Forum

Yedekleme Çıkm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yedekleme Çıkmazım

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
687 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar,

Elimde 3 TB a yakın bir veri var ve sürekli artıyor. Bu verileri NAS üzerinde depoluyorum ve kullanıcılar verilere ağ üzerinden ulaşıp buradan kullanıyor. Verim arttığı için bunları yedeklemek ciddi sorun haline geliyor. Verilerin bir kısmını arşiv yapıp kaldıramıyorum da. Verilerin sürekli erişilebilir olması gerekiyor.

Önce harici bir disk alarak yedekleme yapmaya başlamıştım fakat artık onlarda yetmez oldu. 3-4 TB lık diskler alabilirim ama 5-6 ay sonra onlarda yetmeyecek diye düşünüyorum. bu konuda tavsiyeleri ve önerileri olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa ve fikir verirlerse sevinirim. 

Gönderildi : 21/08/2014 20:55

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Yedeklerinizi file olarak mı almanız gerekiyor sunucu imajı olarak mı? Ayrıca yedek alınan datalarda sıkıştırma işlemi yapıyormusunuz?

Gönderildi : 22/08/2014 12:57

(@KenanISIK)
Gönderiler: 95
Estimable Member

Merhaba imaj tabanlı yedekleme yapabilirsiniz, StorageCraft firmasının ShadowProtect ürününü önerebilirim. Verilerinizi %50 ve %75 oranında sıkıştırabilir. Ayrıca sadece değişen data'ları yedekleyerek depolama alanını daha verimli kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 01/09/2014 16:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Genelde artık birbiri ile senkron çalışan naslar satılıyor. İki tane yüksek kapasiteli nas alıp birini diğerine senkron ederek diğerine yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 01/09/2014 18:40

(@mesutgunay)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Arkadaşlar,

Elimde 3 TB a yakın bir veri var ve sürekli artıyor. Bu verileri NAS üzerinde depoluyorum ve kullanıcılar verilere ağ üzerinden ulaşıp buradan kullanıyor. Verim arttığı için bunları yedeklemek ciddi sorun haline geliyor. Verilerin bir kısmını arşiv yapıp kaldıramıyorum da. Verilerin sürekli erişilebilir olması gerekiyor.

Önce harici bir disk alarak yedekleme yapmaya başlamıştım fakat artık onlarda yetmez oldu. 3-4 TB lık diskler alabilirim ama 5-6 ay sonra onlarda yetmeyecek diye düşünüyorum. bu konuda tavsiyeleri ve önerileri olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa ve fikir verirlerse sevinirim. 

İlk önce durumda büyük sıkıntı var.  ilk olarak verileri mutlaka storage taşımalısın

Naslar bu işi için değil daha çok yedekleme için kullanılır. Storage ise o iş için mimarisi bulunan ayrıa disk yapsıı itibari ile SAS - FİBER ve İletişim için de yine mimarisi ona uygun fiber port veya yükü daha çok taşıyabilecek ethernet portu barındırır.

Ama maddi imkanlar doğrultusunda bu imkanınız yok ise.

Ben elimde 1 Tb file serverımdan 3 farklı backup alabiliyorum. Biraz amatörce ama sorun olmadığı için sıkıntı etmiyorum.

Elinde mutlaka en az 1 tane sunucu olması lazım. bu sunucuya  

Ben DL 380 Kullanıyorum  işletim sistem hariç file server için 1tb x 3 SASDİSK Raid 5  + 1 tb hot spare (bozulan disk için güvencedir)

Bu Size yetmez bu bana 1,8 tb alan veriyor. Sizin için 7 tb x Raid5   5tb alanın olur.

BACKUP 

1- Ben 1 Tbtı SectorbySector  mantığı ile kopyalıyorum  1saat 30 dkda NAS1'e atıyor. (rapor mail atıyor)

2- NAS1den NAS2ye diğerine auto copy imaj alıyor. (rapor mail atıyor)

3 - Ayrıca Sync Breeze diye bir yazılımla 25 dk içersinde Tüm dosyaları sıradan bir pc üzerindeki 2 tb disk ile senkronizasyon kontrolü yaptıırp değişenleri güncelliyor. Böylece elinde 2 adet file serverın olur birinde sorun olursa geçici olarak senkron etiğinden devam edersin. (rapor mail atıyor)

4 - Haftada birkez Farklı bir binanın farklı bir odasın da NAS3 ünitem mevcut Belirli bir saat aralığında oto açılıyor. NAS2den otomatik Clone yedek alıp kendini kapatıyor.  (rapor mail atıyor)

Bahsetiğiniz veri çok büyük e buna fiberdisk ve fiber destekli storage şart. Nas üzeridne her gün aldığınız risk yükselicek. Sector by Sector sizi yukarıdaki kadar götürür 

Not: Ayda birkez Beyond Compare ile diski karşılaştırıp raporlayıp file kullanıcılarına mail atıyorum 

Her yıl 2 adet SAS diskim mutlaka değişiyor.

Her yıl 1 nasın disklerini değiştiriyorum. bozuk olsun olmasın. 

Gönderildi : 01/09/2014 20:22

(@mesutgunay)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Yedekleme için program testleri yapıcaksan

Cobian Backup Server - Ücretsizidir. Sql ve sanal makina durdurmadan yedek alırsın.

Sync Breeze - Ücretlidir. Aldığın yedeklerin listesini karşılaştırma listesinde tutar . en hızlı şekilde senkronize eder.

400 GBlık bir senkornizasyonu ilk  etapta 3 saate senkron edip. ikinci senkronda değişenleri aldığı için 25-35 dk arasında güncelliyor.

Backup Assist : Sector By Sector - Rsync - Image Backup - Exchange Backup  kısacasıan alayına backup alırsın. Ücretlidir. Ama en az acronis kadar aldığı parayı hak eder. 

Veeam Backup & Replication: Ücretli. Ücretsiz. Sanal Yedekleme istasyonların çok hızlı bir şekilde Çok hızlı bir şekilde Yedeklersin.

Fakat sizin önce Yapınızı değiştirip profesyonel bir yardım almanız gerekli. NAS'la peynir gemisi yürümez.

Fiziksel Ürün konusunda IBM Storage ve Synology Backupları inceleyin.

Gönderildi : 02/09/2014 01:33

Paylaş: