Forum

Lenovo Servisi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Lenovo Servisi

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,093 Görüntüleme
(@emredemirci-2)
Gönderiler: 226
Reputable Member
Konu başlatıcı

Daha öncede aşağıdaki linkte konu açmıştım.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/390702.aspx

10 Adet Lenovo notebook alırız 2 tanesi arızalı çıkar 1-1 değişim kabul etmezler. Müşterinin garantisi bitmemiş dizüstü bilgisayarını servise veririz fan temizliği yapıp gönderirler garantisi bitince ise motherboard değişimi için fiyat çıkartırlar. Şimdi de müşteriye aldığımız daha yeni notebook disk arızası yaptı. İndex bile bıkmış olsa gerek ki 1-1 değişim talebini reddedip servisten değişim raporu istedi. Aşağıdaki linkte çaresizlikten yurt dışına kayıt açtım. Bir servis ancak bu kadar insanı bıktırır. Bir çıkar yol gösterin bana.

http://forums.lenovo.com/t5/General-Discussion/Lenovo-Turkey/td-p/1244021  

Gönderildi : 21/09/2013 15:25

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

En güzeli HP al, arıza kaydı verdimi 2-3 günde UPS kargo ile parçayı gönderiyorlar. Tabi pavillion serisi almayacaksın, probook veya elite book alman lazım. 

Not: Yeni bir post açmadan bir önceki konudan devam ettirebilirdiniz.  

Gönderildi : 21/09/2013 15:49

(@emredemirci-2)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Acaba "hep ben mi sorun yaşıyorum?"dedim. Bilgisayar firması olan arkadaşıma sordum o da sorun yaşamış. Sürekli sorun yaşatınca insanın inisiyatifi de bir yere kadar. Şu durumdan bir kurtulsam daha elimi sürmem. Şu an ürün serviste iade formu verseler İndex'ten hemen farklı ürüne geçerim.

Eskiden ekran kartı arızalı olan bilgisayarların ekran kartını değiştirmek yerine onboard anakart takanlar vardı. Böylece müşteriden çıkan anakartı başkasına satıp daha fazla kâr elde ediyorlardı. Notebook tarafında garantisi bitene kadar müşteriyi oyalayıp garantisi bittikten sonra parça satmaya kalkan servis ilk defa görüyorum. Bin yıl düşünsem aklıma gelmez. Servise garantili ürün gönderiyoruz. recovery ve temizlik yapıp geri gönderiyor. Aynı ürünü, aynı problemden garantisi bitince gönderiyoruz anakart değişimi için ücret talep ediyorlar. Benim anladığım kadarıyla bunlar Lenovo'nun direkt servisi değil. Lenovo Türkiye'den bilgisayar firması ile anlaşmış "Lenovo Türkiye" olarak destek veriyor. Lenovo ürünleri ucuz olduğuna göre her halde Lenovo bunlara serviste baktıkları ürüne karşılık az para ödüyor. Başka türlü servislerinin bu kadar kötü olmasına mantıklı açıklama bulamıyorum.

Gönderildi : 21/09/2013 16:58

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Bize normal geliyor açıkçası, alıştık sanırım. Bunlar sadece lenovo'ya özel durumlar değil toshiba, sony vaio, hp (son kullanıcı ürün grupları), casper, packard bell vs teknik servisleri böyle şeyler yaşatıyor bu ülkede özellikle son kullanıcılara. Hele online satış sitelerinden alınan ürünlerin arıza durumunda takibatını siz yapmak zorunda kalabiliyorsunuz. Anlaşmalı bir teknik servisin takibi yürütmesiyle arada çok fark var o 15-20 $lık düşük alımlar burnundan geliyor.:)  Yaşayıncaya kadar sesimizi çıkarmıyoruz pek insanlara. Hele bir dönem dünyada ilk 2 sırada bulunan Acer'dan neler çekti bu ülkede insanlar bir bilseniz. Tavsiye edilebilecekler arasında Çizgi bulunur. Daha itinalı yaklaşıyorlar bu yüzden bir markanın ülkede ki durumu önemli kurumsal olmasa da Asus önerilebiliniyor. Burada ki şikayetleriniz 🙂 birşey değiştirmeyecek yani. Bu biraz da sizin ortalığı ayağa kaldırabilme kapasiteniz ile alakalı. İyi ve nereye yazışacağını bilen insanlar işlerini çözdürebiliyor dünyanın her yerinde. Siz de yöneticilerine ulaşın.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/09/2013 17:11

(@EnderAKAR)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Aslında birazda denk gelmesi meselesi var servis olarak bakmayın insan olarak bakın o an elinde ikinci bir makina olan servis elemanı makinanızla sağlıklı ilgilenememiş olabilir, ben bir çok servis ile işlem yaptım hp de wifi anteni takılmadan yollanmış bir notebook almıştım, acer da yollanan problemle dönen bir notebook vardı tekrar gönderdim, bunlar çoğaltılabilir insan faktörünü unutmamak gerekir.

Gönderildi : 21/09/2013 19:30

(@emredemirci-2)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bize normal geliyor açıkçası, alıştık sanırım. Bunlar sadece lenovo'ya özel durumlar değil toshiba, sony vaio, hp (son kullanıcı ürün grupları), casper, packard bell vs teknik servisleri böyle şeyler yaşatıyor bu ülkede özellikle son kullanıcılara. Hele online satış sitelerinden alınan ürünlerin arıza durumunda takibatını siz yapmak zorunda kalabiliyorsunuz. Anlaşmalı bir teknik servisin takibi yürütmesiyle arada çok fark var o 15-20 $lık düşük alımlar burnundan geliyor.:)  Yaşayıncaya kadar sesimizi çıkarmıyoruz pek insanlara. Hele bir dönem dünyada ilk 2 sırada bulunan Acer'dan neler çekti bu ülkede insanlar bir bilseniz. Tavsiye edilebilecekler arasında Çizgi bulunur. Daha itinalı yaklaşıyorlar bu yüzden bir markanın ülkede ki durumu önemli kurumsal olmasa da Asus önerilebiliniyor. Burada ki şikayetleriniz 🙂 birşey değiştirmeyecek yani. Bu biraz da sizin ortalığı ayağa kaldırabilme kapasiteniz ile alakalı. İyi ve nereye yazışacağını bilen insanlar işlerini çözdürebiliyor dünyanın her yerinde. Siz de yöneticilerine ulaşın.

Acer satışları bu yüzden pek yüksek değil. IBM tarafındayken Lenovo iyi iş çıkartıyordu. Ayrıldıktan sonra işler çok değişti.

IBM gibi kurumsal firmalarda da sorun yaşanıyor. Ama 10 defa memnun ediyorsa 2-3 defa sorun yaşatıyor. Dolayısı ile mazur görülebiliyor. 

Asus motherboard olarak TR'de çok tercih edilen marka olduğu için servise özen gösteriyor. Zamanında ayrıca satılan spdif kart TR'de bulamadığımda yurt dışına e-mail atmıştım. Ücretli satılan kartı 1 kuruş para almadan kargo ücretini ödeyip göndermişlerdi. Kargoyu gördüğümde çok şaşırmıştım. O jestlerini hiç unutmadım. Hala motherboard seçiminde Asus tercih ediyorum. Sonuç olarak küçük jestleri sayesinde daha çok para kazandılar.

Eskiden projelerde HP markasını tercih ederdim. Bir projede bana dönmediler. IBM döndü. İzinli olduğum gün bahçede IBM ile proje üzerine konuşmamızı hatırlıyorum. Hiç usanmadan uzun uzun projede kullanılacak bileşenleri anlatmıştı. Daha sonra müşteri ile yaptığımız toplantıda müşteriyi IBM'e ikna etmiştim. Ürünlerin ödemesini geç yapacağı için satıştan vazgeçtik. Sırf o zaman proje ile ilgilendikleri için zorunlu kalmadıkça IBM harici tercih etmiyorum. Küçük işletmelere IBM pahalı kaçtığında mecbur farklı markalara yöneliyorum. Beni o projede yalnız bırakmaları her projede aklıma geldiği için HP en son tercihim oluyor. IBM'in eleştireceği yönleri yok değil aslında. Toprak konusunda hassas, fanları diğer sunuculara göre sesli ama asıl eleştireceğim fiyatları yüksek kalıyor. Ben müşteriye IBM vermek isterim. Her halde IBM vermemi istemiyor. 🙂

Lenovo'da üstten pozisyondan tanıdıkla iş çözmek iyi fikir. Hatırlattığınız için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/09/2013 19:45

(@emredemirci-2)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Aslında birazda denk gelmesi meselesi var servis olarak bakmayın insan olarak bakın o an elinde ikinci bir makina olan servis elemanı makinanızla sağlıklı ilgilenememiş olabilir, ben bir çok servis ile işlem yaptım hp de wifi anteni takılmadan yollanmış bir notebook almıştım, acer da yollanan problemle dönen bir notebook vardı tekrar gönderdim, bunlar çoğaltılabilir insan faktörünü unutmamak gerekir.

İnsan hatası başka bir şey, teknik servis politikasının kötü olması başka bir şey. Yazdıklarıma bakarsanız insan hatasından değil servis politikasından dolayı çaresiz kaldığımı görürsünüz. 

Gönderildi : 21/09/2013 20:18

Paylaş: