Forum

Bilgisayar Modeller...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Bilgisayar Modellerine Özel Kurulum Sihirbazı

6 Yazılar
3 Üyeler
4 Likes
1,198 Görüntüleme
(@mertoz)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Bir kaç notebook modeli için alınan image dosyasını yüklerken, windows OEM lisansını girme, AD bilgilerini yazarak daha yüklerken AD'ye alma gibi özellikleri olan, özelleştirilebilir bir yükleme sihirbazı arayışındayım, uluslararası bir firmada kullanılıyordu ve çok işe yarıyordu. Önerisi olan var mı ?

Bu konu 2 yıl önce Mert ÖZTÜRK tarafından düzenlendi

Gönderildi : 23/08/2022 07:32

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Hazırda bir tool bulamazsınız herkes kendisine göre yazıyor github da paylaşanlar var arada denk gelmiştim ama özelleştirmesi yorucu dediğim gibi herkesin istekleri, ortamları farklı.

Bu arada belirttiğiniz ihtiyaçları acronis snap deploy ürünü karşılıyor farklı image'ları pxe üzerinden deploy edip user oluşturma, domain'e aldırma gibi şeyleri yapıyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/08/2022 11:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

WDS kullanabilirsiniz ama uzmanlık ister;

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/customize/desktop/unattend/microsoft-windows-setup-windowsdeploymentservices

https://www.cozumpark.com/windows-deployment-services-kurulumu-ve-yapilandirma-islemleri/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/08/2022 15:55

(@mertoz)
Gönderiler: 52
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan bey selamlar,

microsoft SCCM kullanacaktım, ancak istediğim şeyler çok basit olmasına karşın, bir log sunucusu zorunlulugu, kurulum ve lisans temin zorlugu yüzünden alternatifleri inceledim, Acronis ihtiyaçları karşılamıyor, ancak alternatif istediklerimi karşılayan bir ürün bulabilirsem, bu başlık altında özellikleri ile birlikte aktaracağım

Gönderildi : 23/08/2022 16:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

SCCM candır ama yükü ağırdır, hem lisans hem bilgi ve bakım.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/08/2022 16:29

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Beklentiyi tam olarak bilemiyorum tabi ama bu işlerin en kolay, daha sorunsuz yöntemini her zaman acronis sunuyor 🙂 reklam niyetimiz yok tabi 🙂 saydığınız 4-5 maddenin yapılabildiğini biliyorum ben o kısımları kullanmıyorum ama arayüz ve doc'larında detay mevcut. Ör acronis ile sihhatli boot etmeyen cihaza WDS basmanız zaten zor.
SCCM bam başka bir dünya ama o ölçekleme mecburi gerektirdiği için o kadar detaylı bunu yöneten adam mimariyi öğrenmiştir zaten kendi script yazıp yazdığınız aşamaları da yaptırabiliyordur dediğiniz gibi bankalar ve büyük kurumlarda bu şekilde yapılıyor bu işler. Temel aksiyonlar ve yapılması gerekenlerle ilgili bu portalda hemen herşey var zaten ama detay yönetime geldiğinde deneyimini kimse aktarabilecek yada genele özelleştirebilecek vakte sahip değil. Ör 5-100 bin adetlik alım yapabilenler fabrikalara WDS, Intune deployment için linkler veriyor image'lara bunlar giriliyor bios'lar hazır geliyor başka türlü malum hiçbir cihaz kolay deployment için image hazır durumda değil.
Unattended ve script örneklerini kimse paylaşmıyor değil paylaşılıyor web de fakat bunları herkesin özelleştirmesi gerekiyor yani hangi satır ne yapıyor öğrenme işi. Malum bugünlerde intune ile script geliştirip basan çok fazla örnek var bloglarda fakat intune da öncelikle temelleri öğrenilmesi gereken yorucu olabilen bir süreç. Örnek bir base image'a yada wds ile autopilot tanımladınız diyelim tüm OOBE ve sonra ki süreçleri auto yada policy'e göre yaptırabilirsiniz yukarda verdiğim örnek SCCM olmadan bu şekilde yaptırılıyor mevcutta. Yani Hakan abinin dediği lisans, deneyim, yönetim kimilerine göre daha da basitleştirilmiş durumda.

https://www.youtube.com/watch?v=HZA5gbBsXc0

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/08/2022 19:34

Paylaş: