Forum

IBM x3400 server ar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM x3400 server arızalarında yapılabilecek fiziksel kontroller

19 Yazılar
13 Üyeler
0 Likes
3,028 Görüntüleme
(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Günaydın arkadaşlar,

x3400 server arızalarında sıklıkla karşılaşılan durumları özetlemeye çalıştım. Bilginize.

1. x3400 serverlarda Main Power ve yanındaki yardımcı Power girişinin yanında power ismiyle bir giriş daha var.

Kablosu gevşemişse, server fan sesleri normal olmasına rağmen(önce maksşmum sonra yavaşlar) ekrana görüntü gelmiyor.

[img] http://www.cozumpark.com/photos/teknik/images/132049/original.aspx [/img]

2. PCI Slot4 ucundaki ve çevresindeki elektrolitik kondansatörlerin tepelerinde şişme olabiliyor.

Anakart değişimi gerekiyor.

[img] http://www.cozumpark.com/photos/teknik/images/132048/original.aspx [/img]

3. Power supply'ların yuvası memory takmak için kaldırılıp indirildiğinde zaman zaman ana power kablolarına zarar verebiliyor.

4. Front fan cage'in şasiye sıfır oturduğu kısımların altında kalan kablolar hasar görebiliyor. Bu durumda server power on olmayabiliyor veya anlık power alıp power off oluyor.

5. Front fan cage üzerindeki fanlardan biri veya birkaçı hata ledini yakar ve system fanları maksimumda çalışır.

Genel olarak bunun sebebi, Fron Fan Cage'in anakart üzerine oturduğu slottaki bir temassızlık durumudur. Anakart üzerindeki front fan cage slotunun iki ucunu da anakartın altından desteklemek gerekiyor. Bunun için anakart ile altındaki  metal arasında slotun iki ucunda da kauçuk destekler olmalıdır. Kurşun kalem silgisi desteklemek için kullanılabilir.

Kaynak :

IBM Turkiye

Gönderildi : 10/11/2009 14:16

(@selimtanrikulu)
Gönderiler: 287
Reputable Member

Teşekkürler.

Gönderildi : 10/11/2009 16:35

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Teşekkürler Fatih hocam.

Gönderildi : 11/11/2009 04:01

(@sercancokyegit)
Gönderiler: 209
Reputable Member

Bilgilendirme için çok teşekkürler.

IBM x3400 çok büyük olmasına rağmen çıkardığı ses den dolayı en sevdiğim serverlardan biridir :))

Gönderildi : 11/11/2009 10:26

(@ahmetuslu35)
Gönderiler: 33
Eminent Member

bilgi için cok teşekürler

Gönderildi : 07/01/2011 16:58

(@MuratAlptekin)
Gönderiler: 6
Active Member

Merhaba

IBM System X3400 M2 server sistemimiz var

Servera elektrik verdiğimizde Power Fanı hızlı bir şekilde dönüyor ve sonra yavaşlıyor. Power butonu yanındaki led ilk açışta hızlı daha sonra yavaş bir şekilde yanıp sönmeye devam ediyor.Server anakartı üzerindeki ledler de yanıyor.

Fakat ekrana görüntü gelmiyor. 

Arıza nereden olabilir, bu konuda ne yapabilirim.

Teşekkürler

Gönderildi : 28/10/2011 05:09

(@KayaKir)
Gönderiler: 5
Active Member

2. PCI Slot4 ucundaki ve çevresindeki elektrolitik kondansatörlerin tepelerinde şişme olabiliyor.

Anakart değişimi gerekiyor.

Elektrolitik Kondansatörleri değişmek yeterli oluyor 6.3V 820 µf 105 °C kısa boy 11 mm kondansatörler veya extra kart montajını engellemeyen daha uzun boy 18mm kondansatörlerle değiştirmek yeterli oluyor kısa boy bulmak biraz zor olabiliyor, ben o an uzununu bulmuştum sorunsuz değiştirdim slotun tam ucundaki sızıntı yapmış ve patlamıştı hafif köşesine doğruydu bende hafif daha içeri eğik taktım nolur nolmaz ilerde kart takmak gerekirse sorun olmasın diye....

Gönderildi : 12/05/2013 14:02

(@Ercan_KURT)
Gönderiler: 7
Active Member

merhabalar. ibm systemx 3400 model var ve üzerinde herhangi bir turuncu led yok. hepsi yeşil. power supplya enerji veriyorum ve board üzerindeki ledler çalışıyor. az bir fan sesi power suppply dan geliyoır. sonrasında power on switch e basıyorum enerji cihaza veriliyor. anahtarı bırakacak olursam cihaz otomatik kapanıyor. bu sefer tekrar power anahtara basıp basılı tutuyorum ve cihaz herhangi bir hata vermeden windowsuda açıyor. ama anahtarı bırakacak olursam yine otomatik olarak kapanıyor. bu konuda bir fikriniz varmı bu problemi nasıl çözebilirim. ayrıca windows çalıştığındada herhangi bir hata mesajı veya ledlerde turuncu bir ışığa dönme gibi bir sorun olmuyor.

Gönderildi : 03/11/2013 01:25

(@ozgurdogan)
Gönderiler: 87
Estimable Member

Hocam Merhaba Mevcutta 3*4  =12 gb ram vardı ve 2*8=16 gb daha ram taktım şimdi ise özelliklerden baktıgımda 28 gb 12 gb kullanılan)

installed memory 28,0 GB  (12,0 GB usable )

neden hepsini kullanmıyor farklı bir ayar yapmam gerekirmi ? 

Gönderildi : 16/06/2015 17:44

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Ramleri soketlere takarken belli bir sırası vardır. Buna dikkat etmeniz gerekmekte. Kapakta gösterir. Ayrıca farklı ramlar kullanmayın. 3 tane 4 lük varsa siz yine 4lüklerde büyütün veya 4lükleri de 8 liğe çevirin.

Gönderildi : 16/06/2015 19:16

(@ibrahimayhan)
Gönderiler: 493
Prominent Member

1. Front fan cage üzerindeki fanlardan biri veya birkaçı hata ledini yakar ve system fanları maksimumda çalışır.

Genel olarak bunun sebebi, Fron Fan Cage'in anakart üzerine oturduğu slottaki bir temassızlık durumudur. Anakart üzerindeki front fan cage slotunun iki ucunu da anakartın altından desteklemek gerekiyor. Bunun için anakart ile altındaki  metal arasında slotun iki ucunda da kauçuk destekler olmalıdır. Kurşun kalem silgisi desteklemek için kullanılabilir.

Merhabalar,

IBM x3400 Server Üzerinde Ses Sorunu Yaşamaktayız,

Yukarıda Belirtilen Şekilde Front Fan Cage Yuvasını Kontrol Ettiğimde Herhangi Bir Desteklenmeye İhtiyaç Duyulmadığı Görülmektedir,

Metal Tabaka ve Vidalar İle Birebir Temas Etmektedir,

Bundan Önce Soketlerde Sorun Olduğunu Düşünülerek ( Kontak Sprey - Yağsız ) İle Temizlik Yapılmıştır,

Bunun Sonrasında Ses Sorunu Bitmiştir,

Bir Durumu İçin Sunucuyu Açtığımda Tekrardan Ses Sorunu Başlamıştır,

Status Led Üzerinde Turuncu Uyarı Simgesi Görülmektedir,

Bulunan Sorunu Nasıl Çözebilirim ? 

Gönderildi : 11/05/2016 13:45

(@Mustafaakan)
Gönderiler: 1
New Member

Hocam 3 kısa 3 kez bip sesi veriyor görüntü vermiyor. Ne olabilir. ( normal çalışan bilgisayar power kablolarını çıkardık 15 dk sonra taktık. Bilgisayar a hiçbir Müdehale yapmadık. Kabloları taktık görüntü vermiyor.)

Gönderildi : 03/07/2018 14:50

(@ayhanozdemir)
Gönderiler: 474
Honorable Member

Merhaba,

Ibm x3400 serverda fan hızı ilk başlatıldığındaki hızı hiç yavaşlamıyor.Dediğiniz şekilde anakart altına besleme yapıldı vidalar kontrol edildi ama fanlar yine yüksek hızda çalışıyor.Ön tarafında herhangi bir led ışık yanmıyor.Kasanın sıcaklığı da normal.Server 2008 kurulu,üzerine yazılım kurup TEST yapabileceğim sorunun kaynağını bulabileceğim bir yol var mı?

Teşekkürler.

Gönderildi : 16/07/2018 17:24

(@ibrahimayhan)
Prominent Member

Merhaba,

Ibm x3400 serverda fan hızı ilk başlatıldığındaki hızı hiç yavaşlamıyor.Dediğiniz şekilde anakart altına besleme yapıldı vidalar kontrol edildi ama fanlar yine yüksek hızda çalışıyor.Ön tarafında herhangi bir led ışık yanmıyor.Kasanın sıcaklığı da normal.Server 2008 kurulu,üzerine yazılım kurup TEST yapabileceğim sorunun kaynağını bulabileceğim bir yol var mı?

Teşekkürler.

Merhabalar Ayhan Özdemir,

Belirtilen Sorunla İlgili Aynı Durumu Bende Yaşamaktaydım, Şu Şekilde Bir Çözüm Sağlayabilirsin,

5 Adet Fan Ray Settinin Soketi Anakart' in Sağ Alt Köşesinde Bulunmaktadır. Burada Sağ Alt Köşede Anakart' i Kasaya Monte Vida Yeri Bulunmaktadır.

Burada Biz Vida Takman Gerekmektedir veya Eğer Mevcutta Var İse, Bu Vidayi Biraz Sıkman Gerekmektedir,

Yalnız Sıkma İşleminde Anakart Altı Boş Olduğu İçin Çatlatma vs Gibi Durum Yaşamadığına Dikkat Et, Sıktığın Yerde Hafif Fazla Sıkman ve Anakart' in Sağ Alt Köşesinin Hafif Aşağıya Doğru Eğildiğini Görüceksindir,

Sonrasında İse, Soketi Yağsız Kontak Sprey İle Temizlersen Herhangi Bir Sorun Yaşanmayacaktır.

Gönderildi : 16/07/2018 17:31

(@ayhanozdemir)
Honorable Member

Teşekkür ederim Halil İbrahim Ayhan hocam.

Hemen deniyorum ve bilgi veriyorum

Gönderildi : 16/07/2018 17:54

(@ayhanozdemir)
Honorable Member

Hocam denedim.

İlk açıldığında fan hızı düşüyor,tam windows açılırken kullanıcı şifre ekranı girip açıldığında tekrar fan hızı artıyor.Neden olabilir.

Gönderildi : 16/07/2018 18:16

(@ibrahimayhan)
Prominent Member

Hocam denedim.

İlk açıldığında fan hızı düşüyor,tam windows açılırken kullanıcı şifre ekranı girip açıldığında tekrar fan hızı artıyor.Neden olabilir.

Sistem Çalıştığı Yerde Yan Kapağı Kontrol Edebilirmisin, Fan Setinin Üzerinde Turuncu Işık Uyarısı vs Veren Bir Soket Olabilir ?

Gönderildi : 16/07/2018 18:55

(@ayhanozdemir)
Honorable Member

Hocam denedim.

Sistem Çalıştığı Yerde Yan Kapağı Kontrol Edebilirmisin, Fan Setinin Üzerinde Turuncu Işık Uyarısı vs Veren Bir Soket Olabilir ?

Baktım hocam malesef yok.Yazılım ya da windows ile ilgili birşeymi acaba?Başka tavsiyeniz var mı?

Gönderildi : 16/07/2018 19:01

(@ayhanozdemir)
Honorable Member

Sunucunun raid kartının aşırı ısındığını farkettim.Zaten disklerden 1 taneside gitti.Sorun raid kartı ile ilgili sanırım.Yardımlarınız için teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 18/07/2018 11:39

Paylaş: