Forum

Ibm server yapilanm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Ibm server yapilanma sorunu

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
846 Görüntüleme
(@halilkaya)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba üstatlar elimde avaya ibm system x3550 m2 sunucusu var bu serverin  imm ile browserdan ulastum ama key sorunu  ortağa çıktı  bu yuzden  uzaktan  erisemedim  sonra normal kurmak  bir bootable  usb vmware esxi6.5 kurdum ve servera takip  yükledim server yükledi  reboot ettikten sonra makine  esxi  ile açılmıyor  makinenim  boot menusunde   storage  ayarı yok raid 1 yapacaktim  ayarlayamadım  bana bu konuda yardım edebilecek biri var mi

Gönderildi : 08/01/2020 20:31

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Makinenin boot menüsünde mutlaka disk vardır yada raid controller kartının marka modeli vardır. onu seçersen controller üzerinden tanımladığın disk yapısı ne ise onunla boot eder.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/01/2020 00:31

(@halilkaya)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@cahityolacan

sorunu  çözdüm sorun megaraid webbios configurationa girip oradan  ayarlanıyor ama oraya girince mouse çalışmadı  nedense ama klavyeyle idare ettim  içine vmware esxi kurup hallettim ama  sonra başka bir sorun ortaya  çıktı sunucu birden kendi kendini kapattı ön tarafındaki ledler turuncu  yandı arkadaki ledler  yeşil yanmaktadır monitöre görüntü gelmiyor bu sorun neden  kaynaklanmaktadır 

Bu ileti 4 yıl önce halil ibrahim kaya tarafından düzenlendi

Gönderildi : 09/01/2020 00:56

(@cahityolacan)
Super Admin

Merhaba sanırım senin IBM biraz eski ve esxi 6.5 çoğu eski sisteme desteği yok. Bu yüzden düzgün reboot alamadığı için kendini korumaya almış olabilir. Yada senden uzaktan bios ayarı yaparken farklı bir ayarıda değiştirmiş olabilirsin. IBM esxi 6.5 desteği için şu adresten https://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php kontrol edebilirsin. 

Cahit YOLAÇAN

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/01/2020 01:02

(@halilkaya)
Eminent Member
Konu başlatıcı

daha eski bir vmware esxi kursam sorun  çözülebilir mi birde raid configurasyon kısmından  fare neden çalışmamıştır

Gönderildi : 09/01/2020 01:14

(@cahityolacan)
Super Admin

deneyebilirsin ama tavsiye etmem çünkü güvenlik e güncelleme ile sorun yaşarsın ortamın sağlıklı olmayabilir.

Cahit YOLAÇAN

Gönderildi : 09/01/2020 09:47

(@halilkaya)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@cahityolacan

peki napabilirim boyle bir durumda  en mantıklı çözüm ne olabilir

Gönderildi : 09/01/2020 15:41

(@cahityolacan)
Super Admin

Yeni server al diyeceğim ama maliyetli olur ama en doğru çözüm uyumlu bir donanım olması.
Yine de örnek 6.0 u3 versiyonu ( HCL liste bakarak ) en son versiyonu download  edip  güvenlik güncellemelerini yaparak kullanabilirsin. Ama her zaman güncelleme olmadığı için sorun olma ihtimali olabilir. Eğer bir net' e açılan server yapısı kuracaksan. Daha büyük sorunlar ile karşılaşırsın. Kolay gelsin.  

Cahit YOLAÇAN

Gönderildi : 13/01/2020 21:18

(@halilkaya)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@cahityolacan

Ben bu serveri kendi kişisel lablarim  için yapıyorum  evde bunu kullanarak tecrübe kazanmış istediğimden   tecrübeli  bir yerde olsam  kesinlikle  son surumi opan sunucular alırım  ama küçük  işler için  gerek yok sunucu  kullanmayı öğreneyim içinde sanallaştırmalar yapabildiğim    bir donanım olsun yeter birde hdd yönetimini öğreneyim  yeter diyorum  internete  açılmayacak ama  ağ üzerinde işlemler  yapacağım  vm esxiden başka bir yöntem  buldum içine centos kurup  sanallaştırma yapmak istiyorum  vmware workstatuin  kurdum Ama ona  yeni sürümde olmadi daha eski bir durum  kurup  terminal server kurup kullanavagum

Bu ileti 4 yıl önce halil ibrahim kaya tarafından düzenlendi

Gönderildi : 14/01/2020 13:37

(@cahityolacan)
Super Admin

Home Lab içinse 6.0 test edebilirsin sorun olmaz tüm network vb işlemlerini yapabilirsin. ama internet çıkışı olmadığı sürece sorun yok. Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN

Gönderildi : 14/01/2020 21:14

Paylaş: