Forum

SSD Disk Kullanmaya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SSD Disk Kullanmaya Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

15 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,691 Görüntüleme
(@BulentBaloglu)
Gönderiler: 233
Reputable Member
Konu başlatıcı

60 Gb Corsair SSD Diskim var. Nette dolaşırken ssd ile alakalı bir sürü bilgi var. Yok Temp klasörünü ikinvi bir hdd ye yazdırın, Diskl birleştirme yapmayın v.s. Tabiki de netteki her bilgiye güvenmiyorum. Güvendiğim bir site olarak çözümpark kullanıcılarına bu işin hakikaten netlik kazanması açısından SSD disk ile alakalı ayrıntılı bir bilgi almak isterim. Diski aldık bilgisayarımıza taktık işletim sistemi kurulumu öncesi ve sonrası dikkat etmmemiz gerekenler nelerdir?

Şimdiden teşekkürler....

Gönderildi : 11/05/2012 12:30

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

SSD ye işletim sistemi kurup, 2.nci diske dosyaları atıyorum. Yer kaplamasın diye pagefiles.sys yide 2.nci diske atıyorum.

http://www.hepsiburada.com/Liste/akasa-nstor-notebook-sata-optik-surucu-yuvasina-uyumlu-25-sata-hdd-kutusu-ak-oa2ssa-bk/productDetails.aspx?productId=bd131138&categoryId=813&SKU=BD131138  

Gönderildi : 11/05/2012 13:10

(@BulentBaloglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

SSD ye işletim sistemi kurup, 2.nci diske dosyaları atıyorum. Yer kaplamasın diye pagefiles.sys yide 2.nci diske atıyorum.

http://www.hepsiburada.com/Liste/akasa-nstor-notebook-sata-optik-surucu-yuvasina-uyumlu-25-sata-hdd-kutusu-ak-oa2ssa-bk/productDetails.aspx?productId=bd131138&categoryId=813&SKU=BD131138  

Bu ürünü dün sipariş verdim 🙂 , az sonra elime geçecek inş. pagefiles.sys nerede? Birde temp klasörünüde 2.diskemi, atmak lazım?

Gönderildi : 11/05/2012 13:53

(@BulentBaloglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Uğur Hocam, bilgisayarınız uyku moduna geçince. Tekrtar çalışmak istediğinizde kilitlenme veya mavi ekran hatası alıyormusunuz.

Gönderildi : 11/05/2012 14:01

(@ugurburma)
Üye

Ben uyku modu kullanmıyorum, bu SSD ile alakalı bir durum değil, normal sata bile kullansan bazı bilgisayarlar uyklu modunda sorun çıkarıyor. İşim yoksa o bilgisayarda kapatırım, işim olan şirket bilgisayarı sadece ondada uyku modu kullanmıyorum.

Sistem özellikleri _ Gelişmiş _  Performans kısmındaki ayarlar _ Gelişmiş _ Sanal bellek - değiştir kısmına girin. "tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet" in yanındaki işareti kaldırın. 2 diski seçerek altta "sistem yönetimli boyutu işaretleyin ve ayarlaya basın.

Gönderildi : 11/05/2012 16:58

(@BulentBaloglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ben uyku modu kullanmıyorum, bu SSD ile alakalı bir durum değil, normal sata bile kullansan bazı bilgisayarlar uyklu modunda sorun çıkarıyor. İşim yoksa o bilgisayarda kapatırım, işim olan şirket bilgisayarı sadece ondada uyku modu kullanmıyorum.

Sistem özellikleri _ Gelişmiş _  Performans kısmındaki ayarlar _ Gelişmiş _ Sanal bellek - değiştir kısmına girin. "tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet" in yanındaki işareti kaldırın. 2 diski seçerek altta "sistem yönetimli boyutu işaretleyin ve ayarlaya basın.

Teşekkür ederim. Bu arada akasa ürünüm geldi. Lenovo laptopum var. Müşteri hizmetleri dvd okuyucunun SATA olduğunu söylemişti. Sata olarak sipariş verdim makinaya uymadı. Hayal kırıklığına uğradım.

Gönderildi : 11/05/2012 17:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Bu konuda yapılabilecekler epey fazla pclabs üzerinde bununla ilgili bir makale mevcut. Orada ki kişi yorumlarından da epey birşey öğrenebilirsiniz link vermem uygun olmaz malesef. Öncelikle mutlaka Windows 7 kullanmalısınız. Uyku modu sorunu ile ilgili olarak da Hdd'lerle problem oluyor mu onu iyice test etmek lazım oluyorsa bios update kontrolü, yoksa SSD firmware kontrolü yapabilirsiniz. SSD'ler için firmwire güncellemeleri çok önemlidir. Birde chipset driver'ları yüklenmeden aynı problemler oluyor mu kontrolü, bekleme modunda mı yoksa hibernate de mi problem oluşuyor kontrolü. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/05/2012 19:17

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Bilgi mahiyetinde 

Akasa Nstor IDE yuvasına SATA disk takılacak ürünü performansı USB den bile kötü usb ile aynı diskle 30MB/sn Hdtune performansı alabilirken bu cihaz ile 26MB/sn performans alıyorum. Bu sebeple buürün sadece depolama amacıyla kullanılmak için alınması dışında pek mantıklı olmayacaktır. kapasite artışı için uygun

ancak bunun yerine minipci SSD disk almak bence daha mantıklı olabilir. Sata disk gibi her yerde kullanamazsınız ama masaüstüne bir adaptörle de takabilirsiniz.

http://www.hepsiburada.com/Liste/akasa-nstor-notebook-ide-optik-surucu-yuvasina-uyumlu-25-sata-hdd-kutusu-ak-oa2sde-bk/productDetails.aspx?productId=bd131137&categoryId=813&SKU=BD131137

Gönderildi : 22/05/2012 18:15

(@ugurburma)
Üye

Akasa yı almakta amaç diski depolama amaçlı kullanarak, SSD nin hızını işletim sisteminde kullanmak. Sanal server kullanılacaksa da o kadar hız kaybına göz yummak lazım, sonuçta test ortamı.

Gönderildi : 22/05/2012 18:51

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bilgi mahiyetinde 

Akasa Nstor IDE yuvasına SATA disk takılacak ürünü performansı USB den bile kötü usb ile aynı diskle 30MB/sn Hdtune performansı alabilirken bu cihaz ile 26MB/sn performans alıyorum. Bu sebeple buürün sadece depolama amacıyla kullanılmak için alınması dışında pek mantıklı olmayacaktır. kapasite artışı için uygun

ancak bunun yerine minipci SSD disk almak bence daha mantıklı olabilir. Sata disk gibi her yerde kullanamazsınız ama masaüstüne bir adaptörle de takabilirsiniz.

http://www.hepsiburada.com/Liste/akasa-nstor-notebook-ide-optik-surucu-yuvasina-uyumlu-25-sata-hdd-kutusu-ak-oa2sde-bk/productDetails.aspx?productId=bd131137&categoryId=813&SKU=BD131137

Bence sen leptopu bir doktora göster.

e-diablo@homless:~$ dd bs=512K count=200000 if=/dev/zero of=/media/MASTER/test.img
^C6138+0 records in
6138+0 records out
3218079744 bytes (3.2 GB) copied, 79.4705 s, 40.5 MB/s

e-diablo@homless:~$ hdparm -tT /dev/sdcb
/dev/sdcb: No such file or directory
e-diablo@homless:~$ sudo hdparm -tT /dev/sdb

/dev/sdb:
 Timing cached reads:   4854 MB in  2.00 seconds = 2427.28 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 302 MB in  3.01 seconds = 100.23 MB/sec
e-diablo@homless:~$

Tabi takılı olan disk ntfs, arada ntfs-3g dönüştürücü olarak çalışıyor durum bu olunca yavaşlıyor mutemel EXT4 performansı 80 MB ları bulur.

Gönderildi : 30/05/2012 02:56

(@ertanerbek)
Famed Member

Bu arada Sandisk Ultra var bende 120GB yazılım güncellemesi yapınca alet sapıttı 😀 eski hızının 3 katı kadar bir hız alıyor yada dd ile hdparm hızı doğru düzgün ölçemiyor 😀

Ama şu an kendi iç kopyalama hızları yani hem okuma hem yazma aynı anda 110 Mb civarı, hafızadan cihaza yazma hızları ise 300 ila 500 arasında oynuyor. 45 MB civarı 20 ye yakın PDF dosyasını açma süresi 3 saniye aslında heemn açılır ama Corei5 yetişemiyor hızına.

Gönderildi : 30/05/2012 04:11

(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member

Sn. Uğur Bey ;

SSD kullanırken pagefiles.sys'yide 2. Diske attığnızı belirtmişsiniz. Bu SSD performansını etkilermi iyi yada kötü yönde. pagefiles.sys SSD ömrünü yediği söyleniyor. Temp klasörünüde 2. diske almamız öneriliyor. Böyle bir yol izlemek ( 2. diske yönlendirme gibi ) SSD'nin performansını düşürmezmi. Biz SSD'nin ömrünü uzatmak için böyle bir yönteme başvuruyoruz. Şuna benzetiyorum insan ömrü ortalama 70 yıl sigara içersen bu 65'e düşer. Fakat burda yine uzun bir ömür var önünde sonuçta. SSD'nin ömrü konusunda 5 ve üzeri yıllardan bahsediliyor, ne kadar düzensiz kullanırsan kullan bu süre konuşuluyor. 5 sene sonra zaten bu SSD'lerin yüzüne bakan olmayacağını düşünüyorum. Ama yinede derseniz bu dosyaları 2. diske alın, daha mantıklıdır. Bende ona göre bir yol izlerim.

Syg.

Gönderildi : 24/12/2012 13:57

(@ertanerbek)
Famed Member

Sn. Uğur Bey ;

SSD kullanırken pagefiles.sys'yide 2. Diske attığnızı belirtmişsiniz. Bu SSD performansını etkilermi iyi yada kötü yönde. pagefiles.sys SSD ömrünü yediği söyleniyor. Temp klasörünüde 2. diske almamız öneriliyor. Böyle bir yol izlemek ( 2. diske yönlendirme gibi ) SSD'nin performansını düşürmezmi. Biz SSD'nin ömrünü uzatmak için böyle bir yönteme başvuruyoruz. Şuna benzetiyorum insan ömrü ortalama 70 yıl sigara içersen bu 65'e düşer. Fakat burda yine uzun bir ömür var önünde sonuçta. SSD'nin ömrü konusunda 5 ve üzeri yıllardan bahsediliyor, ne kadar düzensiz kullanırsan kullan bu süre konuşuluyor. 5 sene sonra zaten bu SSD'lerin yüzüne bakan olmayacağını düşünüyorum. Ama yinede derseniz bu dosyaları 2. diske alın, daha mantıklıdır. Bende ona göre bir yol izlerim.

Syg.

Hocam RAM fiyatları ne kadarki page file ile ugraşıyorsunuz Benim makinada 16GB ram var page filede gerek kalmıyor. Monter Bilgisayar gibi firmalardan işe özel cihaz toplatın markaya para vermek yerine işinize yarıyacak donanımlara para verin

Gönderildi : 24/12/2012 16:10

(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member

Sn. Ertan Bey ;

Bendede ;

GSKILL  32GB (4 x 8GB) RipjawsX DDR3 1600MHz Kit Ram var. SSD'de ömür uzatmak yada performans için Pagefile.sys dosyasını 2. bir mekanik diskin içine atmanın hiç bir yararı yok o zaman anladığım kadarıyla. Ram'ler bu işi görüyor zaten öyle değilmi.

Syg.

Gönderildi : 24/12/2012 19:17

(@ertanerbek)
Famed Member

Sn. Ertan Bey ;

Bendede ;

GSKILL  32GB (4 x 8GB) RipjawsX DDR3 1600MHz Kit Ram var. SSD'de ömür uzatmak yada performans için Pagefile.sys dosyasını 2. bir mekanik diskin içine atmanın hiç bir yararı yok o zaman anladığım kadarıyla. Ram'ler bu işi görüyor zaten öyle değilmi.

Syg.

Hocam page file ramler dolduğunda kullanılan disk üzerinde sanal memory kısmıdır. 32 Gigabyt memory dolduracak uygulamayı bulun sonrasında page file düşünürüz. Bence sanal belleği komple kapatın.

Gönderildi : 24/12/2012 20:08

Paylaş: