Forum

Cisco 878 ve TurkTe...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cisco 878 ve TurkTelekom

12 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
650 Görüntüleme
(@MuratFethiGumus)
Gönderiler: 68
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Destek verdiğim bir kurumda g.shdsl internet kullanıyoruz , son zamanlarda sık sık kesinti yaşamaya başladık. Telekom görevlileri routerı değiştirmemizi istediler yaptık, kabloları değiştirmemizi istediler yaptık ama hala sorunumuz devam ediyor. Dün yine gelip test etmişler sinyal normal değerlerde çıkmış. Bize Zyxel modemle denememizi tavsiye ettiler bu seferde. Bana bu istekleri hiç mantıklı gelmedi, sizce ne yapmalıyım?

Gönderildi : 25/06/2010 14:15

(@FatihCAGLAYAN)
Gönderiler: 13
Eminent Member

Merhabalar

Bu kesinti sırasında link lambanız sönüyormu.  Sönüyor İse Hatta problem olma ihtimali yüksek veya da bulunduğunuz binada veya yerde yüksek hızlı bir müşteri sizi etkiliyor olabilir. bunun sebebide yine hat ile alakılıdır.  Noise Margin değerlerini incelemek lazım.

Bu Kopmalar Sırasında Link Lambanız Sönmüyor ise yüksek ihtimal telekom linklerinde saturasyon olabilir. aynı bölgedeki müşterilerdende bu tür kopma ve yavaşlık problemi geliyor mu ?

Gönderildi : 25/06/2010 18:34

(@MuratFethiGumus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet Fatih bey link tamamen gidiyor 10 sn kadar. Çevremizde kullanım ne derece bir bilgim yok malesef. Benim asıl merak ettiğim mesele şu Cisco 878 routerda problem yaşatırken Zyxel de sorun yaşamama ihtimalimiz var mı? Ben bunu anlayamadım.

Gönderildi : 25/06/2010 19:20

(@FatihCAGLAYAN)
Gönderiler: 13
Eminent Member

Bence Yoktur.  Telekomun Farklı Marka Dslamları Mevcut Bunla İlgili Bir Uyuşmazlık mı  Var Acaba Diyecem Ama Olmaması Lazım. Ama Karşılaştığım Sorun Bina İçerisindeki Kablo Standartları Uygun Değilse ve Yüksek Hızlı Müşteri Perleri Bir Birine Yakın Olduğu Zaman Hattın Düşmesine Sebebiyet Vermesidir. Çözüm Olarakta Bina Ankastresinden Routera Kadar CAT-5 Kablo Çekiyorduk .

Gönderildi : 25/06/2010 20:07

(@MuratFethiGumus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bina ankastresinden cat-5 dahil farklı standartlarda kablolar çekilerek denendi Fatih bey. Uyuşmazlık konusuna gelince 2 sene sorunsuz çalıştı bu router bulunduğu yerde , son bir kaç aydır bu sorunu yaşatıyor bize. Ayrıca kullandığım farklı lokasyonlarda da aynı router mevcut ve böyle bir sorun yaşamadık. Teşekkür ederim ilginize, sanırım TurkTelekom tarafında sorun.

Gönderildi : 25/06/2010 20:59

(@barisinceisci)
Gönderiler: 110
Estimable Member

İçerde DNS sunucunuz var ise kesinlikle "ZYXEL" almayin.

Gönderildi : 08/07/2010 20:17

(@sarp.agim)
Gönderiler: 109
Estimable Member

Şu an çalıştığım proje içerisinde sık sık bu sorunu yaşıyoruz. Diyarbakır entegrasyonunda ghdsl için telekomu aradığımızda bizi  ADSL servisine yönlendirdiler.

Özetle telekomdaki teknik arkadaşlar ne derse desin dinleme. Şirketinin gücünü kullan telekomda daha yetkili mercilerle hatta mümkünse genel müdürlükle görüş.

Bizim proje devlet projesi olduğu için bizzat proje yöneticileri devreye girip telekom genel müdürlükten desteği istemişler ve ancak sorun o zaman çözülebilmişti.

Kablo tak çıkar  router değiştir gibi hesaplara güvenme. Bir sistemci   her zaman  call center daki adamdan daha iyidir 🙂

Gönderildi : 09/07/2010 12:26

(@MuratFethiGumus)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Haklısınız, bizimde zaten başka seçeneğimiz kalmadı, zyxel modemi denedikten sonra bize dönün diyen teknik arkadaşlar telefonlarını açmaz oldu. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Gönderildi : 09/07/2010 13:12

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Neden?

İçerde DNS sunucunuz var ise kesinlikle "ZYXEL" almayin.

Gönderildi : 10/07/2010 02:09

(@kaankoc)
Gönderiler: 9
Active Member

Cisco 878 controller dsl 0 da SNR değeri kaçta;

mevcut hızınız kaçsa

controller dsl 0 altına 

line rate (hız)256-512-1024-2048

girerseniz düşmeler kesilir

büyük bi ihtimal ile mesafe ile ilgili sıkıntınız var.

Gönderildi : 14/07/2010 20:11

(@ozgurbt)
Gönderiler: 127
Estimable Member

Sarp arkadaşın ve kaankoç arkadaşın dediğine katılıyorum çünkü aynısı benim başıma geldi.Türktelekom devamlı işini sallama yapıyor cevp verme diyaloglarınıda hiç begenmiyorum.devamlı adslde  sorun vardır cihazınız arzalıdır.kablo arzalıdır yeniden çekin ve cihazı degiştirin derler ama yalan.Baskı yapıp devamlı arasan rahatsızı edersen problemin çözülür.ben bunu 3 defa yaşadım.3 ündede devamlı baskı yaparak çzödürüdüm.birde kaankoç arkadaşın dediği gibi olmuştu 2megabitten 1 megabite inditdiler hızı düzeldi.bir hafta falan bu şekilde kullandım sonra yine 2 şirket arası baglşantı gitti bu sfer 2 megabite tekrar çıkartıldı.sorun düzeldi.Ve sebebini sordugumda bütün ara baglantıların yenilendiğini bazı bölgelerde arızalar oldugunu ve bu yüzden kesilmeler oldugu kısadevre yüzünden sinyal zayıflamaların oldugunu söylediler.Türketelekoma baskı yapmazssan 1 hafta bile zor çözerler.

Gönderildi : 29/07/2010 18:43

(@VOLKANSARI)
Gönderiler: 18
Eminent Member

🙂

Gönderildi : 29/11/2012 02:51

Paylaş: