Forum

AutoCAD Alternatifi...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

AutoCAD Alternatifi Çizim Programları

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
13.8 K Görüntüleme
(@mustafakum)
Gönderiler: 13
Eminent Member
Konu başlatıcı
 

Merhabalar

Şirketimiz çizim ağırlıklı çalışıyor ve çoğu kullanıcı CAD dosyalarını görüntülemenin yanında ufak düzenlemelerde yapmak istiyor fakat AutoCAD yeni lisanslama sistemini kiralığa çevirip sürekli ödeme yapılmasını istiyor buda kullanıcı sayısı arttıkça maliyeti arttırıyor

Sürekli AutoCAD ile çalışmayan çok ufak düzeltmeler yapan kullanıcılar için uygun fiyatlı, kalıcı lisanslı AutoCAD muadili bir CAD programı arıyorum, tecrübe edip önerdiğiniz yazılımlar varsa tavsiyelerinizi alabilirim

Bir çalışma yapıp muadil CAD Programlarının isimlerini çıkarttım, şuan kullanıcılara demo versiyonlarını 30 gün, 30 gün denemelerini sağlıyorum

Çalışanlar hangisinde memnun kalırsa onu almayı düşünüyoruz

Bu tarafta çıkardığım listeyi sizinle de paylaşayım, sizinde kullandırdığınız, önerdiğiniz varsa yorumlarınız için şimdiden Teşekkür ederim.

AutoCAD Alternatifi Çizim Programları Listesi

progeCAD
https://www.progecadturkiye.com/

ActCAD
https://www.actcadturkiye.com/

BricsCAD
https://www.bricsys.com/tr-tr/bricscad/

ZWCAD 2019
http://www.eti.com.tr/urun.aspx?Marka=Zwcad&ContentId=5644&CategoryId=18&MnId=231

Gstar CAD
https://www.gstarcad.com.tr/default.aspx

SET CAD
https://www.setcad.com/

LibreCAD
https://librecad.org/

CAD - DWG Görüntüleyiciler
Autodesk DWG TrueView
Desing Review
DraftSight
DWG TrueView
DWG FastView
Free DWG
DWGSee
nanoCAD
QCAD
AutoCAD 360
eDrawings Viewer
FreeDraft
LiteCAD
ZWCAD Viewer
Dwg FastView Plus

 

Amacımız sürekli CAD programı kullanmayan personeller için, lisans giderlerini düşürmek

 
Gönderildi : 26/02/2020 14:22

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1635
Noble Member
 

IntelliCAD'ide listenize alın.

https://www.adeko.com/urunler/intellicad/

Bu arada Drafsight'ta yılbaşından itibaren ücretli oldu. Eski versiyonları ve mevcut çalışan uygulamaları etkinleştime istediğinde etkinleştiremiyorsunuz.

Sanki size network lisans(yüzer lisans) desteği olan bir uygulama daha uygun olacak gibi..

 

 
Gönderildi : 26/02/2020 15:15

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4368
Co-Helper
 

Oturmuş kurumsal uygulamaların birebir alternatiflerini bulmanız bu zamanda maalesef oldukça zor. Para para durumları. Şirketler tarafından benzer arayışlar hep oluyor ancak personel import-export ve düzeltme gereklilikleriyle pek uğraşmak istemiyor piyasada dolaşacak dosya formatları da bir itibar konusu olabiliyor yaşadığımdan biliyorum bunları maalesef msoffice>libreoffice gibi uygulamalar için bile geçerli.
Üretici bu arayışınıza planını yapmış durumda diyebilirim.

https://en.wikipedia.org/wiki/.dwg
DWG aslen ortak bir dosya formatı gibiydi ancak gelinen noktada AutoCAD kendi geliştirmeleri ile kendi versiyonlarını oturtmuş durumda. Özellikle güncel autocad sürümleriyle oluşturulmuş dwg 'leri diğer CAD alternatiflerinin birçoğuna import edebilirsiniz (aynı sürüme çoğunda export alamazsınız) ancak metadata'ların çoğu gelmez ve çoğunluğunda tekrar düzenleme yapmak gerekiyor bu cad tasarımın ne olduğuna bağlı yukarıda bunu kastetmiştim.
Basitçe bilemediğimizden sizin piyasanızda ve içerideki işleyişiniz de önemli. Size son sürüm autocad dosyaları gelecek ve sizin de dışarı yine benzer şekilde göndermeniz gerekiyorsa alternatif uygulamalar en hafifiyle zaman kaybına yol açacaktır. İçerde birileri bu düzeltmelerle uğraşmalı. Tabi ki departmanlarınızı bir alternatif belirleyerek komple geçirebilirsiniz mesela biz artık intellicad, freecad kullanıyoruz diyebilirsiniz.

İş alanına göre sketchup da bir alternatiftir. Geçmişte destek olduğum mimarlık ofisleri autocad ve bunu birlikte kullanıyor gerekli dönüştürmelerle uğraşılıyordu. Sonuçta ikisi de aynı işi yapabilen çok farklı uygulamalar. 
Ör süreç; https://help.sketchup.com/en/sketchup/importing-and-exporting-cad-files

https://knowledge.autodesk.com/customer-service/account-management/users-software/access-software-services/license-types
Hatırladığım durum devam ediyormuş. Autodeskte perpetual ve network lisansları halen satın alabiliyorsunuz ancak bunları web den değil direkt dist. den teklifle alabilirsiniz.

Bir de uygulamaların LT sürümleri var işinizi görecek mi inceleyebilirsiniz.

Bizim de sık başvurabildiğimiz dwg görüntüleyicileri seçmek nispeten kolay bunlar herhangi bir editleme yapamıyor malumunuz.
Sadece görüntüleme yapacak personel için yeterli.
https://www.autodesk.com.tr/products/dwg/viewers

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

 
Gönderildi : 26/02/2020 15:35

Paylaş: