Forum

Ekran niçin ka...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ekran niçin kararır?

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,526 Görüntüleme
(@AbdullahSaglam)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sorun: Bilgisayar çalışırken anlayamadığım bir sebepten dolayı görüntü aniden gidiyor lakin sistem kapanmıyor. Hangi program çalışırsa çalışsın veya ne zaman olursa olsun bu sorun tekrar edebiliyor.

Çözüm için;

-Her resetten sonra bios ayarları sıfırlandığı için bios pili’ni değiştirdim ama yine çözülmedi.

-Format atmayı da denedim, işe yaramadı.

-Sıcaklık değerlerini kontrol ettim, onlar da gayet normaldi.

Ayrıca bu sorunu daha önce başka bir bilgisayarda da yaşamıştım. Güç kaynağından şüphelenip değiştirmiştim ama düzelmemişti. Her kararma sonrası reset attığımda bios sıfırlandığı için bu sefer pilini bir kaç defa çıkarıp takmayı denedim ve sorun çözülmüştü(yani pilde sorun yoktu). Ama sorunun asıl sebebini hala anlayamadım.

Evet, ben güç kaynağı problemlerinden şüpheleniyorum, peki siz ne dersiniz?

Gönderildi : 11/12/2010 05:15

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Donanimlari ayri bir pcde test edin derim. tek tek karsilikli degistirerek

Gönderildi : 11/12/2010 17:21

(@Anonim)
Gönderiler: 0

donanım bilgilerini yazsanız yardımcı olunabilir.

Gönderildi : 11/12/2010 20:59

(@AbdullahSaglam)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Asus M3A78-T

Amd PhenomII x4 920

Corsair dominator DDR2 4GB (2x2) 1066 mhz (soğutucu mevcut)

Seagate Barracuda 750GB  7200.12 SATA2

GPU onboard

PSU kasa üzerinde gelen cooler master 460w

Gönderildi : 12/12/2010 01:24

(@S.AhmetTasova)
Gönderiler: 341
Reputable Member

Merhaba;

Sanırım sizin sorununuz monitörde.Şöyleki ekran karardığında ekrana iyice yakından bakın.Görüntüyü görebiliyorsanız eğer sorun monitördedir.Invertor denilen ekran aydınlatma için gerekli işlemi yapan elektronik aksam da arıza olması kuvvetle muhtemel...

Selamlar...

Gönderildi : 12/12/2010 13:46

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Tekrar merhaba, muhakkak masaustune sahip bir arkadasiniz vardir, en iyisi kendisini, kasasiyla beraber eve davet etmek :), yada bir teknikte test etmek.

Gönderildi : 12/12/2010 16:45

(@AbdullahSaglam)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bahsettiğim ilk sorunu çözmek için tüm donanımı test ettim, sorun PSU'daymış. Görünen o ki, parçalara başlama gücünü verebilmesine rağmen stabil çalıştıramıyor. Yenisiyle değiştirerek sorunu çözmeye çalışacağım. Cevaplarınız için teşekkürler.

İkinci olarak bahsettiğim ve daha önce yaşadığımı söylediğim sorun, uzun zamandır karşıma çıkmıyordu lakin geçenlerde yeniden tekrarladı. Bunun için de tavsiyelerinizi bekliyorum.

Ayrıca 40-50$ arasında, ofis-internet ağırlıklı kullanılan P4 işlemcili bir pc için sağlam yapılı güç kaynağı tavsiyelerinizi bekliyorum.

Gönderildi : 13/12/2010 02:09

(@AhmetRende)
Gönderiler: 138
Estimable Member

Eğerki ekran karardığında sistemin kilitlenmediğine eminseniz. Yani normal çalışmaya devam ediyor ise sorun monitordedir muhtemel.

Geçen ay aynı sorun geldi başıma. Televizyoncu bir arkadaş içinden çok küçür bir parça değiştirdi düzeldi.

Gönderildi : 13/12/2010 13:06

Paylaş: