Forum

cisco router progra...

Bildirimler
Hepsini Temizle

cisco router programlama

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,539 Görüntüleme
(@hsynls)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Üniversite öğrencisiyim netvis ile router programlaması yapmaya çalışıyorum fakat aynı subnette olan hostlar birbirlerine ping atabiliyo farklı subnette olanlar atamıyo.yazdığım komutları yazıyım,bana nerde hata yaptığımı söylebilirmisiniz ?

öncelikle yaptıgımın bi resimini koyayım.

/

A sınıfı bir ip var orda onu kafamdan verdim.Subnet iplerini falan parçaladım,yani kuralına göre verdim.

yazdığım komutlar : örneğin DCE seçtiğim serial bağlantı için :

istanbul> en

istanbul # config t

istanbul (config ) # interface s0/1/1

istanbul (config-if) # no shutdown

istanbul (config-if) #ip address 12.0.0.01 255.0.0.0

istanbul (config-if) #  clock rate 148000

diğer bağlantılar içinde bu şekilde kodlarını yazdım.Fakat ne yaptıysam , nerde eksik bişey yaptıysam diğer subnete ping attıramadım

Gönderildi : 15/06/2010 07:11

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Merhabalar,

1- Öncelikle NetSim yada Net Visualizer her neyse o programla mı çalışmak zorundasınız? Eğer öğrenmek içinse Cisco Packet Tracer tavsiye ederim. Yok ders içinse o zaman karışamam.

2- Sadece yaptığınız hatayı görmek istiyorsanız. Routing Protokellerinden birini kullanmanız gerekecektir. Tabi bunu yaparken; Static Protokol nedir? Dinamik Protokoller nedir? Bunları öğrenip ona göre bir çıkar yol bulmanızda yarar var. Olay kısaca budur. Yani Routing yapmadığınızdan bu pingleme gerçekleşmiyor. Çünkü sizin İstanbul Lokasyonunuzdaki bir PC, diğer lokasyondaki cihazlar hakkında bilgisi yok. İşin bu teknik bilgisini verdikten sonra en basit çözme yöntemi Static Routing yapmaktır.

Router(config)#ip route [hedef adres][subnet mask][Next Hop] [distance] formülü budur. Saygılarımla.

Gönderildi : 15/06/2010 14:28

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selam,

Ortamdaki farklı ip subnetlerinin birbirleriyle görüşmesi için ne kullanıyorsun?Static Route,Dynamic Route?

Bazen bu tip problemler kullanılan emülator ve simülatorlerden kaynaklanabilir.

GNS'i tavsiye ederim.

Gönderildi : 15/06/2010 14:31

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Selam,

Ortamdaki farklı ip subnetlerinin birbirleriyle görüşmesi için ne kullanıyorsun?Static Route,Dynamic Route?

Bazen bu tip problemler kullanılan emülator ve simülatorlerden kaynaklanabilir.

GNS'i tavsiye ederim.

Serhad Hocam selamlar,

Arkadaşımız muhtemelen hiç bir routing protokolü kullanmadan haberleştirmeye çalışmış. Çünkü yazdığı komutlar arasında öyle bir komut yok. Muhtemelen hata oradan çıkacak. Bakalım kendisi nasıl bir feedback'le dönecek. Saygılar.

Gönderildi : 15/06/2010 14:45

(@hsynls)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler.

Ben aslında hem öğrenmek için hemde yarınki final yazılım için yapmaya çalışıyorum.Statik protokol yada dinamik protokol nedir bilmiyorum.Dolayısıyla hiç bir protokol kullanamadım.Yarınki yazılımın diğer konularına çalışıyorum ve bu yüzden statik ve dinamik protokol nedir araştıramıcam çünkü zaman pek yok.Bana kısaca ne olduğunu yazarsanız çok memnun olurum.

Birde ben şöyle bir komut kullanmıştım,bununda tam olarak ne olduğunu bilmiyorum sadece yönlendirme protokolü oldugunu biliyorum.Ama buda olmamıştı.Belkide bu kodda kullandığım ipnin network id olmaması gerekiyodu ben tahminen yazdım bu kodu.

istanbul(config)#router rip

istanbul(config-router)#network 195.56.47.0

ve son olarak 

Router(config)#ip route [hedef adres][subnet mask][Next Hop] [distance]

burda hedef adres,next hop,distance bölümlerine ne yazıcam.

Gönderildi : 15/06/2010 23:55

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Routing kısaca anlatılmaz ama bir şansımızı deniyelim. =))

Routing en basit ifadeyle başka bir Network'e gitmek için gereken yol bilgisinin Router’lar tarafından sağlanmasıdır. Routerlar kendilerine gelen paketlerde, hedef ip adresi olarak, nerede olduğunu ve nasıl gidileceğini bildikleri bir networkten adres bulunduğunda hedefe yönlendirme yaparlar. Eğer bilmediği bir yerden sorarsak paketi drop ederler.

Ben sabaha kadar anlatırım ama ne sizin ne de benim o kadar vaktim var. Siz yukarıdaki tanıma göre Ankara Networkünü bilmeden Ankara'ya nasıl gideceksiniz. Yolu bilmiyorsunuz. Bu yolu Router'lara anlatmak lazım değil mi? En basit yoldan Statik yönlendirme yaparsınız. Bu tip yönlendirmeler Router sayısı çok olmayan networkler'de uygulanır. Daha fazla router olan networklerde static yönlendirme kullanılmaz. Bu noktada Dynamic Routing Protocolleri girer ve bunlar da kendi aralarında ayrılır. Dynamic Routing en iyi yol seçimi dediğimiz bir sisteme göre çalışırlar (Best Path Determination) RIP, RIPv2, OSPF, IGRP, EIGRP gibi protokolleri vardır.

Siz en basitinden benim size verdiğim statik yönlendirmeyi yapın.

Hedef adres: Hangi networke gideceksiniz?

Subnet Mask: Subnet Mask'i girin.

Next Hop: Router hedef network'e giderken ilk kime uğrayacak. Sizin şekilden hatırladığım kadarı ile Ankara Router'ının dış bacağı olacak bu.

Distance: Static Routing her zaman 1'dir. Bunun bir tablosu vardır. IGRP: 100, RIP: 120, OSPF: 110 gibi. 0 mesela kendi bağlı olan interface'lerdir vb. Bu rakama göre en iyi yolu (Best Path Deter.) seçer.

Bu kadar ders iyi gelmiştir sanırım. =)) 

Gönderildi : 16/06/2010 00:16

(@hsynls)
Active Member
Konu başlatıcı

Routing kısaca anlatılmaz ama bir şansımızı deniyelim. =))

Routing en basit ifadeyle başka bir Network'e gitmek için gereken yol bilgisinin Router’lar tarafından sağlanmasıdır. Routerlar kendilerine gelen paketlerde, hedef ip adresi olarak, nerede olduğunu ve nasıl gidileceğini bildikleri bir networkten adres bulunduğunda hedefe yönlendirme yaparlar. Eğer bilmediği bir yerden sorarsak paketi drop ederler.

Ben sabaha kadar anlatırım ama ne sizin ne de benim o kadar vaktim var. Siz yukarıdaki tanıma göre Ankara Networkünü bilmeden Ankara'ya nasıl gideceksiniz. Yolu bilmiyorsunuz. Bu yolu Router'lara anlatmak lazım değil mi? En basit yoldan Statik yönlendirme yaparsınız. Bu tip yönlendirmeler Router sayısı çok olmayan networkler'de uygulanır. Daha fazla router olan networklerde static yönlendirme kullanılmaz. Bu noktada Dynamic Routing Protocolleri girer ve bunlar da kendi aralarında ayrılır. Dynamic Routing en iyi yol seçimi dediğimiz bir sisteme göre çalışırlar (Best Path Determination) RIP, RIPv2, OSPF, IGRP, EIGRP gibi protokolleri vardır.

Siz en basitinden benim size verdiğim statik yönlendirmeyi yapın.

Hedef adres: Hangi networke gideceksiniz?

Subnet Mask: Subnet Mask'i girin.

Next Hop: Router hedef network'e giderken ilk kime uğrayacak. Sizin şekilden hatırladığım kadarı ile Ankara Router'ının dış bacağı olacak bu.

Distance: Static Routing her zaman 1'dir. Bunun bir tablosu vardır. IGRP: 100, RIP: 120, OSPF: 110 gibi. 0 mesela kendi bağlı olan interface'lerdir vb. Bu rakama göre en iyi yolu (Best Path Deter.) seçer.

Bu kadar ders iyi gelmiştir sanırım. =)) 

Gerçekten çok teşekkürler hemen hemen anladım çünkü biyerlerden hatırlıyorum bu konuyu. Bir tek " Hedef adres: Hangi networke gideceksiniz? " burda gideceğim subnetin network id sinimi yazıcam ?

Gönderildi : 16/06/2010 00:25

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Eğer ki çizimden yanlış hatırlamıyorsam sizin İstanbul ve Ankara aynı network ID'lerine sahipti. Eğer öyleyse onları değiştirin. Aşağıdaki konfig size yardımcı olacaktır.

Siz gerekli değişiklikleri kendi tarafınız için yaparsınız.

İstanbul İç Network: 192.168.1.0 Subnet: 255.255.255.0

İst_Router: İç Bacak: IP : 192.168.1.1 Subnet: 255.255.255.0

Dış bacak: IP : 172.168.85.1 Subnet: 255.255.255.0

Ankara İç Network: 192.168.2.0 Subnet: 255.255.255.0

Ank_Router: İç Bacak: IP : 192.168.2.1 Subnet: 255.255.255.0

Dış bacak: IP : 172.168.85.2 Subnet: 255.255.255.0

İst_Router da girilecek komut ip route 192.168.2.0 255.255.255.0 172.168.85.2

Ank_Router da girilecek komut ip route 192.168.1.0 255.255.255.0 172.168.85.1

Siz kendi networklerinize göre düzeltin. Saygılar.

Gönderildi : 16/06/2010 00:30

(@hsynls)
Active Member
Konu başlatıcı

istanbul = Subnetmask =255.255.255.192

Network ID     = 195.56.47.0

Router IP      = 195 56.47.1

Dış bacak ip  =12.0.0.1   255.0.0.0

ankara = Subnetmask =255.255.255.192

Network
ID     = 195.56.47.64

Router IP      = 195 56.47.65

Dış bacak ip  =12.0.0.2   255.0.0.0

bu bilgiler doğrultusunda ip route komutum :

istanbul (config) # ip route  195.56.47.64  255.255.255.192  12.0.0.2

ankara ( config ) # ip route 195.56.47.0    255.255.255.192   12.0.0.1

böyle yaptım fakat yinede ping atamadım.Sizinde başınızı ağrıttım kusuruma bakmayın.Benim için çok önemli olduğu için soruyorum.

Gönderildi : 16/06/2010 00:56

(@hsynls)
Active Member
Konu başlatıcı

aslında olmuş çok teşekkürler yardımlarınız için.programı bikere açıp kapattım düzeldi 🙂

Gönderildi : 16/06/2010 01:09

(@erdemcilingiroglu)
Noble Member

Rica ederim. Çözüldüğüne sevindim.

Gönderildi : 16/06/2010 02:49

Paylaş: