Forum

Yazdırma problemi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yazdırma problemi

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,136 Görüntüleme
(@iLYASBAYRAM)
Gönderiler: 165
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hp m1212 nf yazıcı airties 5650 modeme switch (zxyel 8 port) ile bağlı ve bazen çıktı gönderildiğinde yazıcının ekranında belge yazdırılıyor yazıyor ama çıktı gelmiyor. Bu esnada ethernet kablosunu çıkartıp tekrar takıyorum ve dosyayı tekrar yazdırmayı deniyorum bu kez yazdırıyor. Bazen de misal 4 sayfalık bir çıktı almaya çalıştığımda 3 sayfasını yazdırıyor yazıcının ekranında belge yazdırılıyor yazıyor ama 4. sayfayı yazmıyor. Yazıcının sürücüleri güncel, kabloyu değiştirdim ama sonuç değişmedi.

Gönderildi : 21/01/2014 02:09

(@MehmetAKSU)
Gönderiler: 321
Reputable Member

Yazıcının bakımı yapıldı mı ? Yada yeniyse yazıcı üzerindeki firmware yazılımı sorunlu olabilir mi ? 

Gönderildi : 21/01/2014 16:48

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yazıcının bakımı yapıldı mı ? Yada yeniyse yazıcı üzerindeki firmware yazılımı sorunlu olabilir mi ? 

Yazıcı yeni alındı, firmware kontrol edicem fakat ondan ziyade modemden şüpheleniyorum.

Gönderildi : 21/01/2014 17:45

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Firmware ile ilgilide olabilir aslında Hp firmware güncellemesinin usb kablo bağlantısı ile yapılmasını önermiş web sitesinde ben ethnernet üzerinden (yaklaşık 10mt.) yaptım. Yarın usbden bağlayıp güncellemeyi deniycem. Bir de yazıcı sıklıkla yatay çıktıları dikey yazdırıyor bu da firmware ile alakalı olabilir mi? 

Gönderildi : 22/01/2014 02:02

(@MehmetAKSU)
Reputable Member

Merhaba usb yazıcılarda permission sorunu vardı yazdırmaya çalıştığınız bilgisayarlar windows xp midir ? Eğer öyleyse çıktı alan kullanıcıları share ettiğiniz bilgisayarın administrator grubuna dahil edin ve bu şekilde çıktı alın. Yatay konusunda ise muhtemelen ya gönderilen şey yatay yada yazıcı ayarında ufak bir ayar çekmek gerekiyor. Firmware'de yapabilir ama eğer HP'yi arama şansınız varsa çok hızlı çözüm bulabilirler. 

Kolay Gelsin. 

Gönderildi : 22/01/2014 11:44

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba usb yazıcılarda permission sorunu vardı yazdırmaya çalıştığınız bilgisayarlar windows xp midir ? Eğer öyleyse çıktı alan kullanıcıları share ettiğiniz bilgisayarın administrator grubuna dahil edin ve bu şekilde çıktı alın. Yatay konusunda ise muhtemelen ya gönderilen şey yatay yada yazıcı ayarında ufak bir ayar çekmek gerekiyor. Firmware'de yapabilir ama eğer HP'yi arama şansınız varsa çok hızlı çözüm bulabilirler. 

Kolay Gelsin. 

Yazıcı ethernet arabirimi ile modeme bağlı ve yazıcıyı kullanan bilgisayarların hepsi windows7 64 bit. Hp'yi aradım bu konu için yazıcıyı resetlememi söylediler resetledim sorun o an düzeldi sonra tekrar devam etti. 

Gönderildi : 22/01/2014 12:16

(@MehmetAKSU)
Reputable Member

Bu durumda yazıcıda sorun olma ihtimali yüksek yada ağ üzerinden gelen herhangi bir data yazıcının ayarlarını etkiliyor.

Gönderildi : 22/01/2014 13:42

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bu durumda yazıcıda sorun olma ihtimali yüksek yada ağ üzerinden gelen herhangi bir data yazıcının ayarlarını etkiliyor.

Ne önerirsiniz çözüm amaçlı?

Gönderildi : 22/01/2014 14:25

(@MehmetAKSU)
Reputable Member

Elinizde aynı yazıcıdan varsa onu aynı client ortamında deneyin eğer bir sorun yoksa diğer üründe bir sorun vardır. Ağdaki data'nın bozma ihtimali ise ancak network'ü izleyerek bulabilirsiniz başka bir alternatif clientlar'a göz atın belki virüs koruması olmayan client'lar olabilir.

Gönderildi : 22/01/2014 18:33

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Elinizde aynı yazıcıdan varsa onu aynı client ortamında deneyin eğer bir sorun yoksa diğer üründe bir sorun vardır. Ağdaki data'nın bozma ihtimali ise ancak network'ü izleyerek bulabilirsiniz başka bir alternatif clientlar'a göz atın belki virüs koruması olmayan client'lar olabilir.

Bilgi işlem danışmanı firmamız bu yazıcıyı servise aldı, yerine aynı yazıcının sıfırını getirdi ve aynı sorun devam etti. Yazıcıyı kullanan bilgisyarların sadece bir tanesinde antivirüs koruması yok (aslında var ama lisans süresi bitmiş) diğerlerinde Norton 360 kurulu. Network'ü nasıl izleyebilirim?  

Gönderildi : 22/01/2014 19:33

(@MehmetAKSU)
Reputable Member

Peki danışman şirketi ne diyor bu duruma ? Fikirlerini almak lazım sadece tahminde bulunuyorum wireshark ile inceleyebilirsiniz network'ü .

Gönderildi : 22/01/2014 20:30

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Danışman yazıcıyı hp yetkil servise gönderdi bizim adımıza, servis yazıcının ofis kullanımı için yeterli bir yazıcı olmadığını (bellek miktarı bakımından) daha yüksek bellekli bir yazıcının temin edilmesi gerektiğini raporunda yazmış. It danışmanımızda Hp'nin söylediklerini söyledi bize ve işin içinden çıktı. Hp'nin söylediği gibi bellek yetersizliği olduğuna inanmıyorum. 64mb bellek miktarı var bu yazıcının yoğun basklı alınmadığı bir ortamda yeterli olduğu kanaatindeyim. 

Gönderildi : 23/01/2014 01:21

(@DoganYildiz)
Gönderiler: 83
Trusted Member

Çok net olmamakla beraber,

Yazıcıyı ağ da kullandığınızdan verilen sabit bir ip olması ve bu ip nin havuzun dışında tutulması. Kurulum setup ile yapılıyor ve yazıcı otomatik bulduruyorsa ki bunun için hp port olarak tanım yapar yazıcı özelliklerinde bağlantı noktası için standart tcp ip bağlantısı ile yazıcı ip adresi yazılarak denenmesi benim aklıma gelenler kolay gelsin.

Not : Printer server gibi harici bir donanımla yazıcı networke dahil edilmişse ip durumu buna göre düzenlenir.

Gönderildi : 24/01/2014 20:31

(@iLYASBAYRAM)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Çok net olmamakla beraber,

Yazıcıyı ağ da kullandığınızdan verilen sabit bir ip olması ve bu ip nin havuzun dışında tutulması. Kurulum setup ile yapılıyor ve yazıcı otomatik bulduruyorsa ki bunun için hp port olarak tanım yapar yazıcı özelliklerinde bağlantı noktası için standart tcp ip bağlantısı ile yazıcı ip adresi yazılarak denenmesi benim aklıma gelenler kolay gelsin.

Not : Printer server gibi harici bir donanımla yazıcı networke dahil edilmişse ip durumu buna göre düzenlenir.

Hp destek forumuna problemle ilgili topic açtım. Linkini paylaşıyorum belki size bir fikir verir.  

http://h30434.www3.hp.com/t5/Printing-Issues-Troubleshooting/Hp-m1212nf-printing-problem/td-p/3377093/page/2#.Uuf63uYGWx4.gmail  

Gönderildi : 28/01/2014 23:49

Paylaş: