Forum

SBS 2008 için ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

SBS 2008 için donanım tavsiyesi

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
415 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba;

Serverımızı ve dolayısıyla işletim sistemini yenileme kararı aldık.

Daha önce SBS 2000 kullanıyorduk.

exchage +isa+fax server+sql ihtiyaclarımızı en iyi karşılayan paket SBS 2008 olduğu için bu paketi tercih etmeyi düşünüyorum.

SBS 2008 paketinde isa server yok.O konuda ne yapabilirim henüz karar vermedim.

Kullanıcı sayımız 35-40 civarı.Ağırlıklı olarak sql +exchange kullanılacak.

1 adet Xeon E5645 işlemci+8 GB DDR3 Ram bu yüke yeterlimidir sizce.İşlemci 6 çekirdek 2.4 Ghz hızda

teşekkürler.

Gönderildi : 04/07/2011 20:52

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Sponsorlardan Piramit bilgisayar ile görüşmenizde yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/07/2011 00:23

(@ahmetaltuntas)
Gönderiler: 731
Prominent Member

isa server yerine ücretsiz pfsense tercih edebilirsiniz.

Gönderildi : 05/07/2011 00:28

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ISA SERVER active directory ile tümleşik çalışıyordu ve bu çok hoş bir özellikti.Domainde kullanıcı bazlı her türlü işlemi yapıyorduk.

Pfsense nasıl çalışıyor bilmiyorum.(muhtemelen IP bazlı çalışacaktır)

İnceliyorum.önerinize çok teşekkür ederim.

Ben isa server da ;

Hangi kullanıcılar hangi saatler arasında internete çıkacak?

Web sitesi bazında erişim kısıtlama

Hangi kullanıcılar hangi programı kullanarak internete çıkacak? (msn vs. engelleme)

Dışardan gelen istekleri yönlendirme (Remote desktop-güvenlik kameraları vs.)

dışardan gelebilecek tehlikelere karşı portları yönetme 

gibi işlemleri yapıyordum.

Bilgim olmadığı için soruyorum, Pfsense ile bu işlemleri yapabilirmiyim?

40-50 kullanıcı ve yukarıdaki bahsettiğim server ı düşünürsek pfsense bu sistemde verimli ve hızlı çalışırmı  ?

Gönderildi : 05/07/2011 01:30

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,
Sponsorlardan Piramit bilgisayar ile görüşmenizde yarar var.

Rıza bey ben piramit bilgisayarın değil sizlerin görüşünü sormuştum.

Gönderildi : 05/07/2011 02:09

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

:)Ben donanım konusunda size farklı markaları sattıkları için iyisini önereceklerine emin olduğum için o şekilde yazdım.Benim önerim ise sbs için kullanılacaksa sistemde performans kadar ayakta kalmada önemli olduğundan 3 adet 2.5" 500 gb diske sahip 20 gb rami olan bir hp dl380 g7 almanızdır.Bu cihazın işinizi uzun vadede çözeceğini düşünüyorum.Ben şu anda 1 tane aldım kullanıyorum planlarda sorun olmaz ise 7-8 ay sonra 4 adet daha alacağım.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/07/2011 12:02

(@ahmetaltuntas)
Gönderiler: 731
Prominent Member

ISA SERVER active directory ile tümleşik çalışıyordu ve bu çok hoş bir özellikti.Domainde kullanıcı bazlı her türlü işlemi yapıyorduk.

Pfsense nasıl çalışıyor bilmiyorum.(muhtemelen IP bazlı çalışacaktır)

İnceliyorum.önerinize çok teşekkür ederim.

Ben isa server da ;

Hangi kullanıcılar hangi saatler arasında internete çıkacak?

Web sitesi bazında erişim kısıtlama

Hangi kullanıcılar hangi programı kullanarak internete çıkacak? (msn vs. engelleme)

Dışardan gelen istekleri yönlendirme (Remote desktop-güvenlik kameraları vs.)

dışardan gelebilecek tehlikelere karşı portları yönetme 

gibi işlemleri yapıyordum.

Bilgim olmadığı için soruyorum, Pfsense ile bu işlemleri yapabilirmiyim?

40-50 kullanıcı ve yukarıdaki bahsettiğim server ı düşünürsek pfsense bu sistemde verimli ve hızlı çalışırmı  ?

Active directory entegrasyonu dışında yazdıklarınızın hepsini pfsense ile yapabilrisiniz.

Gönderildi : 06/07/2011 01:04

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Mehraba;

Sunucuların içerisinde ne bulunacağını yazmışsınız ancak bu şekilde tespit yapmak zordur.SQL içerisinde ne barındıracaksınız mesela?Özel bir uygulama mı barındırcaksınız?Eğer öyle ise onun yoğunluğuna bakmak gerekir ne durumda sorgu yapıyor, nasıl bir yapısı var diye analiz etmek gerekir bu sadece basit bir örnek.Konu ile ilgili Piramit bilgisayar ile görüşürseniz onlar size daha detaylı yardımcı olacaktır.

İyi çalışmalar.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 06/07/2011 12:05

Paylaş: