Forum

Bilgi İşlem Merkezi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bilgi İşlem Merkezi

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
457 Görüntüleme
(@umuterzii)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle tüm çözümpark ailesine selamlar,

Yeni çalışmaya başladığım büyük çapta bir şirketin sistem odasını kurmaya, yönetmeye ve tüm pc problemleri le ilgilenme sorumluluğuna getirildim. Bu konu hakkında çözümpark ailesinden yardım ve destek beklemekteyim.

Şu sorularla başlamak istiyorum.

.Toplam da yaklaşık 50 clientli bir şirket olacak bunlar içinde Muhasebe birimi, Pazarlama birimi, Petrol istasyonu entegrasyon cihazları, CCTV merkezi, ayrıca DVR sistem bulunacak, faks ve print server, yedekleme... tüm bunların birbiri ile sorunsuz çalışması açısından; 

Sistem de hangi server (kaç adet server) seçimini ve hangi cihazları kullanmam doğru olur?

. Tüm bu merkez için gerekli olan yazılım programlarında nelere dikkat etmeyelim.?

. Tam anlamıyla bir sistem odası kurulması bekleniyor sorunsuz çalışabilmek adına seçimlerin neler olmalı (Donanım ve Yazılım)??

***kablolama alt yapısı bina dışından fiber optik. Bina içinde ki dağılımları da toplu CTA merkezlerinden cat5-6 kablolarıyla yapılmıştır.

Gönderildi : 02/07/2011 13:29

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

iki tane HP DL380 G7 alın. kaynakları iyi olsun. Mesela RAM 64 GB olsun yada 128 GB.

sonra bir tane storage alın. Yada HP P4000 serisinden tercih yapabilirsiniz (eski adı LeftHand). Bu ürünler iki tane gelir ve birbirini tolere ederler. Yada fiber cihazlardan da tercih edebilirsiniz.

veee son aşamada ise Vmware alın ve sanallaşın.

Windows server 2008 Enterprise tercih edin. 1 tane Windows 2008 R2 Enterprise ile 4 tane sanal kurabilirsiniz.

Client tarafında Windows 7 tercih edin.

Mesajlaşma sistemi için Exchange 2010 tercih edebilirsiniz yada Google Apps tercih edilebilir. Client sayınız çok fazla değil. Google Apps'da çok rahat edersiniz. Exchange tarafında da hosted çözümler var ancak benim tercihim Google Apps olurdu.

En az yer kaplayan, en stabil ve en güzel sistemi kurmuş olursunuz.

isterseniz Asır Bilgisayardan Halil Sarıbaş ile görüşebilirsiniz. Size detaylı bir konfigürasyon çıkaracaktır.

Gönderildi : 02/07/2011 13:59

(@umuterzii)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için çok teşekkür ederim Mümin Bey, asır bilgisayar la fiyat teklifi konusunda hemen irtibata geçeceğim...  

Gönderildi : 02/07/2011 18:49

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Uzun yıllardır Sponsorumuz olan Piramit Bilgisayardan da teklif almanızı rica ederim.  

Selamlarımızı iletin lütfen.

Gönderildi : 06/07/2011 01:52

Paylaş: