Forum

AMD Phenom X4 9350 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

AMD Phenom X4 9350 işlemci sanallaştırma için nasıl

46 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
3,200 Görüntüleme
(@GokceKURT)
Gönderiler: 35
Eminent Member

Aslında Benchmarklara bakılırsa, i7 işlemcili bir sistem üzerinde rahatlıkla istenen 64 bit sanallaştırma çalışmaları yapılabilir. Yalnız Intel'in zamanında izlediği tuhaf bir politikadan ötürü, i3/ i5 / i7 işlemcilerden önce, çok sınırlı türdeki işlemcilerde 64 bit sanallaştırma ortamı sağlayan "Intel VT" desteği vardı ve satınalma sıkıntısı oluşmaktaydı.

Core 2 Quad işlemcilerde Q8200 ve 8300 hariç tüm serilerde Intel VT varken,  (Core 2 Duo'da bu sayı çok daha azdı) [  http://www.intel.com/products/processor/core2quad/specifications.htm  ] 

AMD'de Athlon X2 4200+ dan itibaren istisnasız bütün AMD CPUlarda 64bit sanallaştırma yapmak için gereken bütün AMD-V teknolojisi (Intel VT'nin AMD'cesi) özellikler mevcuttur. (Core Parking, Live Migration dahil)  

Kurumsal  benchmarklar yapan, toplu alımlar için karar alma konusunda hizmet veren, ellerinde eski yeni bütün CPU'ların karşılaştırmalı Almanağı bulunan Avustralyalı "PassMark" firmasının benchmarklarına baktığımızda, elinizdeki x4 9350 CPU'nuzun gücü, Intel Core i5'lerin Mobil sürümlerine, Desktop'ta i3'lere ancak yaklaşıyor.  http://www.cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=AMD+Phenom+9350e+Quad-Core   (Passmark test sırasında 4 milyon haneli Pi hesaplama, 32 milyon asal sayı hesaplama, dosya-video sıkıştırma algoritmaları gibi bir dizi işlemi sırayla kullanmaktadır)

Şayet finansal bir kaygınız yoksa Intel Core i7 960 / 965 gibi  işlemcileri alabilirsiniz.

Ancak tüm platform alımında (anakart - cpu - ram ) fiyat / performans yaklaşımı isterseniz, AMD Phenom II x6 işlemcileri de epey kârlı bir tercih olacaktır. (Paranızın 2/3 ü cebinizde kalabilir 🙂 ) 

Gönderildi : 06/07/2010 22:50

(@alihaydarortul)
Gönderiler: 151
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar terhicim core 2 quad q8400 oldu cevaplar için teşekkürler

Gönderildi : 09/07/2010 21:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

hayırlı olsun.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/07/2010 21:32

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Hayırlı olsun. Performans sonuçlarını bizimle paylaşırsınız sanırım. Saygılar.

Gönderildi : 10/07/2010 00:40

(@alihaydarortul)
Estimable Member
Konu başlatıcı

bittabi 🙂

Gönderildi : 10/07/2010 01:24

(@alihaydarortul)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar biraz erken olacak ama postla ilgili bi feedback yapacak kadar sistemimle aşina oldum

Topladığım sistem özellikleri

Intel qore 2 quad q8400 2,66 ghz işlemci

Asus P5G41T-M LX G41 DDR3 1333 anakart

4 gb kingston 1333 mhz ddr3 ram

500 gb 7200 rpm 16  mb cache sata2 seagate disk

256 mb onboard ekran kartı var ama performansı çokda olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum.

Bilgisayarım eskidiğinden yeni sistemler üzerinde test yapamadığımdan böyle bir pc toplama ihtiyacı duymuştum ama açıkcası bu özelliklerde makinenin performansı beni tatmin etmedi.

64 bit windows 7 üzerinde Vmware içerisinde  64 bit Server 2008 R2 exchange 2010 kurulumu sırasında, diğer bir server 2008 r2 TMG kurarken ayrıca birde xp client açık

ilk server 2008 r2 üzerinde Group Policy managementte filter option uyguladığımda makine kasmaya başladı.

Microsoftun yeni sistemleri üzerinde gerçekten performanslı çalışabilmek için sanırım iyi bir i7 işlemci şart.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 10/07/2010 21:58

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bilgisayar her zaman en yavaş parcası hızında çalışacaktır oyle bir tarama da direk diski kasar o nedenle bi adet daha 500 gb alıp raid yaparsan oldukca performans artışı olacaktır. Birde 4 Gb ram az bence hazır DDR3 ler ucuzken almak depolamak lazım :D. Alttaki sistem gayet performanslı çalışıyor tahminin HDD yüzünden.

EVEREST Ultimate Edition

Sürüm   EVEREST v5.30.1973 Beta/tr
Karþýlaþtýrmalý Test Birimi   2.4.273.0
Anasayfa   http://www.lavalys.com/
Rapor Türü   Rapor Sihirbazý
Bilgisayar   HOMLESSHOME
Oluþturan   ErtanERBEK
Ýþletim Sistemi   Microsoft Windows 7 Ultimate 6.1.7600 (Win7 RTM)
Tarih   2010-07-11
Saat   04:32
Özet

Bilgisayar:
Bilgisayar Türü   ACPI x64-based PC
Ýþletim Sistemi   Microsoft Windows 7 Ultimate
OS Servis Paketi   -
Internet Explorer   8.0.7600.16385
DirectX   DirectX 11.0
Bilgisayar Adý   HOMLESSHOME
Kullanýcý Adý   ErtanERBEK
Oturum Etki Alaný   HOMLESSHOME
Tarih / Saat   2010-07-11 / 04:32
Anakart:
CPU Türü   DualCore AMD Athlon 64 X2, 2800 MHz (14 x 200) 5400+
Anakart Adý   Abit AN9 32X / Fatal1ty AN9 32X (1 PCI, 2 PCI-E x1, 2 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Dual Gigabit LAN, IEEE-1394)
Anakart Çipseti   nVIDIA nForce 590 SLI, AMD Hammer
Sistem Belleði   8192 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
DIMM1: Kingston 9905429-008.A01LF   2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (6-6-6-18 @ 400 MHz) (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz)
DIMM2: Kingston 9905429-008.A01LF   2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (6-6-6-18 @ 400 MHz) (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz)
DIMM3: Kingston 9905429-008.A01LF   2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (6-6-6-18 @ 400 MHz) (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz)
DIMM4: Kingston 9905429-008.A01LF   2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (6-6-6-18 @ 400 MHz) (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz)
BIOS Türü   Award (07/15/08)
Görüntü Birimi:
Görüntü Baðdaþtýrýcýsý   ATI Radeon HD 3600 Series (512 MB)
Görüntü Baðdaþtýrýcýsý   ATI Radeon HD 3600 Series (512 MB)
3D-Hýzlandýrýcý   ATI Radeon HD 3650 (RV635)
Monitör   Genel PnP Monitör [NoDB] (1905102904781)
Çokluortam:
Ses Baðdaþtýrýcý   ATI Radeon HDMI @ ATI RV635 - High Definition Audio Controller
Ses Baðdaþtýrýcý   AVerMedia TV Series Device - Bt878 Audio Section
Ses Baðdaþtýrýcý   nVIDIA nForce 590 SLI (MCP55PXE) - High Definition Audio Controller
Depolama :
IDE denetleyici   Standart Çift Kanallý PCI IDE Denetleyici
Depolama denetleyici   NVIDIA nForce RAID Controller
Depolama denetleyici   NVIDIA nForce RAID Device
Depolama denetleyici   NVIDIA nForce RAID Device
Depolama denetleyici   NVIDIA nForce Serial ATA Controller
Depolama denetleyici   Silicon Image SiI 3132 SATALink Controller
Depolama denetleyici   Virtual CloneDrive
Disk Sürücüsü   GENERIC USB Storage-CFC USB Device
Disk Sürücüsü   GENERIC USB Storage-MSC USB Device
Disk Sürücüsü   GENERIC USB Storage-SDC USB Device
Disk Sürücüsü   GENERIC USB Storage-SMC USB Device
Disk Sürücüsü   NVIDIA STRIPE 558.92G (558 GB)
Disk Sürücüsü   SAMSUNG SP1604N ATA Device (160 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133)
Disk Sürücüsü   ST310003 40AS SCSI Disk Device (1000 GB, 7200 RPM, SATA-II)
Optik Sürücü   ELBY CLONEDRIVE SCSI CdRom Device (Virtual CD-ROM)
Optik Sürücü   HL-DT-ST CD-RW GCE-8527B ATA Device (52x/32x/52x CD-RW)
Optik Sürücü   TSSTcorp CDDVDW SH-S223F SCSI CdRom Device (DVD+R9:16x, DVD-R9:12x, DVD+RW:22x/8x, DVD-RW:22x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
SMART Sabit Disk Durumu   OK
Bölümler:
C: (NTFS)   558.9 GB (488.5 GB boþ)
D: (NTFS)   931.4 GB (553.0 GB boþ)
E: (NTFS)   149.0 GB (120.2 GB boþ)
Toplam Boyut   1639.3 GB (1161.7 GB boþ)
Giriþ:
Klavye   Standart PS/2 Klavye
Fare   PS/2 Uyumlu Fare
Að:
Birincil IP Adresi   172.16.255.10
Birincil MAC Adresi   00-50-56-C0-00-01
Að Baðdaþtýrýcýsý   NVIDIA nForce 10/100/1000 Mbps Ethernet (172.16.255.10)
Að Baðdaþtýrýcýsý   NVIDIA nForce 10/100/1000 Mbps Ethernet
Að Baðdaþtýrýcýsý   VMware Virtual Ethernet Adapter for VMnet1 (192.168.12.1)
Að Baðdaþtýrýcýsý   VMware Virtual Ethernet Adapter for VMnet8 (192.168.75.1)

Debug - Unknown

Monitor ID   SAN2206: Genel PnP Monitör [NoDB]
Monitor Model   LCD MONITOR

The names of actual companies and products mentioned herein may be the trademarks of their respective owners.

Gönderildi : 11/07/2010 07:29

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Ertan Hocam sağolsun benden hızlı davranmış. =)

Ertan Hocam gibi Everest Benchmark sunmayı düşünmüyordum ama Diskler'de bir RAID 0 yapılandırması, ilave 4 GB daha RAM

Ve ilavetan ayrı bir partition açıp Page File yapılandırması da güzel olur değil mi Ertan Hocam?

Gönderildi : 11/07/2010 14:15

(@ertanerbek)
Famed Member

2Gb ram üzerinde sunucular hariç uzun zamandır Virtual bir memory ihtiyaç duymadım, ama eğer duyarsamda kesinlikle senin dediğin gibi ikinci disk üzerinde oluşturdum.

Gönderildi : 11/07/2010 19:12

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Ertan Hocam o zaman normal makinalarda biz bu işi haybiye mi yapıyoruz?

Gönderildi : 11/07/2010 19:20

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Ertan Hocam o zaman normal makinalarda biz bu işi haybiye mi yapıyoruz?

Çok güzel bir nokta, aslında burada şöyle bir ekleme yapayım sonra siz devam edin kaldığınız yerden..

Yüksek RAM kapasiteli sunucularda page file değeri oldukça yüksek olur, ve genellikle sunucuların C disklerinde kurulum ve ek ilaveler nedeniyle pek az yer kalır.. hatta elimi attığım pek çok sunucu C diskinde 10 GB dan az yer olduğunu görmüşümdür, ama eğer bu sunucunun üzerinde 16 GB RAM varsa işte o zaman performansın yerini yavaşlık alır çünkü yüksek ram disk üzerinde yüksek page file alanı kaplar ve bu da eğer C diski üzerinde ise sunucuda istenmyen darboğaza neden olur. Bu nedenle RAM yüksek ise pagefile ın tutulacağı disk üzerinde en az RAM in 2 katı kadar boş yer bulundurulmasına dikkat edilmelidir.

Gönderildi : 11/07/2010 19:52

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Mesut Hocam ben şuan kullandığım makinada 8 GB Ram'e sahibim. Quad Core Q9550 işlemcim var vb. Ben 20 GB partition açtım ve Page file'ı 16 GB olarak bu 20 GB'lık partition'a taşıdım.

Bu benim için gereksiz bir ayrıntı mıdır? Server'larda mı yapılmalı?

Gönderildi : 11/07/2010 20:55

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Gereksiz değil aksine her bilgisayarın ihtiyaç duyacağı bir ayrıntıdır; ben sunucular dedim çünkü genelde yanlış konfigure ediliyor ya da yetersiz alana sahip olan disk sürücüsünde barındırıyor insanlar.

Mümkünse aynı disk değilde ikinci bir disk üzerinde(daha az kullanılan) sadece bu amaç için açılan bir partition a bunu set etmek daha yararlı olur.

Page file kullanılmaz ise pek çok sorunla karşılaşılabilir.

Gönderildi : 11/07/2010 21:18

(@ertanerbek)
Famed Member

Aslında Page file üzerine oturup uzun uzadıya yazı yazmak lazım ama ne için gerektiğini alamak için de ne için ihtiyaç olduğunu bilmek lazım. Page file sistemde bekleme konumunda olan programların, yada çalışır durumda olan bir programın ihtiyaç duyulmayan kısmının ihtiyaç duyulana kadar RAM modeüllerinden silinerek page fila aktarılması gibi durumlar için kullanılır. Sistemde çalışmakta olan programlar yada bizce çalışmakta olduğunu sandığımız bir çok demon aslında çalışmaz ve bekleme konumuna geçer mesala açık bırakılan bir programın ardından çok fazla program kullanıldığında açık bırakılmış programı tekrar tıkladığınızda uzun vadede geri dönüş yapar ki bu süre aslında page file dan ram modüllerine aktarımdır tabi aynı zamanda işletim sistemi rami boşalta bilmek adına başka programları page fila sürükler.

Birde sunucularda hangi sistemlerin ram, hangi sistemlerin cpu tükettiğini bilmek lazım, mesala bir autocad rander kümesi kurarsanız CPU gücü çok önem kazanacak ram sistemi önemini kaybedecektir, ama bir file sunucu kurarsanız o zaman CPU gücü önemini yitirip ram önem kazanacaktır, exchange gibi bir mail sunucuda ise önem yüzde elli civarıdır çünkü hem dosya yazmalı hem dosyayı okumalı hemde exhange i çalıştırmalıdır. O zaman sunucya özel donanım sistemi kurarsak zaten ihtiyacımız kalmıyacaktır. Yani bu iş birazda ne yapacağımız bilmek ve ona göre donanım seçmektir. İhtiyaç olamyan durumda CPU ya yapılacak yatırım yerine ram e yapılacak yatırım daha fazla performans getirecektir.

Tabi burda işletim sistemlerinin core bazında bazı sorunlarıda var Mesala Windows sisteminde kütüphane dosyaları her program tarafından kendiliğinden getirilir bazı kütüphaneler merkezi olarak kullanılır mesahala DirecX sistemi ortaktır ve programları kendileri için DirectX kütüphanesi yüklemez fakat dil dosyaları, şehir kodları gibi kütüphaneleri kendileri için yükleyebilirler bu durumda sistemde aslında aynı içerikte yüklü ve bellekte tutulan birden fazla kütüphane olabilir. Bu bir MP3 dosyasının adları değişik olmasına akrşın diskte iki farklı yerde olamsına benzer ve ikiside ortalama dört MB dan sekiz MB tutar. Mesala Linux sistemlerinde bu farklıdır Kütüphaneler merkezi çalşırlar tabi bu ram gibi sistemelrin kullanımını CPU nun fazladan yapacağı işlem döngülerinin önüne geçer fakat " Lib Hell " gibi deyimlerinde çıkmasına neden olur. Çünki yüklediğiniz program GCC++ kütüphanesinde 3.* kullanırken sisteinizde 4.* varsa çalışmaz yada çalışırken hata verir. 

Her şekilde iyi ayarlanmış bir sunucuda pekde page fila ihtiyaç kalmayacaktır.

Gönderildi : 11/07/2010 22:05

(@mesutsariyar)
Co-Founder

MS böyle bir not düşmüş; bu nedenle page file kullanmayıp bu tür sorun yaşayan var ise page file ı aktif yapabilir.

"Ancak, disk belleği dosyasını önyükleme bölümünden kaldırırsanız, bir çekirdek modu Dur Hatası iletisi oluştuğunda Windows hata ayıklama bilgilerini yazabileceği bir döküm dosyası (Memory.dmp) oluşturamaz. Dolayısıyla, Dur hata iletisinde sorun gidermek amacıyla hata ayıklamanız gerekiyorsa sistemin çalışır durumda kalma süresi azalacaktır. "

Devamı: http://support.microsoft.com/kb/314482

Gönderildi : 11/07/2010 22:31

(@ertanerbek)
Famed Member

Aslında hazır konu açılmışken birde 64 bit ve 32 bit sistemler için söylenen bazı olaylar var. Mesala 64 bit bir sistemin ram ihtiyacı 32 bit bir istemin iki katı kadardır gibi. Aslında bu tam bir saçmalık, evet ram ihtiyacı daha fazla ama bu şu an daki 32 bit simule siteminden kaynaklanıyor, gerisinde Microsoft Windows 7 32 bit ile 64 bit arasnda çalışma esnasında kullanılan programlarda %50 lik bir kod artışı olduğunu sanmıyorum, aslında anlatılan başka anlaşılan başka gibi bir durum var.

32 bit sistemler bir saat döngüsünde belleğe ve diğer donanımlara toplamı 32 adeti geçmeyecek bir ve sıfırlar gönderirler. 64 bit sistemler ise toplamda 64 adet olan bir ve sıfırlar gönderirler. Aslında toplamda gönderilen veri miktarı aynıdır fakat birisi 1 mb lık bir dosyayı 10 saat döngüsünde gönderirken diğer 20 saat döngüsünde gönderecektir. Yani bu 64 bit sistemler için iki katı rame ihtiyaç filan yoktur. Ama kullanım amaçlarına göre 64 bit sistemler daha ağır işler için üretilmişlerdirki bu durumda rami işinize göre arttırmakta fayda var.

Burda bilinen başka bir sorunda ramlarin 64 bit olup olmadığı DDR ve DDR2 ralar bir saat döngüsünde 64 bit lik bir satırı okuyabilirler ve yazabilirler SDRAM ve daha eski modellerde ise bu değer 32 bittir faat burda ram modülü değil  DDR ramlarin DUAL oluşundan kaynalıdır. Mesala DDR ramlari dual olarak kullanırsanız bu değer 128 bite çıkar böyle oluncada ne 32 bit nede 64 bitin çalışmaması lazım değil mi ?O zaman DDR ramlerin her bi ram modülü aslında 32 BIT lik dir.

Eski EDO ramlarde sorun başka idi onlar 16 bit olduğu için 32 bitlik bir sistemle çalıştırılırlarsa gönderilmiş 32 bitlik bir satırı iki saat döngüsünde yazmaları gerekiyordu o nedenle hem hız hemde vs vs vs... iyileştirmelerinden dolayı SDRAM lere geçildi.

Bazı bilgisayarcılar ki yüz karalarımızdır kendileri, onlarla aynı sektörde olmaktan utanıyorum, sırf iki kuruş kaar için insanlara durumu çarpıtarak anlatıp ram miktarını iki katına çıkartmaya çalışmaktadırlar. Fakat 64 bit sistem kullanan arkdaşlar hemen test edebilirler ie32 ile ie64 bit ile çözümpark.com adresini açın ve bellkete kapladıklara alana bakın ortalama 18 MB bu durumda 2Gb ramde ister 64 bitlik işletim sistemi olsun ister 32 bit olsun toplam kaplıyacakları lana 18Mb dır.

Gönderildi : 11/07/2010 22:33

(@ertanerbek)
Famed Member

MS böyle bir not düşmüş; bu nedenle page file kullanmayıp bu tür sorun yaşayan var ise page file ı aktif yapabilir.

"Ancak, disk belleği dosyasını önyükleme bölümünden kaldırırsanız, bir çekirdek modu Dur Hatası iletisi oluştuğunda Windows hata ayıklama bilgilerini yazabileceği bir döküm dosyası (Memory.dmp) oluşturamaz. Dolayısıyla, Dur hata iletisinde sorun gidermek amacıyla hata ayıklamanız gerekiyorsa sistemin çalışır durumda kalma süresi azalacaktır. "

Devamı: http://support.microsoft.com/kb/314482

Bu da MS in yalış log politikası izlemesinden kaynaklı, yine iş döner dolaşır sistemin coru na düşer Mesut Hocam.  Eger Linux sisteler gibi real time log sistemi olsa idi o zaman böyle bir dosyaya ihtiyacımız olmaz çalışmakta olan her program anlık olarak log üretir bizde sorun olursa son 100 satırı alır MS gönderirdik sorun hallolurdu.

Gönderildi : 11/07/2010 22:36

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Ertan hocam, onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine 🙂

Bunları da böyle kabulleniyoruz artık ne yapalım, vardır bi bildikleri herhalde herkesin kendi alt yapısı kendi kodlama sistemi farklı, ben o kadar teknik bakamıyorum.. Ben açayımda pagefile ımı.. ister core una düşsün ister kucağına 🙂

Gönderildi : 11/07/2010 22:45

(@ertanerbek)
Famed Member

Doğru söylüyorsun vallahi hocam,

O zaman page file kullanımını yazalım bari :).

1.

Tavsiye edilen değer aralığı fiziksel ram miktarının 1,5 katı ike 1,5 katının iki katı aralığıdır.

2.

Defrag sorunlarında bu kapasitenin sorun oluşturmaması için min ve max değerlerini aynı tutmak disk üzerinde ayrılmış bir alan gibi çaışmasını sağlar.

3.

Fiziksel diskinizi iki sanal kısma bölüp fiziksel belleğinizi ikinci bir sanal alana yazmak performansı arttırmaz düşürüz, sadece size defrag sorunu çıkartmaz. Düşürmesinin nedeni ayrımış olan kısma ulaşım için diskin daha falza döngü yapmsı gerekmesi ve bu döngü sırasında diğer birimede yazılması gereken dosyaların beklemesinden dolayı disk tampon belleğinin dolması gibi durumlar.

4.

Sunucularda dosyanın ikinci bir fiziksel diskte kullanılmasında yarar vardır. Bu kısımda çok fazla yazma işlemi yok ise defrag sorunuda yoktur. Burda daha önce denemek ve çok fazla bir prformans etkisi görmemek ile beraber NTFS olarak formatlanmış bir USB Dongle ve USB2 üzerinden bağlayarak sanal belleği bu kısımda tutabilirsiniz.

5.

Sırf Mesut Hocamın bahsettiği sorunlar nedeni ile sanal bellek tutacak ve fiziksel ram miktarınızın sisteme yeterli olduğunu düşünüyorsanız, sanal belleğin boyutunu abartmamakta fayda var.

6.

Sanal Bellek dosyasının boyunu fazlalaştırmanın size disk kaybı dışında bir getiri olmaz, ram kullanımı en yoğun yük altında %80 %90 ları bulmayan bir sstemsanal belleği zaten kullanmıyor demektir.

Gönderildi : 11/07/2010 22:56

Sayfa 2 / 3
Paylaş: