Forum

Veeam + WD My Cloud...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Veeam + WD My Cloud Mapleme Sorunu

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
600 Görüntüleme
(@riverside)
Gönderiler: 29
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Öncelikle herkese mutlu günler diliyorum. Bir yakınım kendi küçük ofisi için WD My Cloud almış. Ancak ne browser üzerinde online olduğumda ne de yazılımını yüklediğimde cihazın yetkilendirmeleri ve klasör izinleri hakkında bir yer bulamadım.

Bu cihazı networkte gösterip 3 bilgisayar için klasör oluşturup Veeam ile otomatik yedek almasını istiyorum. IP üzerinden klasörlere ulaşabiliyorum ancak onlarda da erişim yetkisi olmadığı için Veeam o klasöre dosya yazamıyor. 

Bu konu ile ilgili bilgisi olan daha önce bu sorunu yaşamış arkadaşlarımın yardımlarını rica ederim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 19/10/2022 09:47

(@burak-marangoz)
Gönderiler: 17
Eminent Member

Merhaba,

WD üzerinden Everyone yetkisi veremiyor musunuz? Burada cihazı IP üzerinden eğer desteklemiyor ise (cihaz üzerinde daha önce bir tecrübem yok.) USB ile bağlayabilirsiniz.

Alternatif olarak:

Veeam Agent For Windows ürünün kurulumunu gerçekleştirin, sonra USB olarak disk'i gösterin. Backup time schedule belirleyin, ardından USB eject ile yedeklerinizi korumaya alabilirsiniz.

Daha önce bu konu ile ilgili Veeam Forum'unda case açılmış inceleyebilirsiniz;

https://forums.veeam.com/veeam-backup-replication-f2/wd-my-cloud-home-t69927.html

Gönderildi : 19/10/2022 10:46

(@riverside)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@burak-marangoz Merhaba hocam,

Cevabın için teşekkür ederim. Söylediğim gibi cloud sayfasına giriş yaptığım zaman herhangi bir yetkilendirme ekranı yok. Olan ise mail hesabı üzerinden paylaşımlarla ilgili. tamamen bulut üzerine yani

Benim yapmak istediğim ise IP üzeirnden Windows gezgini ile ulaştığım klasöre yetki verip veeam yedeklemesi aldırmak. Veeam agent uygulamasını uzun yıllar kullandım zaten orada bir sıkıntı yok. Tek sıkıntı şu my cloud cihazının klasör yetkilerini nereden veriyoruz onu çözemedim bir türlü. Ne web sitesinde ne de farklı bir yerde bununla ilgili bir şey bulamadım maalesef.

Gönderildi : 19/10/2022 10:51

(@burak-marangoz)
Gönderiler: 17
Eminent Member

Merhaba,

Cihazı yeni aldıysanız eğer WD'e bir case açabilirseniz mutlaka yardımcı olacaklardır.

Anlayışınız için teşekkür ederim.. 

Gönderildi : 19/10/2022 10:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4436
Co-Helper

Hatırladığım kadarıyla o cihazdan sizin istediğiniz türde yetkilendirme yapamazsınız üzerinde o tip bir OS yok ethernet sadece cloud temelli kullanıcı ve paylaşımları oluşturmayı destekliyor. NAS türü birşey almaları gerekliydi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/10/2022 22:33

(@riverside)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Evet İbrahim hocam haklısınız.

Bugün aynı tarzda bir yazı okudum WD formunda. Çözümü AOMEI Backupper uygulamasında buldum. Yaptığım maplemeyi orası görüyor. Yazma izni falan istemeden anonim olarak yazıyor. Ancak bu programın Veeam gibi otomatik backup alma özelliği var mı ona daha sonra bakacağım.

Sonuç olarak en azından manuel bile olsa AOMEI Backupper programının ücretsiz sürümüyle backup alabildim. Umarım benim gibi yanıt arayan arkadaşlara yardımcı olur bu program.

Gönderildi : 19/10/2022 23:03

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4436
Co-Helper

Evet destekliyor ama güncelde free de kaldırmışlar mıdır bakmak lazım.

Normal SMB destekleyenlerle üzerinden hazır foldera backup alırsınız zaten Veeam alamayabilir bir de birden çok pc den full backup işini çözmez çok yavaş olur ısınır o üniteyi usb raid diskin ethernet eklenmişi gibi düşünmeniz lazım.

WD ile bir miktar kısıtlanmış free programlar geliyordu Acronis verdikleri de oluyor ama o birimde var mı bilmiyorum üretici support'una bakın SN girince felan yazar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/10/2022 23:54

Paylaş: