.. ram bozuk olacagı beni de şüphelendiriyor. çünkü daha önce xp kuruylu birden bire oldu .. galiba yeni ram almam lazım ....

Gönderildi : 20/09/2008 13:52

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Rica ederiz.

Gönderildi : 20/09/2008 13:55

(@MehmetAKSU)
Gönderiler: 321
Reputable Member

Merhaba bazen donanımlar nemden dolayı oksitlenebiliyor bunu normal silgi ile veya tiner yöntemiyle temizlersek oksit sorununda kaynaklanan anakartın ram slotlarını okumasında yardımcı olunabiliyor.

Gönderildi : 28/09/2008 23:31

(@OmerFARUKYAMAN)
Gönderiler: 40
Eminent Member

hdd kablolarını değiştirisen büyük ihtimalle sorunu çözeceksin..

Gönderildi : 31/10/2008 03:50

Paylaş: