Forum

MAC adress silindi

Bildirimler
Hepsini Temizle

MAC adress silindi

15 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,405 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhaba P4 vm890 mac adresi silindi uyarısı veriyor açılışta .

düzeltmek için yaptıgım işlemler

mac adresi giren K_mac isimli yazılım

bioss update

haricen PCI ethernet kartı taktım sonuç alamadım

düzelmedi

asrockun sitsinde bu konu ile ilgili bi bolum bulup uyguladım(başlangı disketi ile açıp uyguladım mac failed diye uyarı veriyor

aşağıdaki linkte tam olarak ne yapmamı istiyor yardımcı olurmusnz teşekrler

http://www.asrock.com/support/Download/K7VT4A+&K7VM3%20MAC.asp

MA yı notepadla açıp burasını anlamadım

Gönderildi : 23/08/2008 20:31

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

How to Write MAC address of your motherboard.

1. Create a bootable system floppy disk.
2. Download MM.zip and unzip MA, MAC.EXE, and MM.BAT to the floppy disk.
3. Use notepad to open MA file in the Windows OS.
4. Find the MAC address sticker on the motherboard and replace the MAC address in the MA file.
5. Boot the system from the floppy disk, run MM (A:\mm <Enter>) to write the MAC address.
6. To read the MAC address from the motherboard, run A:\mac r<Enter>

Burada 6 adımda yapılacak işlem anlatılmaktadır.

1. Sistem açılış disketi oluşturun.

2. MM.zip dosyasını download edin. Daha sonra bu zip dosyasına unzipleyin (dosyayı ayıklayın). MA dosyasını,Mac.exe ve MM.bat dosyalarını oluşturduğunuz sistem açılış disketi içerisine yazınız.

3. MA isimli bir notepad (Not defteri) ile açın.

4. Anakart üzerindeki ethernet kartında yapıştırılmış olan mac adresini notepad ile açtığınız MA dosyasını içerisine aynı şekilde yazıp kaydetip kapatın.

5. Sistem açılışını floppy disk olarak ayarlayın ve oluşturduğunu disketi içerisine koyun. Daha sonra A:\ dizinine düştükten sonra MM yazıp entere basarak bat dosyasının çalışmasını sağlayın. Bu sayede Mac adresi yazılacaktır.

6. Doğru bir mac adresi yazıldığını anlayabilmek için A:\ sürücüsünde iken mac r komutunu verin ve kontrol edin. İşlem doğru ise disketi çıkarın sistemi yeniden başlatıp windows ortamında kontrol ediniz.

Not : Eğer sorun devam ederse işlemi 1. adımdan itiberen kontrol ediniz.

Gönderildi : 23/08/2008 20:46

(@Anonim)
Konu başlatıcı

içi boş olarak çalıştırmışım çeviri için teşekrüler

Gönderildi : 23/08/2008 20:56

(@rafets-ayata)
Üye

Rica ederim.Sorununuzun çözüldüğüne sevindim. Geri bildirim için ben teşekkür ederim.

Gönderildi : 23/08/2008 21:02

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Rica ederim.Sorununuzun çözüldüğüne sevindim. Geri bildirim için ben teşekkür ederim.

rafet bey sorun düzelmedi bi türlü.mac adresi ethernetin üzerinde  sadece foxconn yazıyor humara etiketi yada bi işleme yok.paralel LPT  port üzerinde 12 haneli bi numara var aynen açıklandığı gibi uyguluyorum verdiği mesaj şu

A:\ASD>mm

bi süre bekleyip yazıyor

sonra verdiği mesaj

A:\ASD>MAC I MA

MAC:00XXXXXXXXXX xler yazdıgım numara çıkıyor  SUM: A5

Write MAC function call fail!

bende mac r diyorum tekrar

Read Mac function call fail!

MA dosyasının içine sadece rakamları aralarına hiç bir karakter koymadan yazdım ondan olabilrmi defaulttada oyleydi yani dosyayı ilk açtığımda

birde Mac adresini başka bi yöntemle öğrenebilrmiyiz belki adres yanlış olabilr lpt de yazan olmayabilir.teşekkürler

Gönderildi : 23/08/2008 23:42

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Printer portu üzerindeki beyaz stiker üzerinde yazanı deniyorsun değil mi ? Aynen yazdığı gibi ID = 123456789ABC yazıyorsa 123456789ABC yazman lazım.

Eğer yine olmaz ise ;

http://rs51.rapidshare.com/files/111198550/MAC_-_CD.zip  Bu dosya ile işleminizi halledebilirsiniz. Asrock firması bu anakart ile ilgili bu sorun için özel olarak hazırlamış. İçerisinde readme.doc dosyasında nasıl yapılacağı anlatılmaktadır. Disket sürümüne benzemektedir fakat biraz değişik. Bu arada printer portun üzerinde yazan geçerlidir.

Gönderildi : 24/08/2008 00:38

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

Printir üzerindeki beyaz stiker üzerinde yazanı deniyorsun değil mi ? Aynen yazdığı gibi ID = 123456789ABC yazıyorsa 123456789ABC yazman lazım.

Eğer yine olmaz ise ;

http://rs51.rapidshare.com/files/111198550/MAC_-_CD.zip  Bu dosya ile işleminizi halledebilirsiniz. Asrock firması bu anakart ile ilgili bu sorun için özel olarak hazırlamış. İçerisinde readme.doc dosyasında nasıl yapılacağı anlatılmaktadır. Disket sürümüne benzemektedir fakat biraz değişik. Bu arada printer portun üzerinde yazan geçerlidir.

Evet beyaz stickerin üzerinde yazan (ID=)yazmıyor sadece 12 haneli numara var ve üstünde barkod çizgileri.o şekilde olmadı başka numaralar dendim farklı hata veriyor bu numarada kabul edecek gib yapıp son anda hata veriyor.dediğiniz gib numara o

ikinci yöntemide uyguluyorum şimdi inş.hallolur.

Gönderildi : 24/08/2008 00:52

(@rafets-ayata)
Üye

Sonucu bildirmeni bekliyorum. Olmazsa acrock'a mail atarız ki zaten 2. yöntemi gönderiyorlar bu sorun için özelliklede bu model anakartlara.

Gönderildi : 24/08/2008 01:13

(@Anonim)
Konu başlatıcı

cdnin içerisine ne ekleyeceğiz ?resimler eksik hocam! neyi iso kalıbına dönüştüreceğiz.sadece bootlu cd mi yaptırmak istiyor orda.?

benim anladıgım kadarı ile bootlu cd ile açıp komut satırına mac c ve mac adresini girip onaylayın diyor.

Gönderildi : 24/08/2008 01:33

(@rafets-ayata)
Üye

Cd içerisine birşey eklemen gerekmiyor. Zaten böyle bişide istemiyor. Iso dosyasını cd olarak yazdır diyor. Daha sonra komut satırına geldiğinde mac c 123456789ABC örneğinde olduğu gibi kırmızılı alana kendi mac adresini yazıp enter tuşuna bas daha sonra sistemi yeniden başlatmanı söyleyen "Now reboot the system." cümle geldiğinde işlem tamamlanmıştır. Sistemi yeniden başlatıp kontrol ediyorsun. Bu arada açılışı cd-room olarak ayarlamayı unutma.

Gönderildi : 24/08/2008 01:49

(@Anonim)
Konu başlatıcı

cd olmadı çalışmadı başka cdler bootlu çalışıyor bu olamdı

Gönderildi : 24/08/2008 02:35

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba ferda,

Cd boot olmadı diyorsun ama ben bizzat denedim ve çalışıyor. Readme.doc içerisinde boot cd nasıl yapılır anlatılıyor. Ayrıca Nero kullanıyorsan nero image drive ile bu iso dosyasını cd gibi çalıştır sonrada birebir cd kopyalaması yap. Emin ol çalışacaktır.

Gönderildi : 24/08/2008 04:37

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Rafet hocam cd den MAC i kabul etti cd sorunlu imiş.  yeni bir cd ile halledebildim.

ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/08/2008 13:29

(@rafets-ayata)
Üye

Rica ederim. Çözümpark'ta çözümsüz sorunuz kalmaz biliyorsunuz.

Gönderildi : 25/08/2008 17:36

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Yenilenmiş linki gönderiyorum http://www.asrock.com/support/download/K7VT4A+&K7VM3%20MAC.asp  ihtiyacı olan arkadaşlar buradan temin edebilirler.

İşlemler yukarıda açık açık anlatılıyor adımları takip ederek işleminizi halledebilirsiniz.

Gönderildi : 06/02/2012 04:09

Paylaş: