Forum

ibm server enerji k...

Bildirimler
Hepsini Temizle

ibm server enerji kesintisi

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
512 Görüntüleme
(@bilalkayacan)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

İşyerinde upsden beslenen ıbm serverın enerjı kablosu oynadıgından anlık olarak enerjı kesıntısı oldu.4 adet Scsı harddısk uctu.içindekı bılgılere ulasılamıyor.

İbm serverlarla ugrasan arkadaslar bu gıbı durumla karsılastılarmı.3 yıllık garantı ıcınde harddıskler yenılenebılır ama ıcındekı bılgıler verı kurtarması yapılacak.

Normalde serverın ıkı adet enerjı beslemesı var.bır tanesı sısteme(anakarta v.b)dıger enerjı ıse dırek olarak harddısk'ı besledıgı dogrumudur?Normalde yedekli sekılde calısması gerekmıyormu.Kendi koruması yokmudur bu harddısklerin.

Enerjı kesıntısınden harddıskler ucarmı??????Harddisk(bilgiler) ucarsa bunun sorumlusu kim

Gönderildi : 01/11/2008 14:23

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

merhaba
raid configiniz uçmuştur.
ibm profosyonel destek veren bir firma ile iletişime geçiniz. www.intercomp.com.tr
müdahale etmeyiniz disk yerlerini değiştirmeyiniz.
bilgileriniz içindedir hala muhtemelen.raid configinizin backupı varsa sorun yok
müdahale ile düzelir

selamlar

Gönderildi : 01/11/2008 14:27

(@bilalkayacan)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

işin gerceği server benım personelim orada prizi kullanırken meydana gelmesi.Serverda 2 adet enerjı beslemesı neden vardır?

ben 3. tarafım burada.benım personelim server kabınınde prizi kullanırken muhtemelen eli kabloya carpıyor.enerjı soketınden bır tanesının baglantısı gevsek olmalıki burada hafıf bır dokunmada anlık enerjı kesiliyor.Normalde elle soketı cekmeye calısırsanız bıraz guc sarfetmenız gerekıyor.

dolayısıylaa serverdakı bılgılerın ucmasında suclanıyoruz?

Derdim nasıl kurtarmam gerektiği değil.Serverda olması gerekenleri sorgulamaya calısıyorum

Gönderildi : 01/11/2008 14:36

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

raid setup kısmına girdiğiniz vakit raid yapınız duruyormu ?

2 power var ve 1 i ile oynandı ise cihaz kapanmaz ama power bozuk ise bu mümkün

Gönderildi : 01/11/2008 14:48

(@OnurPULGAT)
Gönderiler: 136
Estimable Member

2. power opsiyonel larak geliyor.

Gönderildi : 27/12/2008 00:40

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Konu eskiymiş lakin ben yeni mesaj ile henüz farkettim.

Server ın arkasında çift beslemeler neden kullanılır?

Her iki beslemenin aynı prizde olmasının bir kazancı olmayabilir, yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi..

Bir çalışma esnasında çoklu priz üzerinde yaşanan bir elektriksel sorun veya kısa devre, o hat üzerindeki tüm aygıtların elektrik akımını etkiler, yani iki tane ayrı power supply a iki ayrı power kablosunun gidiyor olması burada bir anlam ifade etmez, bu bir kazanç değildir!

Dolayısıyla aynı hattan beslenen power supply lar pek çok yerde karşılaştığım bir durumdur ki, tamamiyle yanlış bir uygulamadır.

İkinci beslemenin ikinci bir ups hattından geliyor olması gerekir. Hatta ikinci ups in de ikinci bir panodan beslenmesi gerekir.

Bu durumda bir ups gitse bile diğeri ile çalışmaya devam edilebilir, bir hat üzerinde meydana gelen arıza tüm beslemeyi etkilememiş olur.

Kaza geliyorum demez, geldiğinde ise "burdayım" der..

En büyük güvenlik yerel ve fiziksel olandır. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 27/12/2008 01:17

Paylaş: