Forum

64 bit işlemcili si...

Bildirimler
Hepsini Temizle

64 bit işlemcili sistem için öneriniz?

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
394 Görüntüleme
(@EFELER)
Gönderiler: 53
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şu an elimdeki pc ile bir çok yazılımı kullanamıyorum.Windowsun işletim sistemlerini kullanıyorum.Microsoftun 32 bit sistemlerde max ram desteği 4 gb.Ben 64 bit işlemci alarak yüksek ram kapasitesi ve hıza erişmek istiyorum.

Şimdi şu soruları sormak istiyorum.Kısaca yanıtlamanızı rica edeceğim.

1-Ekonomik olara 64bit bir işlemci ve bunla stabil çalışacak bir anakart önerebilir misiniz?

2-32bit bir işlemcide virtulazision desteği var ise bunu biostan aktif edip 64 bit yazılım işletim sistemi ve yazılım kurabiliyoruz.64 bit bir işlemcili sisteme 32 bit işletim sistemi kurabilir miyim?

3-Windows xp+vista+7+ofis 2007+ofis 2010+server 2008 r2 ve diğer yazılmlarda 64 desteği olan sürümler var.Msn,arcobat,winrar bu tarz yazılımlar 64 bit versiyonda çalıştırabilirmiyim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 23/12/2009 20:05

(@UnalKARAKUS)
Gönderiler: 5
Active Member

Merhaba,

Günümüzde piyasada bulabileceğin multicore işlemcilerin çoğu 64 mimarisini desteklemekte. Bazı alışveriş sitelerinde pc toplama sistemeleri mevcut oralarda kendi bilgisayarını istediğin gibi toplayıp sipariş verebilirsin. Ekonomik işlemci tavsiyesi olarak sana AMD X2 serisini önerebilirim,Sisteme eklemek istediğin ram miktarına göre de anakartını seçebilirsin. Benim tavsiyem anakartlarda Gigabyte ya da Asus. Tabi seçim sana kalmış. Her iki firmanın da uygun fiyatlı modelleri bulunmakta.  

64 bit bir sistem 32 bit uygulamaları çalıştırabilecek özelliklere sahiptir. Şu an bulunduğumuz süreç 32 bit mimariden 64bit mimariye geçiş süreci olduğu için 32 bit sistemlerin desteği kolay kolay ortadan kalkmayacaktır diye düşünüyorum. Kısaca Şu an 64bit destekli sistemlere 32 bit işletim sistemi kurabilirsin.

Bende şu an 64bit işletim sistemi kullanmaktayım,ve %90nın üzerinde 32 bit uygulama uyumlulugu var diyebilirim. geri kalan küçük payı da o programların 64 bit versiyonları kurarak ortadan kaldırabilirsin.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 24/12/2009 02:37

(@EFELER)
Gönderiler: 53
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Anlattıklarınıza göre 

1- 64 bit işlemcili bir pc toplasam 32 bit windows işletim sistemi kurabilir ve 32 bit programları kullanabilirim.

2- 64 bit işletim veya server işletim sistemi kursam msn,firefox,acrobat gibi temel 32 bit programları kullanabilirim.

Bu konularda sorun yok ise pc almayı düşünüyorum.

Teşekkürler.

Gönderildi : 25/12/2009 12:16

(@UnalKARAKUS)
Gönderiler: 5
Active Member

Merhabalar,

Evet yazdıkların kesinlikle doğru, alacağın pc şimdiden hayırlı olsun 🙂 

Gönderildi : 26/12/2009 04:15

(@FatihSarikaya)
Gönderiler: 38
Eminent Member

64 bit destekli virus sayısıda az 😛

Gönderildi : 31/12/2009 22:36

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu güzel bir bilgi ama genelde registeri etleyeyici trojanlar başarı sahibi:))Linux için virus yaygın olmamasından az hatta yok gibi ama ben Bill amca ve microsoftu seviyorum.:)

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 01/01/2010 00:22

Paylaş: