Forum

2 Cpu Karşılaştırma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 2 Cpu Karşılaştırması

5 Yazılar
4 Üyeler
4 Likes
701 Görüntüleme
(@seckincizer)
Gönderiler: 130
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Kurumumuzda , database sunucusu olarak görev yapan bilgisayarı değiştireceğiz.

Mevcutta , Desktop Makine üzerine kurulu ve işlemcisi Amd Ryzen 5 5600X .

Database'i geçireceğimiz  donanım ise Server. Ve işlemcisi  Intel Xeon Silver 4216 @ 2.10 GHz.

Ram büyüklüğü ve Mhz si her ikisininde aynı.

Sormak istediğim hususlar işe şu şekilde.

1) Tüm benchmark değerlerine baktım, Amd işlemcisinin değerleri ,  ClockSpeed ve Turbo Speed'te  Intelden yüksek.

Fakat Intel 16 Core , Amd 6 Core.

Database sorgularına cevap döndürme gibi spesifik işlemlerde Ram  önemli evet ama ClockSpeed ve Turbo Speed'te önemli diye düşünüyorum.

Eğer böyle ise ,bu değişiklikle beraber ben aslında ,daha yavaş çalışan bir Cpu'ya mı taşımış olacağım.? Db sunucusu olarak görev yapacak makinelerde ,performans için en önemli  işlemci bileşenleri ; Core Sayısı mı , Turbo Speed mi ,Clock Speed mi veya nedir ?

Maliyet açısından çok daha pahallı olan Intel işlemcinin bu modelinin, Amd işlemcinin bu modeline Database Sunucusunda daha hızlı/verimli  , query lere daha hızlı yanıt verme konusunda daha üstün olduğuna internetten aktığım değerlerden sonra bir türlü kendimi inandıramıyorum.

Konuyla ilgili yorumlamarınızı bekliyorum. Hangi Cpu , DB sunucusu için daha çok performans verir sizce.?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 28/03/2023 07:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Sorunuz oldukça önemli bir konuyu ele alıyor. İşlemci seçimi, veritabanı performansı için son derece kritiktir ve birçok faktöre bağlıdır.

İşlemci performansı, birçok faktöre bağlıdır. İşlemci sayısı, saat hızı, turbo frekansı, bellek hızı ve bellek boyutu gibi faktörler önemlidir. Bununla birlikte, veritabanı performansı etkileyen en önemli faktörlerden biri, işlemci çekirdek sayısı ve saat hızıdır. Veritabanı sorguları genellikle tek bir iş parçacığında çalışır ve işlemci çekirdekleri sorguların hızlı bir şekilde yürütülmesine yardımcı olur.

AMD Ryzen 5 5600X, Intel Xeon Silver 4216 işlemcisi ile karşılaştırıldığında daha yüksek saat hızı ve turbo frekansına sahiptir. Ancak, Intel işlemci daha fazla çekirdeğe sahiptir. Bu nedenle, veritabanı sorgularını yürütürken, AMD işlemcinin daha yüksek saat hızı, Intel işlemcinin daha fazla çekirdeğinden daha az önemli olabilir.

Ayrıca, veritabanı performansını etkileyen diğer faktörler de vardır. Örneğin, bellek hızı ve boyutu, disk hızı ve kapasitesi, ağ hızı ve diğer sistem bileşenleri de önemlidir.

Sonuç olarak, hangi işlemcinin daha iyi performans vereceği, kullanım senaryonuza ve iş yükünüze bağlıdır. AMD Ryzen 5 5600X ile iyi bir performans elde ediyorsanız, Intel Xeon Silver 4216 işlemcisinin sizin için doğru seçim olup olmadığını değerlendirmeniz gerekebilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/03/2023 14:47
Seckin Cizer reacted

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Daha derinden gireyim hiçbir zaman bir desktop pc, gerçek bir sunucunun dengi olmaz isterse 10 kat daha ghz'li olsun 🙂 çünkü ECC yapmaz error correction yapmaz. DB rolü için bu hayatidir bellekte ECC yapılması bütün veri yolu hattının ideale yakın çalışmasını sağlar. Bench de hızlıyken sonra işin ortasında niye bu çakıldı dersiniz garip perf. düşüşlerini anlamaya çalışır durursunuz. TR de sistemciler pek bilmez herşeyin bol olması bol core, bol ram, bol disk büyük problemdir altta dönen görünmeyen sorunları logaritmik arttırır. 16 gb ram'e göre 128 gb de kat kat daha fazla anlık hata oluşur ECC bunları ayıklar geri dönüştürür diyelim. Hatta üst segment sunucularda düz UDIMM ECC değil Registered ECC ram'ler bulunur çünkü elzem, RDIMM'i ucuz sunucu, ws'lere takamazsınız bile sadece para işi değildir çoğu açmaz. Yani 64 GB ram'im var demek önemli değil iş dünyasında.
Ayrıca işlemciler sadece o 3'ü ile de değil farklı markalarda ve sınıflarda core ve paket başına verimlilikleri de farklıdır denkleştirmek zordur. Seçimler önce kurguya, işe yönelik sonra da total benchmak'lara göre yapılır ama bu zor bi iştir zaten o yüzden de web de çok fazla profesyonel bench görülemiyor. Elektronikte en zayıf halka kuralı geçerlidir doğru nic, array vermezseniz core'larınız yatar task monitoring den anlayamazsınız bile iş yapıyormuş sanılır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/03/2023 15:55

(@riverside)
Gönderiler: 29
Eminent Member

Ustalarımın yanında konuya çok yüzeysel giriş yapacağım.

İşlemci mimarileri, yapılış amaçları çok önemli bu konuda. Dolayısıyla seçimde Xeon işlemcinin daha önde olacağını düşünüyorum.

Render, görüntü işleme vs işlemlerinde GTX serisi (ram değeri, bit değerleri daha yüksek) ekran kartlarının, rakamsal değerleri daha düşük Quadro ekran kartları kadar performanslı çalışmaması bunlara bir örnek.

Umarım konuyu fazla dağıtmamışımdır. 

Sevgiler.

Gönderildi : 30/03/2023 11:00
Seckin Cizer reacted

(@seckincizer)
Gönderiler: 130
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Hakan Bey , İbrahim Bey ve Burak Bey

Verdiğiniz değerli yorumlar / bilgiler için çok Teşekkür ederim .

Çok güzel ve kıymetli bilgiler.

Tekrar çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Gönderildi : 02/04/2023 09:45

Paylaş: