Forum

raid5 de iki tip di...

Bildirimler
Hepsini Temizle

raid5 de iki tip disk

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
475 Görüntüleme
(@azizyesilyurt)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba, 

uzun süre önce kurulan bir serverdaki raid5 yapisindaki bir disk arizalandi, ancak sistem calismaya devam ediyor. server  dell serisi ve perc6i  mevcut. 

cihaz uzerindeki raid yapisina ayrintili baktigimda iki adet 750gb ve 2 adet 500gb disk oldugunu goruyorum. 500 gb lik disklerden biri arizalandi. iki sorum olacak.

1 -  boyle bir raid5 yapisi mumkun mu ? raid5 de en az 3 diskin esit olmasi gerekmiyor mu ? 

2- diski piyasada bulamamam durumunda benzer ozelliklere sahip bir 500gb lik disk takabilir miyim ? Cache leri farkli olsa bir sorun cikar mi ?

simdiden tesekkürler.  

Gönderildi : 20/02/2014 17:49

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

merhaba, 

uzun süre önce kurulan bir serverdaki raid5 yapisindaki bir disk arizalandi, ancak sistem calismaya devam ediyor. server  dell serisi ve perc6i  mevcut. 

cihaz uzerindeki raid yapisina ayrintili baktigimda iki adet 750gb ve 2 adet 500gb disk oldugunu goruyorum. 500 gb lik disklerden biri arizalandi. iki sorum olacak.

1 -  boyle bir raid5 yapisi mumkun mu ? raid5 de en az 3 diskin esit olmasi gerekmiyor mu ? 

2- diski piyasada bulamamam durumunda benzer ozelliklere sahip bir 500gb lik disk takabilir miyim ? Cache leri farkli olsa bir sorun cikar mi ?

simdiden tesekkürler.  

İlk önce o yapının raid5 olduğuna bir emin olun derim. Hali hazırda 500 GB üç diskle yaptığınız raid 1 TB kullanım alanı vereckeitr 750 GB değil.

Disk konusunda dele danışın piyasadan aldığınız disk uymayabilir...

Gönderildi : 20/02/2014 19:19

(@azizyesilyurt)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

evet, kullanim alanim 1tb zaten, raid5 oldugundan benden supheliydim ancak, 

omreport storage vdisk  ciktisi

Layout              : RAID-5
Size                : 930.50 GB (999116767232 bytes)
Device Name         : /dev/sda
Type                : SAS

ayrica omreport storage pdisk controller=0 | grep 'Product ID'  ciktisi da

Product ID                : ST3500620SS  
Product ID                : ST3500620SS
Product ID                : ST3750630SS
Product ID                : ST3750630SS 

simdi buraya uzatmamk icin uzun ciktiyi yazmiyorum ancak buradan iki adet 750 iki adet'de 500 lik disk gorunuyor.

ilk iki diskte  

Capacity                  : 465.25 GB

son iki diskte

Capacity                  : 698.13 GB 

yaziyor cikti da.

ancak dell'in sitesine baktigimda her iki model icin de ayni firmware kullanildigini gördüm. Acaba sistem mi yanlis taniyor diskleri. 

selamlar.  

Gönderildi : 20/02/2014 19:31

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Orada gördüğüm kadarı ile disklerin hepsi aynı, bence dellenmeden önce bir delle görüşün..

Gönderildi : 20/02/2014 20:30

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

2x500+2x750 gb lik diskler ile raid 5 yapılabilir ancak 750gb lik disklerinde 500GB ını kullanacaktır ki zaten  öyle olmuş.

Şimdi bir tane 500 lık disk alıp sisteme dahil edebilirsiniz.

Şuan arızalı diskin yerine 1TB lık disk bile takabilirsiniz ancak sadece 500gb ını kullanır.

*** Aynı raid yapısında her zaman aynı model disk yapısı önerilir ve öylede yapılmalıdır.

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 20/02/2014 21:10

Paylaş: