Forum

3 Diskle RAID dizil...

Bildirimler
Hepsini Temizle

3 Diskle RAID dizilimi

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
646 Görüntüleme
(@mehmetdelen)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selam

1 TB lık 2 Diskimiz ve 2 TB lık 1 diskimiz var.

Raid kart ile değilde ana kartımızın üstündeki raid özelliği ile ki ana kartımız raid 0, 1, 5, 10 destekliyor.

Ana kartımız Asus M4A78T-E...

Amacımız 1 Tb lık 2 diski raid 0 ile bağlamak ve 2 TB lık diski de bu raid 0' a raid 1 yapmak...

Çözüm park forumlarda raid 1+0 dizilimi için 4 disk' e ihtiyaç vardır deniliyor...

Bu mümkün müdür.

Saygılarımla

Gönderildi : 12/12/2010 19:48

(@AhmetRende)
Gönderiler: 138
Estimable Member

Evt Doğru.

istediğiniz raid 10 olmuş oluyor. Ve en az 4 disk gerekmektedir.

Gönderildi : 13/12/2010 13:00

(@mehmetdelen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşım mesajın için sağol...

Ama resme baktığımız da 4 disk gerekiyor ama benim anlattıım modelde bu iş 3 disk ile olabiliyor.

1 TB lık 2 disk Raid 0 ile birbirine bağlanım 2 TB disk elde ediyorum bu raid 0 disk 2 TB lık tek HDD ye raid 1 ile bağlanamaz mı...

Resim de klasik mantık anlatılıyor... Al 4 disk bağla ama imkanlar 3 disk ile bunu yapmak gerektiriyor 🙂

Bu mümkün müdür...

Saygılarımla

Gönderildi : 13/12/2010 20:46

(@turkerata)
Gönderiler: 178
Estimable Member

RAID yapılırken fiziksel diskler seçilir,sizin ilk yarattığınız 1+1 den 2 TB lık disk logical olmuştur ve1 disk miş gibi davranır. RAID10 için array içine çekilemez, mümkün değildir.Ancak hiç denemedim böyle bir aksiyonu

Gönderildi : 13/12/2010 20:58

(@mehmetdelen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler arkadaşım...

Şimdi test etmek lazım demekki 🙂

Ama mantıken raid 0 nedir şudur ee raid 1 nedir şudur eee neden raid 0 dizisi ile raid 1 dizisini birleştireme.

Bana göre olması gereken olmaması için hiçbir sebep olmayan bir durum ama bunu raid ler yapamıyor ise 🙂 Bence bir hata diye düşünüyorum.

Raid0 mantıken 2 hdd nin seri çalışması ve bilgileri ikiye bölerek kaydetmek...

Raid1 mantıken 2 HDD nin  paralel çalışması ve bilgileri yedeklemek 🙂

EE neden bu ikisini birleştireme 🙂 Cevap Raid10 da yatıyor. Raid10 yapacağım dediğinde burada her HDD fiziksel olması gerekiyor demekki. Sizin anlttıklarınızdan bu yorum çıkıyor.

Fakat Raid0 donanımsal yaparak  Raid1 ' ide yazılımsal yapar isek 🙂 Performansı ne olur acaba 🙂 WEB, MAIL, DNS server gibi VPS gibi sistemlerde ne kadar randımanlı olur acaba 🙂

yorumlarını bekliyorum...

Saygılarımla

Gönderildi : 14/12/2010 03:15

Paylaş: