Forum

IBM X3650 M4 Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] IBM X3650 M4 Server Raid Kart problemi

14 Yazılar
4 Üyeler
4 Likes
2,529 Görüntüleme
(@oguztech)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

IBM X3650 M4 bir sunucumuz var. Mega Raid üzerinden Raid Kart Firmware güncellemesi yapmaya çalıştık sunucu restart sonrası siyah ekranda kalıyor ve şu yazı geliyor " raid adapter firmware failed validation adapter needs to be reflashed press any key to continued "
Xclarity ya da updatexpress gibi toollar ile usb boot media oluşturup usb den boot ederek firmware güncellemesi deniyorum fakat grafik arayüz gelmiyor ve siyah ekranda bir sürü failed veriyor. anladığım kadarıyla usb diskin içinde ki bazı dosyalara erişemiyor.
Bu sorunu nasıl çözebilirim ?
USB ye yazdığım iso dosyasını IMM üzerinden virtual disk olarak mount edip boot etmeyi denedim gene aynı hataları alıyorum. biosta boot ayarları uefi and legacy olarak ayarlıydı. lenovonun bir kaynağında usb ayarlarının sadece uefi olması gerektiği , legacy supoort olmadığı yazıyordu. bios ayarlarını uefi olarak güncelledim ama bir türlü çözemedik sorunu.

Not : Aynı sunucudan şubemizde vardı , şuan tüm sanal makineler bu sunucudan çalışıyor. Bu sunucuda ki bios ayarlarını , raid firmware dosyalarını vs bir şekilde bozuk olan sunucuya aktarabilir miyiz diye bir şey de geldi aklıma..

Değerli yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Gönderildi : 07/07/2022 17:11

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Merhaba,

Kart modeli nedir ? LSI chipset mi kullanıyor ?

Gönderildi : 08/07/2022 02:01

(@oguztech)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakankaplanoglu merhaba hocam , m5110e diye geçiyor. sff ler direk anakarta giriyor.

Gönderildi : 08/07/2022 18:06

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

Merhaba,

https://forums.servethehome.com/index.php?threads/is-there-a-way-to-restore-an-lsi-2208-after-firmware-update-failure.13237/

Bu adresteki çözümü inceler misiniz ? Burada veri kaybı riski olabilir. Sorumluluk tamamen sizde olduğunu unutmayın. 

Eğer uygularsanız geri dönüş yapmanızı bekliyorum.

Gönderildi : 09/07/2022 06:42

(@oguztech)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakankaplanoglu Merhaba hocam , 

Bayram dönüşü sonrası ilk işim bunu denemek olacak. İşlemler sonrası mutlaka dönüş yapacağım. İlginiz için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 10/07/2022 18:05

(@oguztech)
Active Member
Konu başlatıcı

Hocam tekrar selamlar ,

Gerekli adımları birebir uyguladım. Fakat şuan farklı hatalar alıyorum. Ekran görüntülerini de paylaştım aşağıda. 
Önce şu  " bad or missing raid controller memory module "  uyarısı geliyor sonra da " W.305800A : [W.305800A] DRIVER HEALTH PROTOCOL: Reports 'Failed' Status Controller. "

Birde forumda en altta şöyle bir yazı vardı dikkatimi çekti.

P.S: The ISO file has some other utilities such as LSIUTIL, MEGAOEM, MEGASCU, MEGAREC, SAS2FLSH (This wouldn't work with 2208 based chips, you'd need to use the SAS2FLASH.EFI instead on an EFI shell) Burada ne demek istemiş tam anlamadım. desteklemediği ile ilgili bir şey mi acaba ?

Screenshot 4
Screenshot 5

Gönderildi : 18/07/2022 12:05

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Bu tip durumlarda doğru sürümü bulmanız gerekir. 5110e'nin embedded dahili controller olduğu görülüyor bu tip durumlarda sürümler daha da önemli.
https://support.lenovo.com/tr/en/solutions/ht501495-serveraid-m5100-series-tmm-failed-to-update-lenovo-and-ibm-systems
bu şekilde çözebilirsiniz en altta dikkat edin sürümlere dikkat çekiyor yani öncelikle sizin sürümünüzü bulmanız gerekiyor. Bu çözüm için bir OS'a ihtiyacınız var.

https://shuttletitan.com/miscellaneous/how-to-upgrade-an-ibm-lsi-based-raid-controller-firmware-in-a-non-ibm-systems/

bu da çözüm için genel mantığı içeren bir yöntem yine diğer portlar üzerinden çalışacak bir OS'a ihtiyacınız var.

Benim IBM konusunda deneyimim yok isterseniz en net çözüm olarak teknik servisle konuşun kayıt oluşturun sunucuyu götürdüğünüzde hızlıca çözeceklerdir servislerin elinde sürüm ağacı ve medya ortamları hazır durumdadır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/07/2022 12:33

(@oguztech)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Merhaba , cevabınız için teşekkür ederim. Aslında yaşanan sorun bu şekilde oldu. MegaRaid içerisinden firmware güncellemesi yaptıktan sonra bu sorun oldu. Tabi belki doğru sürüm indirip yüklememiş de olabilirim ama ibm support kısmında sunucu seri no su yazınca M5110e olan controller sürücüsünü indirdim ve megaraid üzerinden yükledim. Şuan güncel durum Cd room u söktüm ve sata çevirici ile bir ssd takıp windows kurulumu yaptım makineye. Windows üzerinden işlemlere devam ediyorum. Gelişmeleri yazacağım.

Gönderildi : 18/07/2022 16:13

(@oguztech)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakankaplanoglu Hakan hocam merhaba , var mı acaba başka önereceğiniz bir çözüm 🙂 

Gönderildi : 26/07/2022 11:33

(@hakankaplanoglu)
Honorable Member

Merhaba,

Almış olduğunuz hatalara istinaden fiziksel donanım değişikliği gerekliliği olabileceğini yazıyor IBM dökümanları. Bu gibi sorunlarda üretici desteği oldukça önemli malesef. Eğer çözüm bulamazsanız, yeni bir raid kart alıp kullanabilirsiniz. Çok geçmiş olsun.

Gönderildi : 27/07/2022 00:01

(@oguztech)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakankaplanoglu Teşekkür ederim hocam biz IBM ile tekrar bir görüşelim.

Gönderildi : 27/07/2022 10:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, sonucu buradan da paylaşır mısınız lütfen?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/07/2022 14:19

(@oguztech)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Selamlar Hakan hocam , IBM Türkiye ile görüştük ve sunucu garanti dışı olduğu için partner firmaya yönlendirdiler. gönderdik sunucuyu ve anakart arızası yazmışlar. Anakart değişimi yapılacak. Beklemedeyiz şuan.

Gönderildi : 30/07/2022 12:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için çok teşekkürler. Geçmiş olsun.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/07/2022 19:02

Paylaş: