Forum

Raid sisteminin değ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid sisteminin değişmesi hakkında

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
449 Görüntüleme
(@hasankoroglu)
Gönderiler: 279
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar, umarım konuyu yanlış başlığa açmamışımdır.

Elimde üzerinde 2 adet 146 gb lık sas disk takılı olan bir server var. Bu server failover cluster sisteminde yer alan 2 sunucudan bir tanesi. Üzerinde sanal sunucular var. Sanal sunucuları şimdilik diğer node a taşıdım. Şu an üzerinde bir yük yok. Problemim sunucu kurulurken yanlış raid sistemi seçilmiş sanırım. Sunucu IBM System x3650 m2. Ben yeni bir sas disk aldım 146 GB yine. yapmak istediğim 3. sas diski Hot Spare olarak tanımlamak. Fakat bios tan bu işlemi yapmama izin vermiyor. Hali hazırdaki raid sistemi hot spare tanımlamama izin vermiyor gibi. Ben de sunucuyu baştan kurmak zorunda kalacağım gibi. Sistemin imajını alsam baştan kursam düzgün bir raid sistemi ile. 3 disk var elimde, ikisi bir disk gibi çalışacak 3. disk hot spare olarak tanımlayacağım.

Sorularım:

1. Hangi raid sistemini kullanmalıyım?
  2. Sunucunun üzerindek verileri kaybetmeden sistem imajını almak gibi bir çözüm işime yarar mı? yoksa her halükarda sistemi baştan mı kurmalıyım?
  3. İmaj alacak isem, windowsun kendi backup servisini mi kullanmalıyım yoksa  3. parti acronis gibi bir yazılım kullanmalıyım?

Gönderildi : 07/10/2011 12:57

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Konu IBM bölümüne taşınmıştır.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 07/10/2011 13:08

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

1. Raid5
2. klonlama ve aktif klon bazlı yedek tutmak iyi çözümdür. Tekrar yapılandırma gerektirmez.
3. Akronis iyidir ama ücretlidir.

Gönderildi : 07/10/2011 13:50

(@selcukhuner)
Gönderiler: 208
Reputable Member

Norton ghost ile de alınabilir.

Bir çok IBM serverda bu tip operasyonları disk kapasitesinin yetmemesi sebebiyle başarıyla gerçekleştirdim.

Gönderildi : 07/10/2011 14:36

Paylaş: