Forum

Cisco RV042 Router ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cisco RV042 Router Firewall Hakkında

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
491 Görüntüleme
(@enescimen)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. Elimde Cisco RV042 cihaz var. Cihazın firewall özelliği ile facebook youtube gibi siteleri engellemek istiyorum ancak rule koyarken gelişmiş firewallarda olduğu gibi direk domain name vb. yazamıyoruz. Sadece port aralığı ve ip aralığı girebiliyoruz. Haliyle facebook gibi bir siteyi de ip girerek engelleyemedim. İnternetten 10 a yakın facebook ip si bulup engelledim ama nafile.

Sizce engellemenin bir yolu var mıdır? Yardımlarınızı bekliyorum.

Arayüzden ekran görüntüleri:

firewall rule kısmı

Service kısmındaki port seçenekleri

Gönderildi : 01/07/2016 13:16

(@enescimen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

31.13.93.3 - 31.13.93.36 - 69.171.230.68 ip lerini kullanarak facebooku engelleyebildim ancak bilgisayarda dns adresinin farklı olması firewallı geçmeye yetiyor şimdi ne yapabilirim?

Gönderildi : 01/07/2016 13:42

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

public adresler ile kullanıcıların erişimlerini filtrelemeye çalışmak, günümüz şartlarında zor olacaktır.

belirttiğiniz modelin firewall tarafında seçenekler dar.

mutlaka ip adresleri lazım diyorsanız, linkte bulunan network gruplarının tamamını kullanmanız gerekir.

http://bgp.he.net/AS32934#_prefixes

tavsiyem, daha rahat yönetebileceğiniz, farklı bir ürün ile çözüm üretmeniz.

pfsense, coslat, draytek, kerio, cyberoam, forti gibi.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/07/2016 14:08

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

cihazınız L3 çalışıyor bu nedenle diğer katmanlardaki kuralları uygulamanız mümkün değil.

L3 seviyesinde yapmak istiyorsanız bu iş biraz zor, facebook ve youtube gibi adresler farklı dns servisleri üzerinden farklı ip adresleri ile hizmet vermektedir.

ayrıca siz belli bir ip adresini engelleseniz dahi içeriden proxy kullanarak yine erişim sağlayacaklardır bu nedenle firewall yapılandırmanız da yarar var bütçe sıkıntınız varsa free ürünler deneyebilirsiniz, pfsense, untangle gibi

Gönderildi : 11/07/2016 15:26

(@enescimen)
Trusted Member
Konu başlatıcı

biraz geç oldu ama cevaplar için teşekkür ederim

Gönderildi : 19/07/2016 22:32

Paylaş: