Forum

x series 206 m işle...

Bildirimler
Hepsini Temizle

x series 206 m işletim sistemi

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
427 Görüntüleme
(@BurakKarakus)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Eski serverlara işletim sistemi yüklemekten hep korkmuşumdur maalesef

Elimde 1 adet x 206 m server var..Sata disk takılı 1 adet. Bu disk hot swap olarak kullanılabiliyor. Diskin takıldığı kart SAS zannedersem. Çünkü data ve güç yuvası tek parça. Aynı anda 4 disk takılabiliyor. Flopy disk yok.

Ben server 2003 standart kurmaya çalışıyorum. Server guide kullanarak format attım ama işletim sistemi tam başlarken hep resetleniyordu.. İşletim sistemine aşağıdaki linkten Raid ve Sata sürücüleri ekledim.

http://www-947.ibm.com/support/entry/portal/sdd/hardware/systems/system_x/xseries_206m?key=5263368&osKey=null&brand=5000008

Yalnız acemiliğimden ötürü sistemi çok karmaşık geldi. Hangi driverı kullanacağımı bi türlü bulamadım. Deneme yanılma yolu ile defalarca denedim ama olmadı.

windows formatlar gibi IDE disk kullandığımda sorunsuz server 2003 yükledim ama sata diske bir türlü bişey yapamadım. Guide kullanmadan formatlamaya çalışıyorum. 3 ay önce yeni bi IBM server i formatladım. guide yoktu doğru versiyonu netten indirip server 2008 kurmuştum. 

Sizden ricam hangi sürücüleri kullanmam gerekli bunu bilmiyorum. Normal  kurulum yaparken bi flopy bulup sürücüleri oradan mı tanıtmalıyım f6 ile. Tüm fikirlere şiddetle ihtiyacım var

Şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 14/08/2012 16:51

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

eğer ide ile yükleme yaptıysanız "device manager" altında sata controller görebilirsiniz. bunun güncel driverını üretici sitesinden edinip nlite yazılımı ile cd içine gömmek yeterli.

ürün içerisinde yazdığınız linkten gördüğüm kadarıyla birkaç tane controller opsiyonu var. ama sata için

ServeRAID-8e SATA II simple-swap drivers v1.2.5576.0 for Microsoft Windows (32-bit) - Servers
17 Oct 2007

var yalnızca.dolayısıyla bunu cdye yazmak en kolayı olur.

server guide cdleri kolay kurulum için bu driverı içinde bulunduruyor ama.

2008 cdsi içerisinde sata driver gömülü varsa bundan dolayı sıkıntısız kurmuşsunuzdur.

Gönderildi : 15/08/2012 00:14

(@BurakKarakus)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Önerdiğiniz 2 yöntemi de (ide diskten sürücülere bakma ve simple-swap driver) uygulayacağım . Yalnız ürün ile birlikte verilmiş olan guide cd sinde sata uyumlu bi sürücü yok zannedersem. Çünkü formattan sonra server hep kendini resetledi. Bu nedenle ben de guide ile değil de normal format atmaya çalışıyorum.

Vaktim olduğunda bunları deneyip sonuçları yazacağım. Çok teşekkürler tekrardan

Gönderildi : 15/08/2012 17:23

Paylaş: