Forum

Blade serverlar tam...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Blade serverlar tam olarak nedir?

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
5,937 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Bu server tipinin avantajları nedir?

Gönderildi : 15/06/2010 02:00

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba,

http://h41131.www4.hp.com/tr/tr/press/HP_Blade_Sunucular_ile_Yeni_Nesil_zmler.html

Bir keresinde Hakan hocanında katıldığı bir microsoft seminerinde bulundum Hp geldi blade ürünlerini tanıttı.

Ürünü bir kutu yani şasi ve üzerine şasinin büyüklüğü kadar storage entegre edilen bir kasa olarak düşünün.Bunların hepsi yüksek kapasiteli disk ,işlemci ve ramlerden oluşuyor.Fiber ile bunlara farklı bir tower server üzerinden erişilip büyük bir storage alanı sağlanıyor.Büyük çoğunluk sanallaştırma projelerinde tercih ediyor.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/06/2010 02:06

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Yani Rızacığım bunlar normal server mi yoksa sadece storage mi? Verdiğin linkte teknik bir bilgi yok sdece başarılarından bahsediyorlar.

Gönderildi : 15/06/2010 02:12

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Merhaba,Yapı aşağıdaki gibi Teoman.Normal bir tower kasa ile fiber üzerinden blade sisteme bağlanılıp yönetiliyor.Dediğim gibi genelde büyük veri işleme havuzu olan yapılarda ve sanallaştırmada tercih ediliyor.Değerli hocalarımız kullanmıştır onların bilgileri etkili olacaktır ama genel bildiklerimi aktardım sana.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/06/2010 02:47

(@turkerata)
Gönderiler: 178
Estimable Member

selam,

bir şase içinde, sunucu, storage, switch gibi tüm network ekipmanlarının toplanabildiği,

sanallaştırma, konsolidasyon ve otomasyona verdiğimiz örneklemelerde kullandığımız bir sistem bütünüdür.

blade sunucu: diğer tüm sunucularda kullanılan işlemci-ram-disk türlerinin aynılarını farklı kasa şeklinde toplandığı sunucu tipidir. güç kaynağı yoktur, enerjisini şaseden alır, herhangi bir bildğimiz ethernet ya da fiber çıkışı yoktur şase bu çıkış bağlı olan ekipmanlarla yapar. bu ekipmanların toplantığı yapıya verilen isim blade enclosure(şase)

daha da ayrıntılı bilgi için biraz bekleyin makale hazırlığı içerisindeyim, çok yakında...

iyi çalışmalar

Gönderildi : 15/06/2010 03:02

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Cok tesekkurler Riza ve Turker, simdi anladim aradaki farki:))

Gönderildi : 15/06/2010 06:16

Paylaş: