Forum

Vpn türleri hakkınd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Vpn türleri hakkında bilgi

9 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
2,226 Görüntüleme
(@mehmet-ali)
Gönderiler: 337
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

konuyu burada açıyorum ama nerede açacağımı bilmediğimden yardımcı olursanız sevinirim.

vpn çeşitlerinin arasındaki farkları ve türlerinin farkını açıklayabilirmisniz

s2s ile p2p arasındaki fark nedir

evpn nedir merak ettiklerinm. 

Gönderildi : 08/07/2022 00:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, google da basit bir arama ile bunu öğrenebilirsiniz aslında? 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/07/2022 00:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sakın yanlış anlamayın soru garip geldi, yani google a bunu yazsanız zaten pek çok kaynak çıkıyor, farklı bir şey mi gerekli acaba?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/07/2022 00:19

(@mehmet-ali)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner hakan hocam google dediğiniz gibi çok bilgi var ama aslında sormak istediğim s2s ve p2p ikiside aynı gibi açıklamalar var farkı anlayamadım siz kusura bakmayın çok basit bir konu belki

Gönderildi : 08/07/2022 00:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

S2S yani site-to-site iki ofis bağlantı modelidir. Buna uygun cihazlar iki ofise konulur ve son kullanıcı bilgisayarları vpn den bağımsız diğer ofise erişebilirler.

P2P ise point-to-point yani son kullanıcıların arasındaki doğrudan bağlantıdır. Bu pek yok artık, point-to-site yani p2s var.

Örnek şirketin iki ofisi var, bu iki ofis arasında s2s vpn yaparsın, home ofis çalışanlar ise ofislere p2s vpn yaparlar.

özetle tek bir makine vpn yapacak ise p2s veya p2p vpn kullanılır. Ama çok makine var ve bu makinelerin tek tek vpn yapmasını istemiyorsan o makinelerin topluca bulundukları ortamdaki network aktif cihazına vpn yaptırdığın modelde s2s denir.

Gönderildi : 12/07/2022 15:54

(@mehmet-ali)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Açıklama için teşekkür ederim. Aslında bu işlemlerin hepsini yapıyırum ama terimleri tam anlamak için sordum. Tam olarak anlamak için soruyorum.  
iki cihaz arasında kurulan vpn s2s ör. 2 Fortigate arasında ipsec bağlantı yaptığımızda buna s2s deniyor dimi. 
2.örnek bir kullanıcının forti client gibi program kullanarak yaptığına ssl vpn deniyor doğrumu. 

3. örnek mpls bağlantı için s2s yada p2p bağlantı denirmi. Kısacası iss sağladığı noktadan noktaya bağlantı bir çeşit s2s bağlantımıdır. Aslında cvp aradağım bu konulardı vesselam. 

Bu ileti 2 yıl önce Mehmet-ALI tarafından düzenlendi

Gönderildi : 13/07/2022 00:26

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Merhaba;

Gönderen: @mehmet-ali

iki cihaz arasında kurulan vpn s2s ör. 2 Fortigate arasında ipsec bağlantı yaptığımızda buna s2s deniyor dimi. 

Evet

2.örnek bir kullanıcının forti client gibi program kullanarak yaptığına ssl vpn deniyor doğrumu.

Tam olarak değil, birden fazla tipte vpn yapabilirsiniz SSL VPN tipi bunlardan sadece bir tanesi, IPSEC de kullanabilirsiniz. Ancak günün sonunda point-to-site yani p2s yapmış olursunuz.

3. örnek mpls bağlantı için s2s yada p2p bağlantı denirmi. Kısacası iss sağladığı noktadan noktaya bağlantı bir çeşit s2s bağlantımıdır. Aslında cvp aradağım bu konulardı vesselam. 

Bu konu biraz farklı. Detaylar için https://sozluk.cozumpark.com/MPLS

Kolay gelsin.

Gönderildi : 17/07/2022 12:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Point to Point L2 çalışır, trace attığında arada bir cihaz göremezsin, aynı vlanda iki cihaz farklı lokasyonlarda çalışır.

MPLS kapalı devre, lokal network, L2 veya L3 route edilerek olur. Yani MPLS için S2S denmez. 

Forti client örneği ise evet bu bir SSL VPN oluyor sonuçta. 

Gönderildi : 17/07/2022 15:20

(@mehmet-ali)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Herkeze açıklamaları için teşekkür ederim şu an artık mantığını daha iyi kavradım saygılar

Gönderildi : 18/07/2022 01:01

Paylaş: