Forum

İnternette yavaşlam...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternette yavaşlama - Cisco 877-K9

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
543 Görüntüleme
(@ErkanCiLiNGiR)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Cisco 877-K9 adsl routerımız var. Adsl hattı 8 mb. başka bir modem bağladığımda hız testinde 7 mb. e kadar görünüyor ama 877 yi takınca 3-4 arasında kalıyor ve gün içinde internet hızı gittikçe düşmeye başlıyor. Sitelerin açılması bile çok zaman almaya başlıyor.

Forumları falan araştırdım. http application filter dan olabileceği yazıyor. http filtreleri kaldırıp denedim ama sonuç yine aynı.

Böyle bir sorunla karşılaşan var mdıır acaba?

Gönderildi : 17/12/2009 11:39

(@ilyasYILDIZ)
Gönderiler: 441
Honorable Member

int. vlan 1 altına ip tcp adjust mss 800 değerini gir. DSLAM tarafında mtu problemi olabilir.

Gönderildi : 17/12/2009 11:52

(@ErkanCiLiNGiR)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba İlyas Yıldız,

Senin mesajından sonra mtu ve mss değerlerini biraz araştırdım. cihazdaki yavaşlamanın sebebi sanırım fragmented paketler. Yani internetten gelen paketler veya içeriden dışarı çıkan paketler bölündüğü için işlem zamanı uzuyor ve yavaşlama oluyor. Bu durumda iç ve dış interface yani dialer0 ve vlan1, ikisininde mtu ve mss değerlerini aynı yapınca daha rahat geçmez mi paketler?

vlan1 in mss si 1412, dialer0 ın mss si 1405 yapılınca şuan normal gibi görünüyor.

Bilgi için teşekkürler...

Gönderildi : 17/12/2009 21:46

(@ilyasYILDIZ)
Gönderiler: 441
Honorable Member

Merhaba,

int vlan 1 altına ip tcp DJUST MSS olarak  800 , di ol altınaa da mtu 1452 girebilirisin

Gönderildi : 18/12/2009 12:10

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba,

Cisco Router tarafında kullanacağınız MTU değer atamalarını şöyle yapabilirsiniz.

lab-r1> ena
lab-r1# config t
lab-r1(config)# interface dialer 1
lab-r1(config-if)# ip mtu 1492
lab-r1(config-if)# exit

Buradaki değer olarak verecek olanlar için teknik bir açıklama yapalım.Normalde ISP firmaları Ethernet Frame içerisine PPP  yerleştirip gönderir.Bunun için kullandığınız dialer interface için bu frame için gerekli boş alanlara reservasyon yapmanız gerekir.Bu işlem genellikle PPP Overhead olarak bilinir.Tipik olarak DSL bağlantı için PPP Overhead taraında 8 Bytes yeterli olacaktır.Normal ethernet frame leri ise 1500 Bytes olarak gelecektir.Burada gerekli PPP değerini hesaplamak için ethernet frame değerinden PPP Overhead değerini çıkarınca ortaya 1492 değeri çıkacaktır.Bu değer MTU olarak bilinen değerdir.

lab-r1# config t
lab-r1(config)# interface vlan1
lab-r1(config-if)# ip tcp adjust-mss 1412

Yukarıdaki komutta LAN İnterface için gerekli olan (en iyi performans için ) MSS değer atamasıdır.

Saygılarımla,

Gönderildi : 18/12/2009 12:46

(@ErkanCiLiNGiR)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Selahattin bey,

Detaylı açıklama için teşekkür ederim. Benim bu ccna eğitimine gitmem lazım sanırım.

Şimdi, dialer1 için mtu, vlan1 için ise mss mi önemlidir? Ben dialer0 için mss yi 1405, vlan1 için mss yi 1405 ayarlamıştım. internet hızı pek iyi sayılmaz. modemde daha hızlı çalışıyordu. Senin yazdığın açıklamaya göre dialer için mss yi silip mtu 1492, vlan için de mss 1412 yapmam gerekir değil mi?

Gönderildi : 18/12/2009 13:16

(@selahattinsadoglu)
Prominent Member

Evet .Aynen dediğiniz gibi.

Saygılar,

Gönderildi : 18/12/2009 13:38

(@ErkanCiLiNGiR)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. download hızı 6,8 mbit. görünüyor. Bu da normal sayılır. Teoride 8 mbit. olması lazım ama pratikte hiç öyle olmuyor. bu da sanırım telekom un altyapısından kaynaklanıyor.

Saygılar, selamlar...

Gönderildi : 21/12/2009 11:00

(@selahattinsadoglu)
Prominent Member

[:D]

Gönderildi : 21/12/2009 11:19

Paylaş: