Forum

Bat oluşturma

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bat oluşturma

12 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
1,800 Görüntüleme
(@sinanmikkirdi)
Gönderiler: 111
Estimable Member
Konu başlatıcı

Mrb bat uzantılı dosya yapıyorum zamanlanmış görevlere ekleyip istediğim sürücüye yedekleme yapabiliyorum buraya kadar sorun yok fakat ben dosyaları sürücüye kopyalarken ziplemesini nasıl sağlarım

örnek :

@echo off
xcopy d:\driver\*.*/s/y c:\yedek

hangi komuları girmeliyim ki driver klasörünü  c sürücüsündeki yedek klsörüne kopyalarken zipleyerek kopyalasın

yardımlarınız için çok teşekkürler

Sinan MIKKIRDI

AMASYA

Gönderildi : 04/12/2008 00:05

(@BAHADIRSAVACI)
Gönderiler: 149
Estimable Member

Merhaba

Dos altından yedekleme işlemi bana da çok lazım olmuştu hele de Zipleme olayı ile ilgili olarak.

Ben çözümü 3rd party program kullanarak çözdüm.

7zip isimli programı kullanıyorum.

Yapman gereken 7zip ile ilgili komut oluşturup bunu Bat dosyası olarak kaydetmek.

http://www.7-zip.org/

Bu adresten gerekli programı indirebilirsin. Bu programın yardım menüsünden Dos altında programı nasıl çalıştıracağını öğrenebilirsin.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 04/12/2008 00:14

(@sinanmikkirdi)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bahadır bey öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler.Sormak istediğim şu bu program win 2003 srv da çalışırmı sorunsuz bir şekilde acaba hiç deneyiminiz oldumu acaba

Gönderildi : 04/12/2008 00:20

(@BAHADIRSAVACI)
Estimable Member

Sinan Bey

Direk olarak Win 2003 Server üzerine kurarak denemedim programı ama şunu söyleyebilirim.

Xp kurulu Pc üzerine programı kurdum ve Windows 2003 Server üzerindeki LKS Database'ini yedekliyorum. Risk almamak için böyle bir yol düşündüm.

Network'ten yedek alıyorum.

Bunun için Net use komutuyla önce dos altından o server'da oturum açman lazım.(Aynı Bat dosyası içinde yapabilirsin)

Gayet başarılı ve de hızlı.

Programı kullanmayı düşünürsen bir hatırlatma yapayım.

Programı hangi path altına kurduysan o path altında çalışmakta.

kolay gelsin.

Gönderildi : 04/12/2008 00:29

(@sinanmikkirdi)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bahadır Bey

Yardımlarınız için çok teşekkürler programı ve önerileriniz deneyecem.İyi akşamlar

Gönderildi : 04/12/2008 00:36

(@BAHADIRSAVACI)
Estimable Member

Rica ederim.

Geri bildirim yaparsanız sevinirim.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 04/12/2008 00:46

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

Bunun için bende bu komutu kullanıyorum ayrıca cobian backup adında bir program var onunla dosyaları zipleyebilir hatta ftp ye bile gönderebilirsiniz tabiki bunun içindeki schedule'ları uygun saatlerde ayarlamanız gerekli.

Gönderildi : 04/12/2008 16:36

(@ahmetdemirkiran)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Aşağıdaki link ile winrar kurulu pc veya server üzerinde bat dosyası oluşturup zamanlanmış görevler aracılığıyla da belli zamanlarda çalıştırıp (hatta bir zamanlanmış göreve multiple yani çoklu zamanda çalışmasını da ayarlayabilirsin) yedekleme yaptırabilirsin. benim kullandığım bir metotdu.

http://xona.com/2006/07/05g.html

İyi Günler

Gönderildi : 04/12/2008 19:16

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

ITLE Netsis backup islemi
@echo off
color fc
d:\
cd \
start /wait d:\oto_zip_sil.exe
net stop SQLSERVERAGENT /y
net stop mssqlserver /y
"C:\Program Files\7-Zip\7z.exe" a -r -tzip d:\backup.zip C:\netsis\
ren backup.zip %date%.zip
net start mssqlserver
net start SQLSERVERAGENT
d:\oto_zip_sil.exe

bu sekilde 7zip ile  hergun netsis serverimizin c:\netsis klasorunu zipleyerek yedekliyoruz

oto_zip_sil.exe ise burdaki bir arkadasima yazdirdigim bulundugu klasordeki son 7 gunden once zip uzantili dosyalari silen ufak bir exe 

bunu schedule ile her gece 01:00 da calistiriyorum 

kolay gelsin 

Gönderildi : 05/12/2008 17:15

(@MehmetPakasticali)
Gönderiler: 2
New Member

Merhaba

server üzerinde eta klasorunun her gun yedegini alabilmesi için asagıdaki komut yazılmıs fakat sımdı ben bunu client pc de herhangi bir directory ye uygulamak istediğimde hata veriyor sebebi nedir sizce ?

" rar a -ms r -as -ag d:\etayedekler\etayedek.rar d:\yeta7 "

tesekkurler.....

Gönderildi : 20/02/2009 20:08

(@OnurARABACI)
Gönderiler: 389
Reputable Member

Merhaba

server üzerinde eta klasorunun her gun yedegini alabilmesi için asagıdaki komut yazılmıs fakat sımdı ben bunu client pc de herhangi bir directory ye uygulamak istediğimde hata veriyor sebebi nedir sizce ?

" rar a -ms r -as -ag d:\etayedekler\etayedek.rar d:\yeta7 "

tesekkurler.....

Oncelikle almis oldugunuz hata nedir?

Client tarafinda rar programini yuklediniz mi ? Yuklemediyseniz server uzerinedeki rar programini client tarafinda %SystemRoot%\system32 altina kopyalayarak tekrar deneyiniz.

Gönderildi : 20/02/2009 20:34

arda
(@arda)
Gönderiler: 26
Trusted Member

Birşeyi merak ettim konu güzel bir konu,

bu tür işlemlerde tek satırlık komutla hem sıkıştırılıp hem de aynı anda kopyalama mı yapılıyor? Yoksa ayrı ayrı işlemler için komut satırlarımı yazmak gerekiyor

Sanırım arj diye bir program da vardı, o da tek satrlık komutla hem sıkıştırıp hem kopyalama yapabiliyor mu başka bir lokasyona?

Gönderildi : 24/02/2009 01:22

Paylaş: