Forum

Raid konfigurasyonu

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid konfigurasyonu

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
496 Görüntüleme
(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

75 Sas disk x  3 TB bir storage'ı 20 disk ve ya üzerini tolere edebilecek şekilde nasıl konfigure edebiliriz ve kazanabilen alan ne kadar olur böyle bir konfigurasyon yapılabilir mi ? Hem performans hem de güvenlik ikiside ön planda.

Gönderildi : 11/08/2012 03:06

(@SavasKAPLAN)
Gönderiler: 244
Reputable Member

Merhaba Can bey, 

Kullanılabilir ne kadar alan lazım? 

Gönderildi : 11/08/2012 03:24

(@canbolat)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba Savaş Bey ,

Tahminimce 150 TB kadar.Şuan için net bir şey yok.Bi arkadaşım 75 disk'lik bir storage'i 20 disk ve üzerini tolere edebileceğini söyledi.Bunun mümkün olup olmadığını merak ediyorum.Teşekkürler.

Gönderildi : 11/08/2012 03:28

(@SavasKAPLAN)
Reputable Member

Merhaba Savaş Bey ,

Tahminimce 150 TB kadar.Şuan için net bir şey yok.Bi arkadaşım 75 disk'lik bir storage'i 20 disk ve üzerini tolere edebileceğini söyledi.Bunun mümkün olup olmadığını merak ediyorum.Teşekkürler.

Hayır mümkün değil, en azından sizin yapınız için.

Öncelikle "şu kadar disk toleransı" diye bir tabir yoktur, disk toleransı yüzde olasılığı vardır. Bir diskin tolere edilebilme olasılığı %100 ise bunu kısaca belirtmek için disk toleransı tabiri kullanılır. 

http://www.cozumpark.com/forums/permalink/342781/342806/ShowThread.aspx#342806  Linki incelerseniz durumu daha iyi idrak edebilirsiniz.

Konuda X Y sütunları şeklinde gösterdiğim disklerden herhangi biri devre dışı kalsa bile diğer disk grubunda ABC DEF veri dizisi korunduğu için sistem hatasız çalışmaya devam eder. İşte böyle bir durum için %100 1 disk toleransı diyebiliriz. Geriye kalan 3 diskten bir tanesi daha arızalanırsa bunun bir önceki diskle aynı sütunda olma ihtimal %33'tür. Her iki disk grubunda ABC verileri giderse elinizde DEF verisiyle ortada kalırsınız. Çünkü depolanan verinin sonu var başı yok.

Arkadaşınızın bahsettiği yapının mümkün olmaması için başlıca sebep ise disk sayılarındaki tutarsızlık, 20 disk toleransı olacak bir array yapısında toplam disk sayısının 42 - 63 - 84 gibi sayılarda olması lazım, sizde ise 75 tane var. Disklerinizi 84'e tamamladığınızı varsayalım bu durumda 20 disk toleransı için kullanabileceğiniz array yapısı raid1+0'dır.

[raid1(21 grup)+raid0(4disk)] 

Birde şunu belirteyim tolere edilebilecek disk sayısı arttıkça kullanılabilir disk alanı büyük ölçüde azalır. Örneğin yukarıdaki örnekten yola çıkarak 80 disklik storage yapısında 20 disk tolere edebilecek bir yapı kurmak istediğnizde bunu sadece yukarıdaki gibi raid1+0 şeklinde ayarlayabilirsiniz, bu durumda kullanılabilir disk alanınuz ~11.2 TB gibi bir alan olacaktır. Maximum güvenlik ama 11 TB'lık kullanım alanı işinize gelmez.

http://www.cozumpark.com/forums/permalink/342781/342847/ShowThread.aspx#342847  Ayrıca burdaki grafiğe bakarsanız disk kullanımı hakkında fikir edinebilirsiniz.

Tavsiyem bu tür büyük yapılarda tecrübesi olan birinden destek almanız. Elimizde şu kadar disk var hadi raid yapalım demek için geliştirilmedi bu sistem. Güvenlik önlemi olarak disk tolerans sayısını (bu kadar disk için) öyle oturduğumuz yerden şunu yap bunu yap diyerek belirleyemeyiz.

Her şeyden önemlisi fiziksel şartları görmek lazım. Bu diskler bodrum katında mı barınıyor? yoksa sağlam güvenlik önlemleri alınmış özel bir odada mı muhafaza ediliyor? Hard disk dediğin şey kendi kendine bozulan bir şey değil ki.

Bunun yanı sıra depoladığınız verinin average boyutu da önemli, çünkü ona göre performanslı bir yapı inşa edilir. Yani özetle kurmanız gereken raid yapısı çok katlı ve kombinasyonlu olduğundan en temizi destek alın. Nerden baksanız 100.000 - 150.000 tl gibi bir masraf yapılmış tutup milletin aklına uyarak batırmayın.

Gönderildi : 12/08/2012 01:01

(@canbolat)
Noble Member
Konu başlatıcı

Savaş Bey öncelikle yorumunuz ve detaylı açıklamanız için teşekkür ederim.

Elbetteki bu tür işler masa başında rastgele alınacak kararlar değil.İlk mesajımda söylediğim gibi bu bir varsayımdır örnek bir proje olsa dedik nasıl olurdu yani kimse tutupda 75 disk bide 3 tb'lık Sas diskler =) kimsenin kolay kolay alabileceğini sanmıyorum.Bir iddaa üzerine bir tartışma çıktı.Zaten Bu tür bir yapılanma forum üzerinden hallolacak türden değil donanım konusunda destek alınması şart.Bir arkadaşımdan duyduğum ve bana ısrarla yapılabildiği bir şeyi danışmak istedim.Çünkü bende 75 disk ile 20 disk'in tolere edilip 150 tb civarı bir alan kazanılamayacağını örnekle anlattım.Sadece portal'daki arkadaşlarımızın bu konuda görüşlerini bilmek istedim.

Ciddiyetiniz ve yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Gönderildi : 12/08/2012 04:33

(@SavasKAPLAN)
Reputable Member

Rica ederim hocam.

Şimdi normalde böyle "Nabıyon kardeşim, olmaz o öle. Yanlış yapıyonuz, bak bozacaksınız" şeklinde çıkışlı mesaj yazan biri değilim; ama bi an kendimi "birinin bu gidişata dur demesi gerekiyor" pozisyonunda hissettim 🙂

Neyse. Kolay gelsin, iyi çalışmalar. 

Gönderildi : 12/08/2012 05:25

Paylaş: