Forum

Raid 1' de bozulan ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid 1' de bozulan hdd yerine tavsiyenize ihtiyacım var.

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,178 Görüntüleme
(@nailuyal)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

2 yıl önce oem olarak arkadaşıma topladığım sistemde P45 / ICH10R anakart ve RAID 1 olarak yapılandırdığım 2 adet 74gb WD Raptor hdd vardı. Diskleri hızı ve güvenirliği yüksek olduğu için kullanmak istemiştim. Sıfır bulamadığımdan ikinci el olarak aldım. 1 yıl sonra disklerden biri bozuldu (degraded). İkinci el olarak aynı diskten alıp taktım çalıştırdım (rebuild). Haftabaşı diğer disk bozulmuş. Bozuk diski yine söktüm. Yerine yine ikinci el bir 74gb WD Raptor alayım derken aklıma SSD ler geldi. Ancak birlikte Raid 1 de nasıl çalışırlar. Bunu bilmiyorum. Dolayısıyla tabiri caizse damdan düşen varsa (raid 1 hdd - ssd takmış ve yaşamış olana) sormak ve tavsiye almak istedim.

Raid 1' de bozulan hdd yerine tavsiyenize ihtiyacım var; acaba sizce

1. yine ikinci el 74GB WD Raptor,

2. sıfır 150GB WD Velociraptor,

3. sıfır 80GB SSD mi almalıyım. Saygı ve hürmetlerimle.

Not: hem hız hem de veri güvenliği ön planda. maliyet ikinci. 

Gönderildi : 08/12/2011 03:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

SSD hızlı ama güvenli değil, bence external bir kutu çözümü kullanabilirsiniz ( QNAP vb )

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/12/2011 19:19

(@nailuyal)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey Merhaba,

İlginiz için çok teşekkür ederim.

Raid 1 şuan tek diskle çalışıyor. Öncelikle onu yedekleyecek bir diske ihtiyacım var. Ancak yedeği devreye alıp rebuild yaptıktan sonra şuan çalışan diskide (SSD çözümü mümkün olduğunda) devre dışı bırakmayı planlıyordum. Birlikte çalışıp çalışmama endişem vardı. Sonrasında da veri güvenirliği ve hız da önemliydi.

SSD güvenirliği için enteresan bir şekilde ağız birliği de yok. Bazısı güvenilir, bazısı çok güvenilir, bazısı da güvenilir değil diyor. Siz external kutu tavsiyenizi hangi nedenle yaptınız ve hangi disk teknolojisi bulunduğu şekliyle. (SCSI sanırım tavsiyeniz.) 

Saygı ve hürmetlerimle.

Gönderildi : 09/12/2011 01:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Aslında HDD ile SSD nin aynı anda RAID şeklinde çalışması biraz RAID kartının desteği ile ilgili bunu bence kart üretici sitesinden öğrenebilirsiniz.

Ağız birliği derken bende okuduğum yorumlar ve arkadaşlarımın kötü anılarından dolayı bu şekilde yorumluyorum 🙂

QNAP ise bence en doğru çözümlerden, marka değişir sonuç bunların üzerinde kartlar ve diskler çok uyumlu, interna olunca ana kart vs değişince tüm sistem değişiyor.

http://www.qnap.com/Products.asp

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/12/2011 15:05

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

2 yıl önce oem olarak arkadaşıma topladığım sistemde P45 / ICH10R anakart ve RAID 1 olarak yapılandırdığım 2 adet 74gb WD Raptor hdd vardı. Diskleri hızı ve güvenirliği yüksek olduğu için kullanmak istemiştim. Sıfır bulamadığımdan ikinci el olarak aldım. 1 yıl sonra disklerden biri bozuldu (degraded). İkinci el olarak aynı diskten alıp taktım çalıştırdım (rebuild). Haftabaşı diğer disk bozulmuş. Bozuk diski yine söktüm. Yerine yine ikinci el bir 74gb WD Raptor alayım derken aklıma SSD ler geldi. Ancak birlikte Raid 1 de nasıl çalışırlar. Bunu bilmiyorum. Dolayısıyla tabiri caizse damdan düşen varsa (raid 1 hdd - ssd takmış ve yaşamış olana) sormak ve tavsiye almak istedim.

Raid 1' de bozulan hdd yerine tavsiyenize ihtiyacım var; acaba sizce

1. yine ikinci el 74GB WD Raptor,

2. sıfır 150GB WD Velociraptor,

3. sıfır 80GB SSD mi almalıyım. Saygı ve hürmetlerimle.

Not: hem hız hem de veri güvenliği ön planda. maliyet ikinci. 

Merhaba, Raid yapısında en temel kural disklerin aynı hızda aynı hafızada olmasıdır. Aksi durumda disklerden birisi diğerini sürekli bekleme yapacak ve tekrar çalışma süresinde senkranizasyon sorunlaro doğacaktır buda anlık duraklamaları yenında getirecektir.

Synology ya da Qnap yada diğer markalar bu işe çözüm olmazlar. RAID sistem kurmak ayrı bir olay verinin başka bir sistemde yedeklenmesi ayrı bir olaydır.  NAS cihazları ancak o sistemin üzerinde bulunan veriyi yedekler ana sistemin çökmesi ya da sürekliliğini sağlamazlar. Bunu NAS ile yapacağım derseniz ISCSI üzerinden boot eden bir yazılım kullanabilirsiniz ama maliyetler yükselecektir. Sonuçta hızlı bir NAS ve iyi bir swtch almanız gerekecektir. Çok dandik SATA2 7200 RPM bir disk bile kendi içinde 70 MB yazma hızını direk yakalayabilir.

RAID yapısına en iyi çözü aynı marka ve model diskleri kullanmanız olacaktır, yapıyı sağlamlaştırmak için RAID5 destekli bir kart alıp RAID1 disklerinizi o kısma clonlayın.

Gönderildi : 10/12/2011 15:24

(@nailuyal)
Active Member
Konu başlatıcı

Sayın Hakan Hocam,

İlginiz, yanıtınız, tavsiye ve yorumlarınız müteşekkirim. Saygı ve hürmetlerimi sunarım.

Gönderildi : 12/12/2011 15:49

(@nailuyal)
Active Member
Konu başlatıcı

Sayın Ertan Hocam,

Benimde bildiğim sizin de tavsiyenizdeki gibi aynı marka ve model disk. Ancak SSD mümkün olabilir mi? bu şekilde denemiş birisi var mı? bunu merak ettim. Bu yüzden bir araştırma yapmak istedim. Zira entresan sonuçlar mümkün olabiliyor.

Tavsiyenizdeki şekliyle aynı marka, aynı model ikinci el bir disk bugün sipariş ettim. Önümüzdeki günlerde de Acronis true image ile klonlayıp Raid 5 - 3 SSD' li yeni bir sisteme aktaracağım. 

Saygı ve hürmetlerimi sunarım.

Gönderildi : 12/12/2011 16:01

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Umarım sorununuz hallolur. SSD tarafında dikkat edilmesi gereken en büyük olay marka ve model numalararının aynı olması hatta ve hatta firmware lerinide aynı yapmak kesin şart gibi. Çünkü disk cluster numarası yerine entegre adres numarası kullanıyorlar. Gerçi diskçi arkadaşlar durumu daha iyi anlatacaktır.

Gönderildi : 13/12/2011 19:20

(@nailuyal)
Active Member
Konu başlatıcı

Sayın Ertan Hocam,

İkinci el bir WD Raptor ile sorun şimdilik halloldu. SSD konusundaki tavsiyenizi de dikkate alacağım. Raid 5' li SSD sonuçlarını buradan paylaşacağım.

Saygı ve hürmetlerimi arz ederim. 

Gönderildi : 24/12/2011 01:01

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Farklı SSD'ler ile Raid kurulabilir mi evet. Raid 1'de HDD ve SSD çalışır mı evet. Fakat bu biraz da Raid kontrolcünün verimi ile alakalı. Ek bir kart kullanılmıyorsa anormal durumlar görülebilir. Fakat bu mantıklı mı değil. HDD+SSD de barajı mekanik olan belirler gereksiz bir yatırım olur bence. SSD'den çok verim alınmaz. Test yazılımlarında fark görülür mü evet ama reel kullanımda bu böyle olmaz. Hani o bahsedilen güvenilirlilik problemleri var ya işte raid 1'de SDD'de veri bozulma ihtimali artar. HDD+SSD Raid 0 olur mu evet gayet rahat çalışır. 2 mekanikten daha hızlı çalışır. Baraj durumu biraz daha farklı. Raid 5 te de SSD kullanılabilir. Fakat mutlaka spare kullanın derim. SSD diye HDD'lerin yanında ben güvenmezdim. 3 diskde iki de bir Raid'iniz bozulabilir.

Ben iki son seri velociraptor tavsiye ederdim. O dediğiniz eski serilerin bozulması ısınmadan kaynaklanır genelde. Her durumda bu diskleri soğutucu kutuya almak tavsiye edilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/12/2011 19:22

Paylaş: