Forum

Kısıtlama hakkında....

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kısıtlama hakkında..

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
424 Görüntüleme
(@EsatKocadayi)
Gönderiler: 77
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar; Çalıştığım şirkette şöyle bir uygulama yapmak istiyoruz sizce mümkünmü??

Normalde pc lerde tek bir sürücü oluşturuyoruz.Ve bu sürücüde hem işleitm sistemi hemde kullanıcı dataları oluyor.Şimdi şöyle bir senaryo düşünün Biz bundan sonraki pc lerde iki sürücü (c: ve d:) c: sürücüsünde sadece işletim sistemi d: sürücüsünde ise kullanıcı dataları olsun.Ancak kullanıcı c: sürücüsünde read&only yetkiye sahip olsun.Kullanıcı profili ise d:sürücüsünde oluşturulsun.Kullanıcı normalde masaüsütne bişey kopyaladığı zaman datayı c:/users/ahmet profili içindeki desktop klasörüne aldığını düşünelim, Ben öyle bişi istiyorumki masaüstüne attığı data d:sürücüsünde oluşan profilin içine düşsün.Ve böylece format atsak bile c:sürücüsüne attığımız için masaüstü kaybolmasın.Yani c:sürücüsüne hiçbirşekilde müdahale edemesin ancak ancak masaüstüne attığı dataları d:sürücünde toplansın.Umarım anlatabilmişimdir.Bu konuda sizlerin yardımını rica ediyorum teşekkürler.

Gönderildi : 01/10/2011 03:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Bunun için default profile path yolunu değiştirmeniz mümkün, bu sayede istediğinizi yapabilirsiniz. C dizini için ise ek olarak domain users için sadece read hakkı vermeniz yeterli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/10/2011 08:52

(@EsatKocadayi)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan bey cevabınız için teşekkür ederim..C: Dizinine group policy ayarlarından erişimi engelledim.Bunda bi sıkıntım yok. Profil path i HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\ Microsoft\Windows NT\ Currentversion\ProfilList  üzerinde sağ taraftaki pencereden  Default ,public,Profildirector değerlerini  değiştirip  Profilin oluşmasını istediğim sürücüyü hedef olarak gösterdim  (D:\User)...Ancak hedef gösterdiğim yerde sadece Userv2 Klasörü oluşuyo onunda içi boş.Acaba bu uygulamayı  daha farklı bir şekildemi yapmam gerekiyor?

Gönderildi : 01/10/2011 22:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

3 party ile de yapabilirsin

http://www.addictivetips.com/windows-tips/change-windows-default-user-profile-directory/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/10/2011 00:25

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Aslında sorunuz tam olarak bu değil ancak alternatif çözüm olması açısından gezici profil (roaming profile) uygulayabilir, kullanıcılarınızın masaüstü, belgelerim gibi klasörlerinizi ortak bir depolama alanında tutabilirsiniz. Kullanıcınız başka bir bilgisayardan oturum açsa dahi yine kendi profili ile karşılaşacaktır. Terminallerde meydana gelecek disk/sistem arızasında format atmak sorun olmayacaktır. Ancak bu noktada kullanıcılarınızın profillerini tuttuğunuz sunucu veya storage üzerinde meydana gelecek bir sorunda tüm kullanıcılarınız etkileneceğinden sunucu/storage'da meydana gelebilecek sorunlara karşı hem fiziksel hem yazılımsal önlemler almalısınız.

Gönderildi : 02/10/2011 01:37

(@EsatKocadayi)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Serkan bey yanıt için teşekkürler..Roamin profil oluşturmayıda düşündük ancak bu ekstra maliyet gerektiyor.Malumunuz şirketler maliyet konusunda hassas olabiliyor.Bunun yerine bunu yerine terminal server üzerinden domaindeki kullanıcılara uygulayabileceğimiz bir politika yada localde yapacağımız bir uygulamanın daha verimli olabilecğeini düşündük.Ki önce bir kaç user üzerinden bu uygulamayı deneyip yönetime sunmayı hedefliyoruz.Yani görsel bişeyler olması açısındanda daha iyi olabilir.Ama daha farklı alternati çözümleriniz varsa değerlendirebilirim.tşk.

Gönderildi : 03/10/2011 16:05

(@Anonim)
Gönderiler: 0

profile veya belgelerim masaüstü vs. sağ tıklayarak özellikleri aç

ardından  Konum sekmesinden istediğin klasörü seçersen ilgili profil için klasörleri değiştirmiş olursun.

Gönderildi : 04/10/2011 19:44

Paylaş: