Forum

Sata / IDE to USB 2...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sata / IDE to USB 2.0 convertor

13 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
527 Görüntüleme
(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba elimde bir adet Sata / IDE to USB 2.0 convertor cihazı var. Bu cihaza pata bir disk taktığımda bilgisayar çok güzel bir şekilde donanım kuruldu kullanılmaya hazır şeklinde ileti veriyor buraya kadar herşey normal ancak disk simgesini bilgisayarım içerisinde göremiyorum. Disk yöneticisinden baktığımda ise diskin başlatılmamış olduğunu görüyorum. Şimdi çalıştır ile çalıştırmaya kalktığımda sistem bir işlem yapıyor gibi gösteriyor ancak sonuç yine aynı. bu sorunu nasıl çözebilirim. Bu diske bu aletle nasıl ulaşırım acaba?

Diski bilgisayarımı açıp bağladığımda ulaşabiliyorum.

Gönderildi : 01/03/2008 14:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

disk nasıl bir disk ?  yani kaç inç ? guç gerekli ise nereden sağlıyorsun ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/03/2008 19:19

(@erkanak)
Gönderiler: 48
Trusted Member

slm normalde bu tur converter lar ile pc ye ilk bagladiginda senden bir surucu harfi atamani isteyebilir. eger disk menager da diskleri goruyorsan ve sürücü hafi de atamissan normalde gormesi lazim.

basarilar... 

Gönderildi : 02/03/2008 01:26

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

merhabalar.

disk 0 mı ? içinde veri falan var mı ?

eğer yoksa bootable bi partition magic programı ile formatlayıp harf atayın ve pc de deneyin

büyük ihtimal olması lazım yoksa disk arızalıdır büyük ihtimalle. tabi converter i de kontrol etmek gerek.

kolay gelsin.

Gönderildi : 02/03/2008 05:15

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam disk 80 GB lık pclerde kullanılan bir disk. Bir convertor donanımı ile ıde bağlantıyı usb ye çeviyor. disk yönetiminden diski görmeme rağmen diski başlat dediğimde  başlatmıyor. bilgisayar kasasının içini açıp hdd yi bağladığımda sorunsuz bir şekilde içerdeki verileri görebiliyorum. Diskte sorun yok bence. Aradaki alette sorun olabilir mi düşünüyorum. Ama sorun olsa bağlantıları yaptığımda  bilgisayar donanımınız yüklendi kullanıma hazır demez di. Anlamadım sorun ne? 

Ayrıca bir addaptör yöntemiyle 220 volta bağlıyorum diski.

Gönderildi : 02/03/2008 14:10

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Sürücüleri yüklüyor musun?Birde bağladığın USB portlar direkt olarak anakart üzerindeki olsun.Eğer anakarta bağlı başka cihazlar varsa akımda düşme olabilir.Bunun için harici adaptöre sahip bir USB Hub alıp aldığın bu çeviricinin USB bağlantısını HUB bağlarsın.

Gönderildi : 02/03/2008 17:51

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

o zaman problem % 90 çeviricide. garantili ise bence gaRANTİYE BİR GÖNDER.

Gönderildi : 02/03/2008 21:59

(@ismailkutsal)
Gönderiler: 2
New Member

genelde bu tür ara kablolarda disk in master olarak ayarlanması gerekiyor bir kerede jumper ları kontrol edersen sanırım düzelebilir.

Gönderildi : 04/03/2008 15:47

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Aynı sorunla karşılaştım arkadaşım sorun çözümü şu şekilde ide disk i pc ye takdığında direkt çalışıyorsa ide converter ın bağla bulunduğu entegrenin devresinde sorun vardır........genelde o tür sorunlar Voltaj dengesizliğinden kaynaklı oluyor .............alkol.....kontak sprey le filan chipleri bi  temizle sonra bi daha dene adaptör filan değiştir sorununu çözeceksin garanti

Gönderildi : 22/03/2008 04:35

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

Selam arkadaşlar benim kasamdaki kablo karmaşasından kurtulmak için ide girişli hdd mi sataya çevirmek istiyorum bu mümkünmü sata girişim yok ama nasıl olacak bilgisi olan varmı

Gönderildi : 03/05/2013 13:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988

Merhaba

HDD IDE, anakart IDE değil mi? Bu durumda yapabileceğiniz bir şey yok benim bildiğim kadarı ile ama malum yıllardır kasa kullanmıyorum laptop' a geçtiğimden beri.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/05/2013 14:23

(@EnderAKAR)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Selam arkadaşlar benim kasamdaki kablo karmaşasından kurtulmak için ide girişli hdd mi sataya çevirmek istiyorum bu mümkünmü sata girişim yok ama nasıl olacak bilgisi olan varmı

http://www.cooldrives.com/idehadrtosap.html  şöyle bir şey alabilirsin ama fiyat olarak değer mi? o ayrı konu 🙂 

Gönderildi : 06/05/2013 15:58

(@EnderAKAR)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Merhaba elimde bir adet Sata / IDE to USB 2.0 convertor cihazı var. Bu cihaza pata bir disk taktığımda bilgisayar çok güzel bir şekilde donanım kuruldu kullanılmaya hazır şeklinde ileti veriyor buraya kadar herşey normal ancak disk simgesini bilgisayarım içerisinde göremiyorum. Disk yöneticisinden baktığımda ise diskin başlatılmamış olduğunu görüyorum. Şimdi çalıştır ile çalıştırmaya kalktığımda sistem bir işlem yapıyor gibi gösteriyor ancak sonuç yine aynı. bu sorunu nasıl çözebilirim. Bu diske bu aletle nasıl ulaşırım acaba?

Diski bilgisayarımı açıp bağladığımda ulaşabiliyorum.

Kullanmakta olduğun aparatın usb kablosunu ve varsa ide kablosunu değiştirirmisin

Gönderildi : 06/05/2013 16:00

Paylaş: