Forum

1 gb baglantı hızı

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 1 gb baglantı hızı

5 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
1,665 Görüntüleme
(@teoman)
Gönderiler: 239
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

iki tane cisco 2960s serisi switch var.
A switchine fiber patch kablo geliyor ve bu sw  pc ler 1gb ile bağlı. A switchinden B Switchine CAT 6 kablo geliyor ve B Switchine bağlı pc ler 100 mbit baglantı hızına sahip oluyorlar.

iki switch de interface GigabitEthernet var.

portları auto özelliğinde 
10/100/1000 değerlerini gösterecek konfg. yapmadım.

PC lerin ethernet kartları 1gb destekliyor. Hatta A sw pc yi b sw takıpta deneme yaptım

Sorum şu; B switchine bağlı pc ler neden 100mbit olarak gözüküyor? Nasil 1gb yapabilirim.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 06/01/2022 16:56

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Ben uzmanı değilim ama test ölçüm yapabilirsiniz.
https://community.cisco.com/t5/networking-blogs/switch-how-to-test-a-cable-status/ba-p/3107543

belki de metrajlar fazla olduğundan olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/01/2022 19:37
Teoman and Teoman reacted

(@teoman)
Gönderiler: 239
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz tşk. en azından farklı bir şey öğrenip fikir sahibi oldum

Gönderildi : 06/01/2022 21:36

(@erdemavci)
Gönderiler: 41
Trusted Member

Gönderen: @teoman

Merhaba,

iki tane cisco 2960s serisi switch var.
A switchine fiber patch kablo geliyor ve bu sw  pc ler 1gb ile bağlı. A switchinden B Switchine CAT 6 kablo geliyor ve B Switchine bağlı pc ler 100 mbit baglantı hızına sahip oluyorlar.

iki switch de interface GigabitEthernet var.

portları auto özelliğinde 
10/100/1000 değerlerini gösterecek konfg. yapmadım.

PC lerin ethernet kartları 1gb destekliyor. Hatta A sw pc yi b sw takıpta deneme yaptım

Sorum şu; B switchine bağlı pc ler neden 100mbit olarak gözüküyor? Nasil 1gb yapabilirim.

iyi çalışmalar.

Merhaba,

2 sw de model, fw versiyonu ve configler aynı mı?

Her iki sw içinde deneme yaptığınız portlardaki configleri paylaşırsanız daha net yorum yapılabilir.

Ya da 2. sw üzerinde pc nin bağlı olduğu Gigabit port üzerinde speed ve duplex değerlerini manuel verip deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 07/01/2022 08:44

(@tanerk)
Gönderiler: 78
Trusted Member

Gigabit bağlantı için altyapıdaki tüm pasif elemanların (patch paneller, soketler, jacklar, kablolar vs) muntazam bağlanması ve kaliteli olması gerekir. Gigabit bağlantıda fast ethernet'in aksine 4 çiftin (8 tel) tamamı kullanılır. Bağlantılardaki temassızlık, kopukluk, kalitesizlik, kablo mesafesi gibi etmenler hattı 100 Mbit'e hatta 10 Mbit'e bile düşürebilir. 

Tabii kablo olarak CAT6; en azından CAT5e kullanılması gerekir.

Gönderildi : 07/01/2022 10:06

Paylaş: