Forum

Remote Access yazıl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Remote Access yazılım güvenliği

4 Yazılar
3 Üyeler
8 Likes
870 Görüntüleme
(@ismaildere)
Gönderiler: 86
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Kurumlarda her türlü güvenliği alsak da ilk gol yiyebileceğimiz yer remote access (anydesk, teamviewer, alpemix) yazılımları olduğunu düşünüyorum.

Her zaman kötü niyetli kişileri dışarda aramamak lazım ve içeriden birinin de (işten kötü ayrılma) çeşitli nedenlerden ötürü zarar verme olasılığı var.

Kullanılan firewall vb ürünler ile bu bağlantıları çok kolay şekilde engellenebiliyor. 

Fakat özellikle çok şubeli ve farklı cihazlara destek veren (laboratuvar analiz cihazı) firmalara yönelik bağlantı ihtiyaçları hasıl olduğunda bunlara firewall gir ilgili makineyi policy yazıp remote accesse aç gibi olaylar işlemi uzatıyor ve IT personelleri olarak her zaman müsait olamayabiliyoruz. 

Sizlerin bildiği ve kullanmış olduğu daha basit anlamda ilgili makineye mail ile link atıp saatlik bağlantı açma ve süre sonunda kendiliğinden sonlanan remote access yazılımları var mı? 

Gönderildi : 26/10/2022 10:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

PAM ürünlerine bakın ama bu para demektir, yani PAM ürünleri en az 5 admin ile başlar, ortalama 3000 dolar yıllık ödersiniz o da en uygun olanına.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/10/2022 11:30

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Open Source tarafta 

Jumpserver ve Webterminal yazılımları bulunmakta.

Gönderildi : 27/10/2022 14:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Tabi bütçe yok ise eğer onalara bakın AMA 🙂 geçtiğimiz günlerde bildiğiniz ücretli satılan PAM ürünün zafiyetinden müşteri hacklendiğini gördüm. Yani opensource ürünlerde temel olarak en büyük sorun özellikle linux çekirdek seviyesinde bir açık çıkar ise çok fena üzerler.

Bu müşteride de ürünü güncellemiyor, yani yeni lisans almıyor ondan eski sürüm açığından hackleniyor, güvenlik ürünü aslında birden surdaki gediğe dönüşüyor. Dikkati olun lütfen.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/10/2022 15:11
Ömer Yılmaz, ismail dere, Ömer Yılmaz and 1 people reacted

Paylaş: