Forum

Aldığımız notebook ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Aldığımız notebook ta "Coil Whine" sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
3 Likes
5,593 Görüntüleme
(@ismailcetin)
Gönderiler: 137
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba. Asustan üst düzey bir notebook aldık ve ekran kartına yük bindiğinde cızırtı sesleri verdiğini farkettik. Hepsiburada üzerinden bir satıcıdan almıştık. Satıcı kutusu açıldığı için Asus Servisinden değişim raporu almamız gerektiğini söyledi. Bizde asus servisine verdik cihazı, fakat bunun coil whine gürültüsü olduğu ve cihazın kullanımında ya da performansına etki etmediğini söyledi. Bu sebeple değişim raporunu vermedi. Bu bir bobinin sıkı ya da gevşek sarılması ile ilgili bir sesmiş. Tamam ama böyle bir trim sesi ile personel yeni aldığı bir üründe neden çalışsın?

Şuan işin özeti Asus raporu vermiyor, satıcıda ürünü kabul etmiyor. Bu coil whine değişim sebebi değilmidir? bundan sonrası süreçte tüketici mahkemesi ile uğraşmaktan başka çaremiz yok mu?

Gönderildi : 24/03/2023 15:13

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Youtube dan bakarsanız sık karşılaşıldığını görürsünüz özellikle yüksek seviye gpu, kartlarda. Bu durumda tüketici heyetine gitmekten başka alternatifiniz olmaz tabi ayıplı mal saydırmanız zor. Değişim anlamsız olur konu genel üretim kaynaklı tekil bir örnek değil, memnuniyetsizlik üzere modeli iade çalışılabilirdi en baştan. Asus eu ile yazışın ürünü ayıplı saydırabilirseniz belki bir işe yarar heyette. TR nin mevcut hukuki düzleminde web marketlerde özellikle küçük satıcılardan alınan ürünlerde çok bir şey yapabilme şansınız yok etraf şikayet dolu bunlar çoğu zaman merkez servise dahi gitmiyor. Maliyetten ötürü ortak servis sorunu var zaten ülkede.
Ticari de müşterilerimiz bize web de daha ucuzu var niye bu fiyat dediğinde sorun yaşarsanız görürsünüz ucuzu... biz web satış ürüne işlem yaptırmayla uğraşamayız diyoruz işte bu tip durumlar yüzünden. Çünkü atıyorum penta dan alınmış bir ürünün servise gitmesiyle dıdısının dısından gitmesi uygulamada çok farklı sonuç doğuruyor hakeza kurumsal segment servisi farklı işler. Yine sorun yaşanabilir ama daha az oranla.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/03/2023 16:42

(@ismailcetin)
Gönderiler: 137
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz bizim kontrolümüz dışında işverenimizin aldığı bir ürün malesef. yurtdışından da sonuç alabileceğimizi çok sanmıyorum. Tüketici mahkemesinde muhtemelen uğraşıcaz gibi.

Gönderildi : 24/03/2023 16:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Bu tür konular çok can sıkıcı olabiliyor ancak işte bu nedenle Dell gibi HP gibi markalardan şaşmamak gerekiyor. Örnek ben en son bir oyuncu mouse aldım, mouse led ışıklar yanarken ses çıkarıyor ama bunu aslında benden başkası duymuyor çünkü bende bu tür ince tiz seslere karşı çok hassasım, başkasına soruyorum duymuyor ki zaten oyun mouse u olduğu için genelde gürültülü ortamlarda kullanılıyor. Neyse çok uzatmayayım, case açtım, adamlar ingiltereden sıfır mouse yolladılar 🙂 Hiç sorgu suhal yok, bu deneyimi bu arada laptop içinde yaşadım, iki kere arıza yapınca XPS makinem komple yeni seri cihaz vermişlerdi, ancak dediğim gibi sonuçta ASUS da fiyat performans derken aslında genelde yan hakları göremiyebiliyoruz, en iyi örnek destek.

Bu arada gerçekten bu bir üretim hatası değil ise ki öyle görünüyor Türkiye den alınmış olsa memnuniyetsizlik olarak görülüp 30 gün içinde iade edebilirdiniz. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/03/2023 17:26

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Bu arada kararlı sürücü değişimi diyecektim ama youtube da biraz beni yanılttı ben son senelerde pek oyuncu kartları görmüyorum ondan biraz da. Bir arkadaşım sürücü konusunu hatırlattı yani elimine edilebiliyor bir şekilde dediği şey basit; "internette aratsın ingilizce, millet deneyip hangi driverın öttürmediğini buluyor onu kursun kullansın." 🙂
Ben benzer sayılabilecek durumları sürücüyle halletmiştim geçmişte. Velhasıl onboard ses kartına zaaf oluşturan hemen herşey yansır.

Bu bir üretim hatası değil model zaafiyeti olabilir ona birşey demek zor teknolojinin kökeninde bu var yaşanıyor, yaşanacak.. özensiz mal üretimleriyle daha sık karşılaşılıyor zaten asus'un epey zamandır sevmediğim yönü bu, özensiz ağzına kadar doldurup doldurup bol bol satıyor millette spec.leri görünce birşey sanıyor. Geçmişine göre adı var içi daha boş, geçmişinde adı daha doluydu. Ben 97 den beri Hw piyasası içindeyim eskiden daha nicelikli değil nitelikli mal üretip satardı evde duruyor halen T10 kasa, kullanıcısıydım 🙂 Eskiden pozisyonunu bilir satardık içimiz rahattı çünkü arkasında Çizgi! vardı. Baktım resmi servislere K ile başlayan bir firma var yani müşteriyi memnun etmeleri mümkün değil der kaçarım.:) Yerel de bu toptancı! servis sorunu kurumsal markalar için de var maalesef fakat kurumsala ilgi farkı son kullanıcıya göre her zaman var alımların bilerek yapılması gerekli.

Ek olarak bu tip durumları çözmek için gücü kısmakta bir yöntemdir. CPU, GPU kısabiliyorsanız kısarsınız, power options'a girilir birşeyler denenir, araştırır öğrenirsiniz gpu nasıl yavaşlatılabilir vs laptoplar da bu şekilde bu sorunu aşanlar var. Para verdik o kadar ben niye yavaşlatıyorum diyecekse kişi ona da birşey diyemem daha çok para verseydin denip geçilir. 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/03/2023 19:16

Paylaş: