Forum

IBM AS/400

Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM AS/400

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
10.8 K Görüntüleme
Tolga Turpçu
(@tolgaturpcu)
Gönderiler: 241
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba şimdi yeni bir işe başlamak üzereyim.Çalışacağım şirkette AS/400 sistemi var.Bu konu da hiç bilgim yok.Eğer bu sistemden anlayan biri varsa bana yardımcı olabilirmi ?

Gönderildi : 23/03/2008 20:17

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Bence fazla dert etme AS/400 varsa kesin bir operatörü vardır ve kısa zamanda kurtulurlar diyorum ::))

Sende yeni geçilecek olan sistemde geliştirirsin kendini

Örnek SAP gibi....

Gönderildi : 23/03/2008 20:22

Tolga Turpçu
(@tolgaturpcu)
Gönderiler: 241
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yeni bir sisteme geçilecekmiş ama bu sizin dediğin SAP sistemi nedir.?

Birde UNIX döküman video veya herhangi bir kaynağı nereden bulabilirim.UNIX i öğrenmek istiyorum.

Gönderildi : 23/03/2008 20:27

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Merhabalar

IBM'in sitesinde zaten gerekli bilgileri bulabilirsin. Pek çok kurum hala AS 400 kullanıyor. Eski sistem olarak çiftli bir kablosu vardı ve bu kabloya yanlış hatırlamıyorsam 7 bilgisayar(aptal monitör şeklinde) bağlantı kurabiliyorlardı. Güncel olarak ethernet tabanlı  çalışıyor.

Alıntıdır.

AS/400 bilgisayar sisteminin en önemli özelliklerine değinmek gerekirse :

Esnek Bir Sistem :Bir AS/400 sistemine, modeline göre 1 ila 7.000 arasında is istasyonu 72 adet kadar LAN bağlantısı ile yüzlerce PC bağlanabilir. Disk kapasitesi 2 GB’tan 2 terrabyte'a kadar bellek kapasitesi ise 54 MB’tan 40.9 GB’a kadar değişebilir. Ölçeklenebilirlikte benzersiz bir sistemdir. Sistemin bu geniş yelpazesi ve yayılma alanı her yıl genellikle ortalama %30-50 oranında artırılır.

Kullanım Kolaylığı :Bir bilgisayar sisteminde genellikle sistemin karmaşıklığı (yani çok işlevli olması) ile kullanışlığı (yani kolay kullanılır olması) arasında bir seçim yapılmak zorunda kalınır.

Oysa AS/400’ün tasarımı, kurulması, işletimi ve kullanımı tüm gelişmiş yetenekleriyle karşılaştırıldığında son derece basittir. Bununla birlikte dileyen kullanıcıya çok üst düzey yetenekler, özellikler sunar.

Kısaca AS/400’ün öyle tasarlanmıştır ki bilgi işlemden fazla anlamayan yada bunun için fazla çaba sarf etmek istemeyen kullanıcı grubuna da hitap eder; tam anlamıyla profesyonel olup sistemin sınırlarını sonuna kadar ve ileri düzeyde kullanarak çok değişik çözümler üretmek isteyen kullanıcı grubuna da…

Çok İleri düzeyde Güvenlik :

AS/400 güvenlik açısından son derece gelişmiş ve bir çok olanakları olan bir sistemdir.

Bu kadar güvenli bir sistem olması AS/400’ün mimari yapısından kaynaklanmaktadır. AS/400’de güvenlik tamamen Mikrokok’un içerisinde olduğu için delilenebilmesi kesinlikle mümkün değildir. (AS/400 Amerika Savunma Bakanlığının kabul etmiş olduğu C2 güvenlik düzeyini desteklemektedir)

AS/400’de her şey bir nesne olduğundan, nesne bazında bir güvenlik vardır. Birer nesne olan kütüklere, kullanıcı tanımlarına, yazıcı ekran gibi aygıt tanımlarına, kütüphanelere, programlara erişim yetkisi istenilen şekilde verilebilir.

Ayrıca, su ana kadar AS/400’ün veri tabanına hiçbir virüs girdiği rapor edilmemiştir.

Paket Uygulamalar :

Başka hiçbir orta boy çok kullanıcılı bilgisayar sistemi AS/400’ün üzerinde çalışabilen ticari paket uygulamaların sayısal ve niteliksel başarısıyla yarışamaz.

Dünya üzerinde 8.000’den fazla çözüm ortağı veya bağımsız yazılım evi AS/400 için paket programlar üretmektedir. Paket programların sayısı 25.000’in üzerindedir.(Türkiye’de de 14 AS/400 çözüm ortağı ve 7 bağımsız yazılım evi faaliyetlerini sürdürmektedir)

64 bit için en fazla sayıda uygulama yazılımı, AS/400 platformu için mevcuttur ve en önemlisi, mevcut 48 bit programları 64 bit’e geçirilirken, programlarının tek bir satirini dahi değiştirmek gerekmemiş: “source” kodu mevcut uygulamalar, sorunsuz ve çok yumuşak bir şekilde 64 bit’e dönüştürülmüşlerdir. Bir çok rakibimiz, AS/400 eristiği bu noktaya halen gelememişlerdir.

Uygulama Programı Geliştirmede Kolaylık :

Programlama dillerinin, araçlarının, entegre veri tabanının ve işletim sistemi özelliklerinin ortak katkısı As/400’de program geliştirilmesinin ve bakımını son derece kolaylaştır.

Esnek bağlanırlık Özelliği :

AS/400 diğer bilgisayarlar ve elektronik aygıtlarla bağlantılı koşullarını düzenleyen standartların büyük çoğunluğuna uygundur. Hatta yaygın olarak kullanılan standartlarına uymayan bazı aygıtlarla dahi bağlantı sağlayabilmektedir.

http://www.yon.com.tr/tr_yon_newlook.asp

http://www.bb.com.tr/as400.asp?menu_id=28

http://www.tarsus.bel.tr/tr/directorates/bilgiIslemAS400.jsp

Gönderildi : 23/03/2008 20:28

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

SAP de AS/400 mantıgı gibi entegre bir çözümdür ve AS/400 den SAP terfi en popüleridir.....

Günümüzde en kaliteli şekilde bir şekilde firmadaki işlerin yürümesi için çeşitli modülleri vardır....

http://www.sap.com/turkey/index.epx

Gönderildi : 23/03/2008 20:30

(@FiratDONMEZ)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Ne olursa olsun ozledim su AS/400 u be hey gidi hey dugmeye basarsin yemegini yersin ustune cay sigara iki lafinda belini kirarsin sonra donersin ofise daha acilmamis ))) saka bi yana bunun uzerine kur/unut sistem tanimadim ...

Gönderildi : 22/07/2011 19:14

(@DoganYetiskin)
Gönderiler: 171
Reputable Member

bak bu konuda haklısın çalışırken birde uçak sesi çıkarır. o sesi bile özledim

Gönderildi : 16/08/2011 14:14

Paylaş: