Forum

Harddisk göz&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Harddisk gözükmüyor

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
5,366 Görüntüleme
(@HavanaNYX)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

500gb'lık harddiskimi bilgisayar görmüyor.

Görev yöneticisinde explorer.exe 2gb ram ile saatlerdir çalışıyor, kasadaki harddisk ışığı saatlir kırmızı yanıyor.

Kaynak izleyiciden 500gb'lık diske saatlerce veri yazdı ve şu an veri yazmıyor gözüküyor ama harddisk ışığı hala hiç sönmeden yanıyor.

Windows Gezgininden diske tıkladığımda erişilemez uyarısı veriyor.

Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Bütün verilerim çalışmlarım kısacası  herşeyim o diskin içinde bilgisayarı kapatamıyorum korkudan.

Bir çözüm öneriniz varmı ?

Gönderildi : 06/11/2010 23:47

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Sorununuz disk görmemenin ötesinde sanırım virus tehditi gibi.Bilgisayarınızı güvenli kipte açararak güncel bir antivirus ile taratın.Bu durumdan sonra bakalım ne olacak bilgilerinizin önemli olduğundan bahsetmişsiniz yedek almadınız mı?

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 06/11/2010 23:49

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhabalar,

Rıza beyin dediğini gibi virüs olabilir.Şöyle bir sıralama yapayım bunlardan biri olma ihtimali yüksek.

1-Anakart problemi

2-Hdd kablolarını değiştirin

3-Hdd aşırı ısınmadan dolayı kitlenmiş olabilir(az bir ihtimal)

4-virüs olabilir

not : Genellikle bu problem hdd kablolarının gevşemesi,bozulması yada anarkttan kaynaklanıyor.Kopyalamadan sonra böyle oldunu yazmışsın(Tesadüf olma ihtimali yüksek olabilir)

Bunları da kontrol edebilir misin

Saygılarımla

İyi Çalışmalar,,

Gönderildi : 07/11/2010 00:54

(@cozumpark)

Merhabalar,

Rıza beyin dediğini gibi virüs olabilir.Şöyle bir sıralama yapayım bunlardan biri olma ihtimali yüksek.

1-Anakart problemi

2-Hdd kablolarını değiştirin

3-Hdd aşırı ısınmadan dolayı kitlenmiş ya da hdd üstündeki bord da sorun olabilir(az bir ihtimal)

4-virüs olabilir

not : Genellikle bu problem hdd kablolarının gevşemesi,bozulması yada anarkttan kaynaklanıyor.Kopyalamadan sonra böyle oldunu yazmışsın(Tesadüf olma ihtimali yüksek olabilir)

Bunları da kontrol edebilir misin

Saygılarımla

İyi Çalışmalar,,

Gönderildi : 07/11/2010 00:54

(@enverakkus)
Gönderiler: 30
Eminent Member

Merhaba önerim bilgisayarını restart edin veya diski çıkartıp tekrar takın eğer bunları yaptıktan sonra diski görüyor ama içine giremiyorsanız diskin özelliklerinden dosya sistemi bölümüne bakın raw yazıyorsa ntfsi bozulmuştur. easy recovery adlı program ile verilerinizi kurtarmanız mümkün olabilir ama veri okuyamıyor diske tıkladığınızda açıldıktan sonra ekran kitleniyorsa veya veri okumaya çalıştığında kitleniyorsa bat sector olma durumu çok yüksek bunun içinde bad sectör olup olmadığını test eden programlar var onları kullanabilirsiniz ayrıca bazı durumlar da işe yarıyor chkdsk /r (sürücü adı) :  komutunu kullanın sorununuzu çözebilir. umarım veri kaybınız olmaz kolay gelsin.

Gönderildi : 07/11/2010 01:18

(@HavanaNYX)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

kendi kendine düzeldi 🙂

ilgi ve alakanız için teşekkür ederim yedek aldım acronis kurdum umarım bir daha olmaz böyle birşey

Gönderildi : 07/11/2010 03:24

(@cozumpark)

Hdd'nin kitlendiği için böyle yapmıştır muhtemelen.

İyi oldu datalarının gitmediği:)

İyi Çalışmalar,,

Gönderildi : 07/11/2010 03:58

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

kendi kendine düzeldi 🙂

ilgi ve alakanız için teşekkür ederim yedek aldım acronis kurdum umarım bir daha olmaz böyle birşey

Geçmiş olsun fıkradaki gibi bozuk arabadan inip binelim belki çalışır hesabı sistemcilerin en işine yarayan özelliklerden birisi yeniden başlatmak:))

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/11/2010 20:07

Paylaş: