Forum

IBM System x3400 po...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM System x3400 power switch on ve off oluyor

13 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
848 Görüntüleme
(@kazimates)
Gönderiler: 667
Noble Member
Konu başlatıcı

merhabalar. ibm systemx 3400 model var ve üzerinde herhangi bir turuncu led yok. hepsi yeşil. power supplya enerji veriyorum ve board üzerindeki ledler çalışıyor. az bir fan sesi power suppply dan geliyoır. sonrasında power on switch e basıyorum enerji cihaza veriliyor. anahtarı bırakacak olursam cihaz otomatik kapanıyor. bu sefer tekrar power anahtara basıp basılı tutuyorum ve cihaz herhangi bir hata vermeden windowsuda açıyor. ama anahtarı bırakacak olursam yine otomatik olarak kapanıyor. bu konuda bir fikriniz varmı bu problemi nasıl çözebilirim. ayrıca windows çalıştığındada herhangi bir hata mesajı veya ledlerde turuncu bir ışığa dönme gibi bir sorun olmuyor.

Gönderildi : 27/06/2011 19:25

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

Anakart üzerindeki jumper'lardan power on kablosunu söküp kısa devre yaparak bilgisayarı açmayı denediniz mi ?

Gönderildi : 28/06/2011 02:09

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

• Güncel firmwireini yükleyiniz. Firmware bir çok sorunu çözmekte.

• Eğer bu sorunu çözüme kavuştrumaz ise ibm tr ile bir görüşmenizi öneririm.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 28/06/2011 02:20

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

burada anlatmak istediğinizi sanırım tam olarak anlayamadım daha detaylı bilgi verebilmeniz mümkün olabilirmi acaba? çünkü power cageden gelen master, power ve bir diğer çıkış konnectörleri yani toplam 3 socket anakarta bağlı ve anakarta elektrik geliyor. powert on button basılı tutulunca server çalışıyor ama şayet power on button bırakılacak olursa server off oluyor. bir diğer husus ise power button basılı tutulunca cve windopws 2003 açıldıktan sonra start dan shut down komutu verilince cihaz kapanıyor ama fanlar çalışmaya devam ediyor sanki hala daha power on durumdaymış gibi davranıyor.

Gönderildi : 28/06/2011 02:21

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

İbm'in sitesinden ilgili server modeli bulunarak firmware ini bulacaksınız. Bunu bir cd-dvdye yazacaksanız, bu cd-dvd ile boot ederek update edecekseniz. Ancak tuştan elnizi çektiğinizde sorun oluşuyorsa firmware ile ilgi değildir, donanımsal bir sorun olabilir. Bu durumdada servis ile görüşmelisiniz.

Bence servis ile görüşmeden önce önerim firmware updatei deneyebilirsiniz.

Gönderildi : 28/06/2011 02:26

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

sanırım benim soru yanlış soruyla ilişkilendirildi. benim sorduğum soru aslında "Anakart üzerindeki jumper'lardan power on kablosunu söküp kısa devre yaparak bilgisayarı açmayı denediniz mi ?" sorusuna ilişkin olmuştu. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

Gönderildi : 28/06/2011 15:53

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

Şöyle anlatayım. Düğmeye ait bir kablo anakart üzerindeki jumper'a gidiyor ve genelde iki kablolu ve ikili bir şekildedir ama server'da değişik sanırım. Bu önerimin sebebi düğmenizde bir sorun olabilir. Şöyleki bastığınızda bir kısa devre yapıp bıraktığınızda da bir kısadevre daha yapıp kapatıyor olabilir. Sizin modelin detaylı kitapçığına bakmak lazım. Ya da içine bakıp ona göre jumper üzerinden kısadevre yaparak en azından düğmeden olup olmadığını anlayabiliriz. Bendeki ibm sunuculardan birine baktım ve yaklaşık 8 tane kablodan oluşan birleşik soket var. Onlardan ikisi power ama detaylı olarak bakamadım.

Gönderildi : 28/06/2011 22:32

(@serkanturker)
Gönderiler: 50
Trusted Member

hocam selamlar bu sorunu nasıl çözdünüz aybı sıkıntı yı şu an ben yaşıyorum...

Gönderildi : 23/07/2012 19:53

(@serkanturker)
Gönderiler: 50
Trusted Member

Merhabalar arkadaşlar,

Eğer bu sıkıntıyı yaşayan olursa sorunun sebebi anakart arızasıymış,

ibm server larda standart bir anakart sorunuymuş.

iyi çalışmalar... 

Gönderildi : 24/07/2012 14:18

(@HikmetSOYDAM)
Gönderiler: 218
Reputable Member

Merhabalar,

Anakartmı değiştirdiniz, benzer bir sorunla uğraşıyorum?

Gönderildi : 08/09/2013 13:32

(@Ercan_KURT)
Gönderiler: 7
Active Member

hocam selam aynı sorun benım sunucumdada var sorunu nasıl cozdunuz acaba ?

Gönderildi : 02/11/2013 22:33

(@Ercan_KURT)
Gönderiler: 7
Active Member

selam hocam sorunu nasıl cozdunuz acaba

Gönderildi : 02/11/2013 22:44

(@HikmetSOYDAM)
Gönderiler: 218
Reputable Member

Merhabalar,

Sorun, VGA cıkış altındaki switchden çıktı.

O değişti, sistem çalışıyor, bilginize.

Eğer İzmir'deyseniz destek konusunda tavsiyem olabilir.

Gönderildi : 17/11/2013 14:22

Paylaş: