Forum

Gigabyte GA-Z77X-UD...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Gigabyte GA-Z77X-UD3H eSATA Problemi

12 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,298 Görüntüleme
(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member
Konu başlatıcı

İyi Akşamlar ;

Gigabyte GA-Z77X-UD3H  Board ve Windows 7 Pro Türkçe işletim sistemi. Bu PC'ye Samsung Story Plus 2 TB USB 2.0 Ext HDD bağladım. Bağlama şekli eSATA kablosunu Board'un üzerine bağlamak zorunda kaldım. Çünkü eSATA kablosunun bir ucu tırnaklı olduğu için kasa dışına yada Samsung Ext HDD girmiyor. Tırnaklı olan kısmını Board üzerine takıp diğer normal olan ucunuda Ext HDD taktım. HDD açtıktan sonra PC'yi başlattım. Fakat PC açıldığında Bilgisayarımın içinde HDD gözükmemekte. Donanım bulundu dedi, fakat HDD göremedim Bilgisayarımın içinde, PC'yi kapatıp açmama rağmen defalarca Ext Hdd bir türlü gözükmemektedir. eSata Kablosunu çıkarıp USB kablosu ile bağlantı kurduğumda sorun yok, HDD görünüyor. Neden olabilir bu sorun.

Ayrıca USB 2.0 özellikli olan Ext. HDD,,  masaüstünden Ext HDD'e bir dosya attığımda USB ile, Örnek 30 GB veri aktarım hızı 90-95 MB'larda görünüyor. Ben Gigabyte GA-Z77X-UD3H  Board'unu kullanmadan önce Asus Board kullanıyordum. O sistemde aynı HDD üzerine yine masaüstünden E-sata ile 60-70 MB ile veri aktarım yapıyordum. 90-95 MB'larda olma nedeni ne olabilir. HDD USB 3.0 değil, Board'da kablo USB 3.0'a bağlı ama.

Saygılarımla.

Gönderildi : 20/11/2012 02:52

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Yukarıdaki soruya ilaveten ( Başka konu açmamak adına ) bir sorum daha olacak sizlere.

Altta Gigabyte GA-Z77X-UD3H'a ait resimde görüldüğü üzere, SATA yuvalarının hemen sağındaki SATA güç giriş soketi, SLI veya Crossfire kombinasyonlarında anakarta ekstra güç sağlamak amacıyla kullanılıyor. PSU SATA güç girişini SLI veya Crossfire halleri dışında da bu yuvaya takmamızda bir sıkıntı olurmu, yada faydası olurmu.

Saygılarımla.

Gönderildi : 20/11/2012 16:06

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4341
Co-Helper

1. Ext. disk kutuları üzerinde e-sata portları olsa bile içerisinde kullanılan kontrolcülerden kaynaklı bu destek olmayabilir. Öncelikle bundan emin olmak gerekiyor. Benim elimde bu şekilde kutular mevcut. Neden derseniz kontrolcü versiyonu ile benzer disk kutularının e-sata kullanabildiğiniz sürümlerini ayrı fiyatlandırma ve bölge bazlı sürebiliyorlar.
2. Anakart chipsetleri geliştikçe kopyalama performansları da gelişir bahsettiğiniz değerler normal görünüyor. Güney köprülerinde ki gelişim üzerine düşünebilirsiniz önceki board'unuz ise AMD tabanlı olabilir AMD tabanlı bazı mainboard'larda usb performansı Intel'e göre düşük çıkmakta idi.
3. Kullanabilirsiniz, herhangi bir problem oluşmaz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/11/2012 21:14

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Daha önceki Board'um ASUS P5'di. O board'da hiç sorun yaşamadım. Yinede neden görmediği konusunda pek algılayamadım sizin verdiğiniz cevabı okuyarak.

Syg.

Gönderildi : 21/11/2012 14:44

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Siz elinizde ki ext. disk kutusu ile önceki board'unuzda e-sata olarak kullanabiliyor muydunuz?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/11/2012 20:12

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Siz elinizde ki ext. disk kutusu ile önceki board'unuzda e-sata olarak kullanabiliyor muydunuz?

Evet İbrahim bey kullanabiliyordum. Hiç bir sorun yaşamadım. Evdeki Board'um Asus P5 idi, işyerindeki Board'um MSI.. Hiç bir sorun olmuyordu. Direkt görüyordu Ext HDD, e-Sata olarak bağılıyordum. Şimdi yukarıda yazdığım Gigabyte board'a takdığımda Yeni bir disk algılandı diyor, fakat Bilgisayarım içinde gözükmüyor. Disk 2 TB'lık bir disk. 2 TB Board görmüyor, yada sorun çıkarıyor olabilirmi. ?? Siz kutudan bahsediyorsunuz. Kutudan ziyade aşağıda görüldüğü gibi bu şekliyle satın aldım. İçine ayrı bir disk ben yerleştirmedim. Acaba Bios üzerinden bir ayarmı gerekiyor.

Kullandığım Ext HDD ise ;

Gönderildi : 21/11/2012 20:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Elinizde ki kablonun resmini de paylaşırmısınız. Daha önce kullanıp kabloyu şuan kullanamamanızın nedenini pek anlayamadım kasa üzerinde ki port mu farklı. P5 ancak hangi modeli.
Bir de aygıt yöneticisinin depolama denetleyicileri, disk sürücüleri ve usb denetleyicileri açık halde resmini paylaşırsanız inceleyelim.

Gönderildi : 21/11/2012 21:09

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Sn. İbrahim bey ;

Elimdeki e-Sata kablosu Amazon.co.uk sitesinden almıştım Akasa marka ;

Kasa üzerindeki portu şu şekilde. Zaten buraya tırnaksız ucu takdığınızda diğer ucu Samsung Ext. HDD girmiyor. Ext.HDD tırnaksız ucu takıp tırnaklı ucu kasa dışına takamıyorsunuz. Tırnaklı uç hiç bir şekilde kasa dışına ve Ext. HDD olmuyor. Tırnaklı ucu board üzerindeki SATA girişine takıyorum mecburen. Bunu neden yapıyorum. Çünkü eski boardumda e-sata girişi yoktu. Fakat bu tırnaklı ucu Asus P5B bord'ta sata girişine taktığımda Ext. HDD Çalışıyordu.

Board'um ise ASUS P5B marka idi. Bu board'da hiç bir sorun yaşamadım. Yukarıda görüldüğü gibi e-Sata kablosunun bir ucu tırnaklı. Bu tırnaklı ucu bir önceki board'da ve yeni şu an kullanmakta olduğum Gigabyte Board'da kasa dışına takamıyorsunuz, yada Samsung Ext. HDD takamıyorsunuz. Bu tırnaklı ucu board üzerindeki sata girişine takıp çalıştırıyordum bir önceki board'umda böyle idi. Şimdiki Gigabyte board'ada aynı şekilde bağladım. Ama görmedi Windows 7 Pro. Aygıt yöneticisinin depolama denetleyicileri, disk sürücüleri ve usb denetleyicileri açık halde paylaşırım elbet İbrahim bey, fakat şu an işte olduğum için, ancak eve gittiğimde bu verileri buraya resim olarak koyabilirim.

Teşekkür ederim alakanıza. Israrla konuyu takip edip çözüm yolu bulana kadar tarafıma gösterdiğiniz ilginizden ötürüde çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Gönderildi : 22/11/2012 11:52

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Şimdi anlaşıldı sizin elinizde ki L tipi Sata kablosu daha doğrusu sata > e-sata kablosu sizin I tipi e-sata kablosuna ihtiyacınız var. e-sata > e-sata biçiminde olmalı piyasadan temin edebilirsiniz bunu pclabs incelemesinden gördüğüm kadarıyla da kutu içinden çıkmıyormuş. Aslında board üzerinde ki sata bağlantısı ile çalışması lazım önemli bir farklılığı yok ancak kablo perlerinde temassızlık olabilir galiba usb kablosu ile erişim sağlayabiliyordunuz bu da adaptör gerilim problemi ihtimalini devre dışı bırakır. Bir de şimdi dikkat ettiğim kadarıyla resim doğru ise elinizdeki kablo uzunluğu fazla e-sata çevriminde bundan dolayı erişim problemi oluşabilir ekseriyetle kablolar bu kadar uzun değildir.

Gönderildi : 22/11/2012 21:29

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Şimdi anlaşıldı sizin elinizde ki L tipi Sata kablosu daha doğrusu sata > e-sata kablosu sizin I tipi e-sata kablosuna ihtiyacınız var. e-sata > e-sata biçiminde olmalı piyasadan temin edebilirsiniz bunu pclabs incelemesinden gördüğüm kadarıyla da kutu içinden çıkmıyormuş. Aslında board üzerinde ki sata bağlantısı ile çalışması lazım önemli bir farklılığı yok ancak kablo perlerinde temassızlık olabilir galiba usb kablosu ile erişim sağlayabiliyordunuz bu da adaptör gerilim problemi ihtimalini devre dışı bırakır. Bir de şimdi dikkat ettiğim kadarıyla resim doğru ise elinizdeki kablo uzunluğu fazla e-sata çevriminde bundan dolayı erişim problemi oluşabilir ekseriyetle kablolar bu kadar uzun değildir.

Evet İbrahim bey elimdeki kablo L tipi dediğiniz gibi bir ucu L bir ucu I tip bir kablo. Fakat eski Anakartımda hiç sorun yaşamamıştım, Belkide tam performans alamıyordum bir ucu L tipi anakartta sata portuna bağlı, diğer ucu I tipi ve Ext.HDD'a bağlı. Kablo ise 1,80 cm imiş. Bu yazıyı yazarken kabloyu çöpe atmış bulundum. Teknojimi Mağazalırına bakıyorumda bilindik, ( Vatan, Gold, Bimeks, Teknosa, MediaMarkt, ElecktroWorld ) bir tane e-sata kablosu bulamadım.

Syg.

Gönderildi : 23/11/2012 01:39

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Vatan, hepsiburada, akortek de ben görüyorum. Mecidiyeköy'e yakın iseniz firmaların teknik servislerinden de temin edebilirsiniz.

Gönderildi : 23/11/2012 17:09

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim, Vatan Bilgisayardaki e-Sata kablosunu gözden kaçırmışım. Stoklarında varmış.

Saygılarımla.

Gönderildi : 26/11/2012 16:14

Paylaş: